fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Geniálne aloe vera – ako ho pestovať doma?

O aloe vera ste už určite počuli. Jeho účinky ho predurčujú na to, aby bol nevyhnutnou súčasťou domácej lekárničky. Viete, prečo by ste ho mali pestovať aj vy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Jeho účinky boli známe už veľmi dávno. Aj krásna Kleopatra a Nefertiti používali šťavu z aloe vera na omladenie a skrášlenie pleti. Zmienku o tejto zázračnej rastlinke nájdete aj Biblii. Spája sa aj s menom Alexandra veľkého, ktorý ňou liečil svojich vojakov. Krištof Kolumbus bez nej nešiel na žiadnu výpravu a považoval ju za všeliek. Mahatmá Gándhí ju konzumoval, keď mal pôst. Ako môžeme vidieť, obľubovali ju velikáni našej histórie a aj dnes právom patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme doma pestovať.

Celkom nenápadná rastlinka

Niektorí ľudia si ju mýlia s kaktusom, ale nie je to tak. Síce má jemné pichliačiky, ale netreba sa jej báť. Pochádza z púštnych a polopúštnych horúcich oblastí, znáša sucho, ale nie náš mráz. Ak sa rozhodnete, že u vás doma nesmie chýbať, pestujte ju vo vnútri. Dnes ju nájdete vo veľkom množstve kozmetických výrobkov a výživových doplnkov. Existuje okolo 400 druhov aloe, ale len pár je skutočne liečivých. Obsahuje veľké množstvo cenných látok, minerálov a vitamínov. Výborné je to, že je bezkonkurenčné ako na vonkajšie, tak i vnútorné použitie.

Záchrana pre vašu pokožku

Aloe vera má silné protiplesňové, protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky. Preslávili ho jeho jedinečné regeneračné účinky. Zachráni vás v prípade popálenín od slnka i od sporáku, drobných poranení, štípancov, akné, oparu alebo ekzému. Vynikajúco hydratuje a pôsobí aj proti vráskam. Môžete si kúpiť hotový gél alebo to urobiť ešte jednoduchšie. List aloe odrežte, omyte a zbavte pichliačov. Na ranu môžete prikladať šťavu alebo jeho dužinu. Jeho upokojujúce účinky ocení červená a svrbiaca pokožka detí i dospelých.

Vnútorné použitie aloe vera

Aloe vera sa dá kúpiť aj ako šťava, ktorá sa odporúča na veľké množstvo problémov. Dokáže posilňovať imunitu. Tak, ako hydratuje zvonku, hydratuje aj zvnútra a zabraňuje tak dehydratácii. To ale nie je všetko. Vyznačuje sa aj detoxikačnými účinkami, podporuje činnosť pečene. Skúsiť ho môžete, ak vás trápi cukrovka, astma, kožné problémy a tráviace ťažkosti. Aj keď je preparátov na trhu veľa, tomu svojmu doma vypestovanému sa nevyrovnajú.

Pripravte si doma všetko, čo potrebujete

Zaujíma vás, ako sa dá jedna pekná zelená rastlinka zužitkovať? Možností je viac  ako dosť:

  • List aloe vera rozdrvíme a necháme lúhovať v alkohole. Takýto prípravok sa dá použiť pri liečbe zapálených ďasien alebo zubov
  • Šťava sa môže užívať vnútorne alebo na potieranie pokožky
  • Pastu si pripravíte tak, že rozmixujete celý list aj so šupkou a pichliačikmi. Môžete ju používať na popáleniny a drobné poranenia pokožky
  • Čaj si môžete uvariť z usušených listov, pomáha pri nevoľnosti
  • Gél vzniká rozmixovaním dužiny bez šupky. Je to jeden z najlepších prípravkov na pokožku, ktorý ju upokojí, regeneruje a hydratuje

Ako pestovať aloe vera

Ako pestovať rastlinu aloe Prvým krokom pri starostlivosti o rastlinu aloe vera je uvedomiť si, že táto rastlina je sukulent. Podobne ako kaktusom, aj sukulentom sa najlepšie darí v suchých podmienkach.

Pri pestovaní rastlín aloe vera ich zasaďte do zmesi zeminy na kaktusy alebo do bežnej zeminy na kvetináče, ktorá bola doplnená o perlit alebo stavebný piesok. Dbajte tiež na to, aby mal kvetináč dostatok drenážnych otvorov. Rastliny aloe vera neznášajú stojatú vodu. Pri starostlivosti o izbové rastliny aloe vera je dôležité, aby mali správne svetlo. Rastliny aloe vera potrebujú jasné svetlo, preto sa im najlepšie darí v oknách orientovaných na juh alebo západ.

 

Starostlivosť o izbové rastliny aloe

Ďalším dôležitým aspektom, ako pestovať rastlinu aloe, je správne zalievanie rastliny. Pôda rastliny aloe vera by sa mala pred zalievaním nechať úplne vyschnúť. Pri zalievaní rastliny aloe by mala byť pôda dôkladne premočená, ale voda by mala z pôdy voľne odtekať. Najčastejším dôvodom, prečo rastlina aloe odumiera, je, že ju pestovatelia zalievajú príliš často alebo nenechajú vodu odtekať. Túto chybu pri starostlivosti o izbové rastliny aloe nerobte. Rastlinu aloe vera môžete hnojiť, ale aloe vo všeobecnosti nie je potrebné hnojiť. Ak sa rozhodnete pridať hnojenie do rutinnej starostlivosti o rastlinu aloe vera, rastliny aloe vera by sa mali hnojiť raz ročne na jar. Môžete použiť hnojivo na báze vody s vysokým obsahom fosforu v polovičnej sile.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj lekarendoma
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií