fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 vecí, ktoré ste možno nevedeli o Yoko Ono

Manželka Johna Lennona a „rozvracačka“ legendárnej kapely Beatles. To sú najznámejšie charakteristiky, ktoré sa spájajú s touto americko-japonskou umelkyňou. Ono je však viac ako „len“ manželka, matka a výtvarníčka.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zaujímavosti o Yoko Ono

Dali sme dohromady zopár zaujímavých faktov, ktoré ste o Yoko Ono možno nevedeli.

#1

Tvorbu konceptuálnej umelkyne ovplyvňovala avantgarda a neodadaizmus. Vytvorila niekoľko známych diel, ale medzi jej najznámejšie zo 60. rokov patria „Cut Piece“ a „Grapefruit“. V prvom zmienenom chcela vykresliť vnútorné utrpenie ľudí, zaoberala sa témami pohlavia a identity. Účastníci jej mali nožnicami strihať oblečenie, až kým nebola úplne nahá.

„Grapefruit“ je kniha založená na textoch a poetických veršoch. Práve v nej sa objavila aj veta, ktorá bola inšpiráciou pre známu pieseň Imagine:

„Imagine the clouds dripping.

Dig a hole in your garden to

put them in.“

Lennon pripustil autorský vklad Yoko v rozhovore z roku 1980: “Mnoho z toho – text i koncept – prišiel od Yoko. Ale v tých časoch som bol o čosi sebeckejší, omnoho väčší macho, a jej prínos som akosi zabudol zmieniť. Bolo to však priamo z jej knižky Grapefruit.”

#2

Jej druhý manžel, filmový producent Anthony Cox, ušiel a dlhé roky sa skrýval s ich dcérou Kyoko. Pridal sa k radikálnej kresťanskej skupine a nepovolil im stretnutia. Yoko opäť videla svoju dcéru až ako 31-ročnú. Teraz sú v blízkom kontakte.

Prečítajte si tiež:
Naštvaný na život?

#3

Nie je len známou feministkou, ale aj aktivistkou v oblasti životného prostredia. So svojím synom Seanom (spoločné dieťa Ono a Lennona) založila spoločnosť Artists Against Fracking, environmentálnu iniciatívu, podporovanú mnohými známymi umelcami, ako napríklad Lady Gaga, Robertom De Nirom či Paulom McCartneym.

#4

Nie je tajomstvom, že Ono a Lennon mali manželské problémy. Na ich vyriešenie si Yoko vybrala dosť nekonvenčnú cestu: Johnovi dohodila v tom čase ich osobnú asistentku a producentku May Pang. Tá randila s Lennonom 18 mesiacov, kým boli s Yoko odlúčení. John Lennon neskôr toto obdobie prirovnal k „stratenému víkendu“.

Zdroj: Youtube

#5

Čistá myseľ a čistá tvár takisto viedli k čistému úspechu Yoko Ono. Povedala, že make up vôbec nenosila až do svojich 50 rokov. Taktiež nikdy nefajčila, až kým ju to vo veku 34 rokov nenaučil John Lennon.

#6

Zostaňme ešte pri téme krásy. Tajomstvo mladistvého výzoru podľa Yoko nespočíva v drahých krémoch či rôznych procedúrach. Vraj sa ešte aj teraz cíti ako 40-ročná (podotýkame, že teraz má 85!), a to vďaka tomu, že si každý deň dopraje ľadový kúpeľ.

Prečítajte si tiež:
Trojica si v Piešťanoch otvorila predajňu donutov: Ako je možné, že sú všetky zdravé?

#7

Po rozpade kapely Beatles si Yoko Ono a John Lennon v roku 1969 založili vlastnú hudobnú rockovú formáciu The Plastic Ono Band. Vystupovali so spoločnými, ale aj samostatnými projektmi. Takisto je kapela známa „fíčuringom“ s mnohými známymi hudobníkmi, ako napríklad Eric Clapton, Elephant’s Memory či ex-Beatlesáci George Harrison a Ringo Starr.

Plastic Ono Band. Zľava: Klaus Voormann, Alan White, Yoko Ono, John Lennon a Eric Clapton. Zdroj: Wikipedia

#8

To, že je počas celého života mierovou aktivistkou, má do činenia s jej detstvom. Ono so svojou rodinou prežila v roku 1945 útok americkej armády, pri ktorom zomrelo 83 000 ľudí. Skryli sa v podzemnom kryte.

Mier sa spolu s manželom Lennonom snažili šíriť aj počas svojich medových týždňov. Po svadbe v roku 1969 zavolali novinárov na ich svadobnú cestu do Amsterdamu, kde ležali na posteli oblečení ako anjeli a hovorili o potrebe mieru vo svete. Vznikol z toho dokument “Bed Peace”.

#9

„Yoko Ono“ v japončine znamená „dieťa oceánu“.

#10

Pred týždňom – v utorok 9. októbra – zverejnila pri príležitosti nedožitých 78. narodenín Johna Lennona novú verzie piesne Imagine.

Zdroje: news.artnet.comfactinate.comtheartgorgeous.com

Foto: facebook.com/Yoko Ono, Youtube.com, Wikipedia.org

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií