Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sme všetci teraz takí unavení? Tu je odpoveď

Napísanie tejto úvodnej vety mi trvalo asi 20 minút, pretože som rovnako ako vy unavená. Zdá sa, že sú všetci unavení. Každý, s kým hovorím, je unavený. Všetci na sociálnych sieťach hovoria o tom, že sú unavení. Mohla by som zhromaždiť viac dôkazov, aby som vám to dokázala, ale … pozrite nižšie.

Je normálne, že sme unavení. Prežívame historický okamih, v dnešnej dobe nevídanú pandémiu, a k tomu celý ten cirkus okolo. Rúška, umývanie rúk, dezinfekcia. A znova. Únava bola normálna počas prvej vlny, keď sme všetci museli zostať doma. Ale ako bude všetko pokračovať s obmedzeniami?

Niektorí si už na všetky tie obmedzenia zvykli a využívajú čas na spánok, cvičenie, kváskovanie či rekonštrukciu domu. To všetko by mohlo pomôcť. Keď sa však rozhliadnete, všetko sa točí okolo koronavírusu. Každá politická, pracovná či rodinná debata je len o jednom – o COVIDe. Áno, všetci sme už vyčerpaní.

V súčasnosti sa zdá, že zažívame nárast individuálnej aj kolektívnej únavy,“ hovorí psychologička Grace Warwicková. „Je to pochopiteľné vzhľadom na zmeny a zmätok, v ktorom sa počas pandémie nachádzame. Neistota môže viesť k zvýšenej úzkosti a neschopnosti relaxovať a venovať čas sebe. Aj keď nie sú obmedzenia až také prísne, spoločnosť nás núti venovať korone viac času, ako je potrebné.“

Ako nebyť unavený?

Namiesto toho, aby sme prijali našu únavu a žili s ňou ďalej, mali by sme ju uznať a pokúsiť sa s ňou bojovať. Urobiť to pre svoje vlastné duševné zdravie. „Je dôležité si uvedomiť, že nepodstatnými vecami v živote môžu byť také veci, ktoré nás psychicky i fyzicky energizujú,“ hovorí Grace. „Ponúkajú nám zmysel a pocit spolupatričnosti a identity. Stanovenie priorít v starostlivosti o seba a rozšírenie aktivít, ktorým sa venujeme nad rámec úloh, môže začať zvyšovať našu energetickú hladinu. Tanec v kuchyni, vychádzky do prírody, pripojenie sa k online speváckemu zboru, maľovanie, písanie poviedky alebo básne, čokoľvek, čo sa vám vždy páčilo, len ste nemali na to čas. Pokúste sa zaviesť alebo vrátiť tieto aspekty do svojho života. U niekoho spojenie s ostatnými zvýši energiu, u iného nájdenie priestoru na to, aby bol sám. Znovu objavte, čo je pre vás to pravé.

Existuje aj fyzický dôvod, prečo sa môžete cítiť unaveno. „Zvážte tiež, či môžu mať na vaše telo vplyv iné zmeny,“ dodáva Grace. „Hladiny vitamínov sa mohli počas koronakrízy významne zmeniť, najmä vitamín D u tých, ktorí neopúšťajú domov, nedostatok v tejto oblasti by mal výrazný vplyv na hladinu energie.

„Zvýšili ste hladiny kofeínu alebo alkoholu? Obe ovplyvnia kvalitu spánku a prispejú k únave. Únavu tiež zmierni, keď si zabezpečíte dostatok pitnej vody. Malé zmeny urobia veľkú zmenu.,“ uzatvára Grace.

Zdroj grazia
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií