Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zdravie ukryté v pohári: 3 x recept na smoothie, ktoré naštartuje váš metabolizmus

Nahrádzajú štandardné jedlo, sú plné vitamínov a zdraviu prospešné. Aj takto mnohí popisujú smoothie, hustý zeleninový či ovocný nápoj, ktorý sa v priebehu posledných rokov stal súčasťou jedálnička mnohých ľudí. Je však smoothie skutočne tak zdravé?

Rozhodli sme sa bližšie pozrieť na konzumáciu smoothie a jeho zloženie, čomu sa pri jeho konzumácii a príprave vyhnúť a ako si nájsť zlatú strednú cestu pre náš organizmus, ak sa ho rozhodneme zaradiť do jedálnička.

Základom smoothie je rozmixované ovocie, zelenina alebo ich kombinácia. V porovnaní so šťavami má smoothie kašovitú konzistenciu. Podľa želanej hustoty sa do neho zvyčajne pridáva voda, jogurt, vločky, semiačka alebo mlieko.

Výhody smoothie

Výhoda smoothie je, že sa v ňom zachováva vláknina, ktorá je pri šťavách mnohokrát odstránená spolu s odpadom, ktorý pri odšťavovaní vzniká. Tento tekutý pokrm je tiež nesmierne jednoduchý na prípravu, ľahko konzumovateľný a stráviteľný. Zároveň vďaka nemu dokážeme naštartovať metabolizmus a dostať do tela množstvo živín – ideálne ak konzumujeme ovocie alebo zeleninu v smoothie aj so šupkou.

Nevýhody smoothie

Vďaka kašovej konzistencii smoothie dokážeme zjesť omnoho väčšie množstvo ovocia a zeleniny, než by sme konzumovali v celku. Samozrejme, ich konzumácia je zdraviu nesmierne prospešná, avšak aj v tomto prípade treba byť obozretný. Ovocné smoothie obsahuje vysoké množstvo cukru – fruktózy, ktorá zvyšuje hladinu cukru v krvi a ten sa následne premieňa na tuk. A my priberáme.

Napriek tomu, že je konzumácia ovocia vo forme smoothie určite lepšia voľba ako sladené nápoje alebo čokoláda, treba sa mať pri jeho množstve na pozore.

Chutné recepty

Nami overené smoothie, ktoré naštartujú váš metabolizmus :

1. Stonkový zeler / uhorka
ako naštartovať trávenie
Zdroj: pexels.com

Potrebujeme:

stonkový zeler

uhorka

acidofilné mlieko

lyžičku olivového oleja

lyžička citrónovej šťavy

Príprava:

Všetky suroviny rozmixujeme na hladký krém. Odporúčame pred mixovaním nakrájať zeleninu na malé kocky.

2. Kel/jahody
ako naštartovať trávenie
Zdroj: pexels.com

Potrebujeme:

jahody

šalátová uhorka

banán

mandľové mlieko

kel

hrsť špenátu

Príprava:

Jahody vložte do mixéra spolu s mandľovým mliekom a vymixujte spolu s ostatnou zeleninou na hladkú zmes.

3. Ovocné smoothie s ostropestrecom mariánskym
Zdroj: pexels.com

banán

černice / maliny

ľadový šalát (prípadne iná listová zelenina)

kúsok zázvoru

lyžička kukrumy (môže byť aj čerstvá)

čajová lyžicka oleja  – ostropestrec mariánsky

Príprava: 

Všetky suroviny vymixujeme na hladkú hmotu. Ak máte mrazené černice alebo maliny, nebojte sa ich použiť. Dodajú vášmu smoothie osviežujúcu sladkú bodku.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií