Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Deti posadíme na stoličky a vytvárame v nich pohybový blok, ľudia u nás našli slobodu pohybu, hovorí Adrian Bartalos

Adrian, lektor a zakladateľ Creative Movement Studio v Bratislave, sa učil aj od svetoznámeho Ida Portala, ktorý trénoval Conora McGregora. Manželka a herečka Mary Bartalos tiež cítila, že nový pohľad na pohyb jej môže pomôcť rozvíjať sa.

V rozhovore sa dočítate tiež:

  • Futbalu venoval 20 rokov života a dostal ho do USA,
  • Movement je metóda vyvinutá pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú hýbať a rozširovať svoj pohybový repertoár,
  • Cesta k zdokonaľovaniu sa je o všestrannosti,
  • Deti posadíme na stoličky a vytvárame v nich pohybový blok.
Adrian s manželkou Mary. Zdroj: Archív A. B.

Keď ľudia prechádzajú okolo vášho štúdia a nakúkajú cez okno, zrejme absolútne nechápu, čo robíte.

Vystihli ste to úplne presne. (smiech)

Širšej verejnosti ste pravdepodobne známy vďaka vzťahu s nesmierne populárnou Mary Bartalos, patríte však k úzkej komunite ľudí, ktorá na Slovensko prináša movement bezprecedentný pohľad na pohyb. Ako ste sa k nemu dostali?

Vždy som mal pozitívny vzťah k športu, predovšetkým k futbalu, ktorému som venoval 20 rokov života a dostal ma do USA. S bratom sme mali víziu cestovať po svete, objavovať nové miesta a kultúry. Tam sa začalo aj moje zahraničné štúdium a vášeň pre veľa iných disciplín, ktoré ma uchvátili.

Kariéra futbalistu v Amerike, to znie atraktívne aj po finančnej stránke. Neľutujete to?

Počas štúdia som už postupne od futbalu upustil, za tie roky mi privodil štyri operácie kolena. Ale keď je človek na pohyb zvyknutý a baví ho, cestu si vždy nájde. Už vtedy som skúšal kalisteniku, parkour, stretával sa s cirkusovými akrobatmi a tanečníkmi. Všetko ma to fascinovalo.

Adrian Bartalos
Od začiatku ma k tomu viedla vášeň k pohybu, ktorá sa akosi v dnešnej spoločnosti vytráca. Zdroj: Eva Jonisová

Ale trvá roky, kým sa človek stane profíkom v danej disciplíne, nie je to príliš?

Práve naopak. Nepotrebujem byť najlepší v jednej oblasti, chcem objavovať, učiť sa a rozvíjať svoje pohybové zručnosti, o tom je náš movement. Od začiatku ma k tomu viedla vášeň k pohybu, ktorá sa akosi v dnešnej spoločnosti vytráca.

Je pravdou, že dnes už ľudia vnímajú pohyb ako doplnok a voľnočasovú aktivitu, nie ako neoddeliteľnú súčasť života. Odvezieme sa z bodu A do bodu B, väčšinu dňa presedíme.

A to je smutný fakt. Stačí sa pozrieť na malé deti, ktoré využívajú všestranný pohyb skáču, lezu, váľajú sa… Robia to, čo sme my, dospelí, zabudli. A čo robíme my? Prvákov posadíme v škole na stoličky a učíme ich poslušne presedieť polovicu dňa, následne im nájdeme dodatočnú športovú aktivitu. Takto v nich vytvárame blok.

Dieťa, tak ako ja kedysi, sa odrazu zameria na jednu vec, pretože vidí možnosť úspechu. Zabudli sme však na obyčajnú lásku k pohybu, ktorá nás posúva fyzicky i vnútorne.

Začiatkom marca ste otvorili v Bratislave Creative Movement Studio. Ako k tomu došlo?

Spočiatku som si prenajímal priestory v meste, prípadne sme cvičili niekde vonku. Až potom vznikla myšlienka, že chceme spoločne vytvoriť komunitu ľudí, ktorí sa chcú venovať movementu. U nás je tento pojem ešte pomerne neznámy, aj preto musíme robiť workshopy a šíriť jeho myšlienku na Slovensku.

View this post on Instagram

@creativemovementstudio

A post shared by Adrian Bartalos (@adrian.bartalos) on

A keďže komunita potrebuje svoje zázemie, rozhodli ste sa pre otvorenie vlastného štúdia…

Presne tak. Potrebovali sme priestor, ktorý bude naším domovom. Pôvodom nábytkárske miesto sme zmenili tak, ako ho vidíte teraz. Celé to trvalo 2-3 mesiace.

Ak si vás človek vyhľadá na internete, vidí vskutku náročné cviky. Predpokladám však, že movement nie je len o “stojke” alebo vzdušnej akrobacii.

Ide o všestranný pohyb a neustále učenie sa, objavovanie tela. Cieľom je zakomponovať čo najviac aktivít (aj tých jednoduchých) a nijako sa neobmedzovať, nesústrediť sa na jeden element.

Spomínam si, ako som kedysi objavil čaro tanca, gymnastiky či vzdušnej akrobacie, neskôr ma uchvátil box aj capoeira. Človek pochopí, že cesta k zdokonaľovaniu sa je o všestrannosti, aby nerobil celý život to isté, ale posúval svoje zručnosti na inú úroveň.

Takže sa zdokonaľujem tým, že skúšam niečo nové a získavam skúsenosti z viacerých oblastí?

Áno. Týmto prístupom každý profík prinesie do štúdia nové poznatky a pomáhame si navzájom. Jednotlivé aktivity možno voľne kombinovať, nemáme žiadne striktné pravidlá, naopak, princíp tkvie v myšlienke spoznať pohyb v každej jeho forme.

Môžem sa k vám pridať, aj keď sa športu nevenujem a príliš si neverím?

Samozrejme! Movement je metóda vyvinutá pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú (začať) hýbať a rozširovať svoj pohybový repertoár. Všetci sa predsa učíme.

Mary hľadala jednoduchšie alternatívy, kde sa môže voľne hýbať, čo zmenilo aj môj postoj. Zdroj: Eva Jonisová

Aj napriek tomu, že nezvládam ani niektoré základné disciplíny?

Kto nezvláda alebo ho nebavia silové veci, môže skúsiť jednoduché pohybové alebo tanečné elementy. Možností je predsa neúrekom. Boli by ste prekvapení, koľko silákov môže mať problém so základnými cvikmi, ktoré lepšie zvládajú naši začiatočníci. Ľudia u nás skrátka našli slobodu pohybu.

Aj ja som kedysi prostredníctvom online koučingu trénoval s Idom Portalom, ktorý movement preslávil, ale jeho prístup sa sústredil viac na silovú stránku. Bavia ma skôr veci z tanca a capoeiry, preto som sa od neho časom dištancoval.

Ale pre menej sebavedomých môže byť váš svet dosť vzdialený.

Nezamieňajme si Instagram, ktorý je plný fantastických trikov, s podstatou movementu. Vytvorili sme komunitu, kde sa nikto nikomu nesmeje. Každý, kto príde, objaví veci a začína svoju vlastnú cestu. Tiež som sa náročnejšie veci nenaučil za deň, ale trénoval ich týždne a mesiace, a o tom to je. Nesúťažíme medzi sebou, ale navzájom si pomáhame.

Predpokladám, že to tak bolo aj v prípade Mary.

(Smiech) Áno, ona už mala pohybové základy vďaka VŠMU a spoznali sme sa tak, že prišla ku mne na hodinu. Herectvo je tiež fyzicky náročné a Mary cítila, že movement jej môže pomôcť rozvíjať sa aj fyzicky. A musím povedať, že ju nikdy nebavili silové disciplíny, hľadala jednoduchšie alternatívy, kde sa môže voľne hýbať, čo zmenilo aj môj postoj. Spolu sme začali chodiť aj na workshopy do zahraničia a učiť sa od skúsenejších.

Stále cvičí?

Teraz je už v takom štádiu tehotenstva, že pohyb musí trochu obmedziť, i keď ma neustále sprevádza a pomáha vo všetkom. V prípade potreby dokonca cvičíme vo dvojici. Mary ako tehotná sama najlepšie cíti, čo môže a čo nie, a tak to platí o každom jednom z nás. Musíme spoznať svoje telo.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií