fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

3 dôvody, prečo byť samotárom nemusí byť vôbec zlé

Máte tip? napíšte nám mailom

Je ťažké vydržať sám so sebou Avšak, nový výskum prináša potenciálne prínosy samotárstva, vrátanie tvorivosti, duševného zdravia a zlepšenia vodcovských schopností.

Človek je tvor spoločenský. Je predurčený nadväzovať kontakty, priateľstvá či vzťahy. Avšak, ak sa momentálne cítite osamelo alebo ste samotár, nezúfajte! Najnovší výskum tvrdí, že byť samotárom nie je vôbec zlé, ba naopak, môže to mať veľmi pozitívne účinky na rast vašej osobnosti či duševné zdravie. 

Aj najsociálnejšie založený človek potrebuje svoju chvíľu osamote. Preto niet pochýb, že sa mnohí zhodneme s názorom autorky Anelli Rufus, ktorá pre Party Of One: The Loner´s Manifest prezradila:

V televíznych reláciách sa mnohokrát stretávame s tým, ako rodičia potrestajú svoje deti tým, že ich pošlú do izby. Vždy som z tohto trestu bola zmätená. Milovala som svoju izbu. Bolo pre mňa liečením, keď som trávila čas za zamknutými dverami. Naozajstný trest pre mňa bolo hrať sa s bratrancom Louisom.”

Výskumy poukazujú na problémy spôsobené sociálnou izoláciou, ktorá je považovaná za vážny problém v oblasti verejného zdravia v krajinách s rýchlo starnúcim obyvateľstvom. Inak, môžeme tento jav nazvať aj epidémia osamelosti. Royal College of General Practitioners, so sídlom vo Veľkej Británii tvrdia, že osamelosť je na rovnakej úrovni rizika predčasnej smrti ako diabetes. Sociálne vzťahy a prepojenia sú nesmierne dôležité pre kognitívne fungovanie, motorické funkcie a imunitný system.

Prečítajte si tiež:
10 tipov na ekologické Vianoce
Sociálne vzťahy majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo, preto by sme sa nemali úplne sociálne izolovať. Zdroj: pexels.com

Extrémna a násilná sociálna izolácia nie je prospešná 

Obzvlášt extrémne prípady sociálnej izolácie zahŕňajú ľudí držaných v zajatí, či väzni držaní na takzvanej samotke. Na týchto prípadoch umelo a násilne vytvorenej izolácie sa dá spozorovať, že subjekty , ktoré boli vystavené dlhodobej samote môžu trpieť halucináciami a inými duševnými poruchami.

Toto sú avšak len zriedkavé a nedobrovoľné prípady samoty. Pre tých z nás, ktorí dávajú prednosť času strávenému osamote prináša najnovší výskum dobré správy. Pozitívne účinky samotárstva majú vplyv na pracovný život aj na emocionálne blaho.

3 veci, na ktoré má samota pozitívny vplyv

  • Kreativa

Jedna z najvýraznejších čŕt umelcov a vedcov je ich nie veľký záujem o sociálny život. Zdroj: pexels.com

Gregory Feist, ktorý sa venuje psychológii tvorivosti na Kalifornskej štátnej univerzite v San Jose, definuje kreativitu ako myslenie alebo aktivitu, ovplyvnenú dvomi kľúčovými prvkami: originalitou a užitočnosťou. Zistil, že osobnostné črty bežne spojené s tvorivosťou sú otvorenosť k novým myšlienkam a skúsenostiam, sebadôvera a nezávislosť, ktorá zahŕňa nezainteresovanosť voči sociálnym normám a výberu byť dobrovoľne sám. V skutočnosti, Feistov výskum zameraný na umelcov i vedcov preukázal, že jedna z najvýznamnejších čŕt tvorivých ľudí je ich menší záujem o socializáciu.

Jedným s dôvodov pre nie veľký záujem umelcov či vedcov o sociálne vyžitie pramení z času, ktorý strávia sami nad svojimi dielami. Okrem toho, Feist hovorí, že samota umožňuje odraz a pozorovanie, ktoré je nevyhnutné na vytvorenie niečoho kreatívneho.

  • Zameranie smerom dovnútra

Od dávnych čias je v náboženstve osamotenie veľmi potrebné na osvietenie. Zdroj: pexels.com

Od dávnych čias si ľudia uvedomujú prepojenie medzi izoláciou a mentálnym zameraním. Koniec koncov, kultúry s tradíciami náboženských pustovníkov veria, že osamotenie je dôležité pre osvietenie. Nedávny výskum obohatil výskumníkov a ponúkol vysvetlenie prečo to tak v skutočnosti je. Jedným z prínosov je stav mozgu aktívneho duševného odpočinku, ktorý ide ruka v ruke s tichom a samotou. Ak máte vo svojej blízkosti prítomnú inú osobu, mozog si nemôže pomôcť a venuje svoju pozornosť druhej osobe. Samozrejme, táto skutočnosť môže byť chápaná aj ako pozitívne odvrátenie pozornosti, ale predsa, stále je to rozptýlenie.

  • Pokoj na duši a vyrovnanie sa so samým sebou

Vypnutie od okolitého sveta a venovanie sa sebe samému pomôže nájsť pokoj na duši. Zdroj: pexels.com

Ak sa niekto prestane starať o ľudí a zastaví všetok kontakt, mohlo by to poukazovať na patologické zanedbávanie sociálnych vzťahov. Ak ide však o kreatívnu samotu a „vypnutie“ každodenného kontaktu na krátky čas,  nie je to nič, čo by vám mohlo ublížiť. Feist v skutočnosti tvrdí: „V skutočnosti je nebezpečné, ak ľudia nie sú nikdy sami.“ Je náročné byť sebavedomým, vyrovnaným a uvoľneným človekom, pokiaľ nedokáže tráviť čas len sám so sebou.  Naviac, introverti majú tendenciu mať menej priateľov, ale zato silnejšie priateľstvá, čo je v konečnom dôsledku spojené s väčším šťastím. Pokiaľ si doprajete pár dní v týždni časom pre seba, môže to mať pozitívny vplyv na vaše duševné zdravie.

Prečítajte si tiež:
Žena vhodila pár kociek ľadu s oblečením do sušičky a začali sa diať neuveriteľné veci

Nebojte sa tráviť čas sám so sebou. Nebojte sa ticha. Tvorte, meditujte, užívajte si samých seba!

Zdroj: bbc.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií