fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aké riziká prináša život slobodnej matky? Okrem samoty sa odráža aj na jej zdraví!

Máte tip? napíšte nám mailom

Aké riziká hrozia?

Život píše rôzne príbehy a v dnešnej dobe už nie je nič zvláštne na tom, keď je niektorá zo žien slobodnou matkou. Tieto ženy sa pre svoje deti obetovali a často dali dieťaťu naozaj všetko, čo mali. Okrem lásky, peňazí a času však do ich výchovy vkladajú aj kus svojho zdravia. Byť slobodnou matkou totiž chce dávku odvahy, sebazaprenia a energie. Stres, strach o budúcnosť, práca a dieťa – toto sú niektoré faktory, ktoré slobodným mamičkám ukrajujú zo zdravia. Aj preto im v budúcnosti hrozí o 40% vyššie riziko srdcových chorôb a až o 74% vyššie riziko mozgovej príhody.

mom

Tiež sa viacerými výskumami zistilo, že slobodné matky, ktoré sú dlhodobo s deťmi a na všetko samy si zvyknú od svojich problémov “oddýchnuť” pri cigarete alebo alkohole, čím sa samozrejme riziko ochorení zvyšuje a okruh ochorení rozširuje. Majú potrebu zbaviť sa pocitu prázdna a samoty. Okrem finančných ťažkostí ich často pichá pri srdci pocit, že nemajú partnera, ktorý by im bol oporou, majú nižší príjem a boja sa o budúcnosť svojich detí. Podľa psychológa môžu tieto myšlienky a konanie slobodných matiek spôsobiť nezdravé a čudné správanie.

Prečítajte si tiež:
Víchrica Sabine v Tatrách: 5 mŕtvi, medzi ktorými je aj matka s dieťaťom

Článok pokračuje na ďalšej strane

V porovnaní s vydatými ženami, ktoré mali stále zamestnanie a manžela, boli na tom zdravotne horšie. V Európe bol realizovaný výskum na vzorke 11 000 žien, ktoré sa však narodili skôr, ako dnešné slobodné matky – tieto sa narodili v rokoch  1935 a 1956. A práve v tomto výskume bolo zistené, o koľko percent hrozí slobodným mamičkám vyššie riziko ochorení, ktoré sme spomínali na začiatku článku. Tiež treba prihliadať na to, kde žena pracuje, v akom prostredí žije a koľko má detí.

“Mať jedno dieťa je iné, ako mať dve alebo viac detí, čo je častý prípad amerických osamelých matiek. Sú tu však aj ďalšie faktory, ktoré tieto ženy ovplyvňujú. Napríklad financie,” hovorí členka výskumného tímu.

pregnant

Zdroj: dailymail.co.uk  Foto:pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií