fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zubári radia: Pri infekčných ochoreniach je veľmi dôležitá ústna hygiena

Aj v mimoriadnej situácii spôsobenej novým koronavírusom je dôležitá dôkladná ústna hygiena. Upozorňujú na to odborníci zo Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL). Medzi ústnou dutinou a pľúcami totiž prirodzene dochádza k cirkulácii baktérií.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ústna hygiena je dôležitá najmä v tejto mimoriadnej epidemiologickej situácii. Do pľúc sa vdychovaním dostávajú baktérie zo zubného povlaku a z ústnej dutiny. Pri výdychu sa baktérie z pľúc dostávajú do ústnej dutiny a usádzajú sa na povrchu zubov a okolitých ďasnách.

,,Pri infekčných ochoreniach vyvolaných baktériami sa výrazne zvyšuje počet infekčných častíc v ústach. Sú nimi napríklad nádcha, angína, zápal priedušiek a pľúc, ale najmä vírusové ochorenia, ako je chrípka, ale aj COVID-19. Ústna hygiena je u pacientov s týmito ochoreniami najmä vo fáze horúčok znížená alebo úplne chýba.” hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská.

Povlak na zuboch je podľa nej plný cirkulujúcich infekčných častíc z pľúc, pričom ich počet znásobuje kašeľ. Vlákna zubnej kefky sú síce zhotovené zo syntetických vláken, napriek tomu sa na nich usádzajú baktérie pochádzajúce z ústnej dutiny, ale aj z ovzdušia. Zubnú kefku preto treba po použití dôkladne opláchnuť teplou vodou a uložiť do zvislej polohy hlavičkou s vláknami nahor, aby voľne vyschla.

Na zubnú kefku nie je vhodné dávať kryt. Ten slúži len pri transporte zubnej kefky, napríklad pri cestovaní. Ak je v rodine niekto postihnutý infekčným ochorením, treba jeho zubnú kefku oddeliť od ostatných, ktoré sú umiestnené v spoločnom pohári.

Prečítajte si tiež:
Vymeňte drahú kozmetiku za kokosový olej. 35 tipov, na čo sa dá použiť

Pacientovi počas liečby infekčného ochorenia zubári odporúčajú po očistení chrupu zubnú kefku opláchnuť ústnou vodou. ,,Zubnú kefku nikdy nedávajte očistiť do umývačky riadu alebo do mikrovlnnej rúry,” upozorňujú.

Pacient po vyliečení infekčného ochorenia vrátane ochorenia COVID-19, aj ľudia, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti, si nevyhnutne musia vymeniť všetky pomôcky ústnej hygieny za nové.

Niektoré baktérie a vírusy z ľudských výlučkov sa šíria vzduchom a usádzajú sa aj na zubných kefkách. Vyplýva to zo štúdií, ktoré mikrobiologicky vyšetrili zubné kefky keď je v kúpeľni toaletná misa a WC sa spláchne pred zatvorením vrchného poklopu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií