Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aleo vera je všemocný liek, ktorý používali už starovekí Egypťania. Toto sú dôvody, pre ktoré túto rastlinku musíš mať

Aloe vera známa pre Egypťanov ako rastlina nesmrteľnosti a pre pôvodných Američanov ako prútik z neba prichádza so širokým množstvom liečivých vlastnosti. O niektorých už určite vieme a možno ju majú niektorí z nás aj doma na malé zdravotné problémy ako odreniny, rezné rany, popáleniny.

Ale vieme, že aloe vera nie je obmedzené len na vonkajšie použitie, ale je dokonca viac prospešné pre naše telo na vnútorné použitie?

Aloe vera obsahuje viac ako 200 biologicky aktívnych, prirodzene sa vyskytujúcich zložiek, ktoré obsahujú polysacharidy, vitamíny, enzýmy, aminokyseliny a minerálne látky podporujúce vstrebávanie živín.

Aloe bolo podľa University of Maryland Medical Center bežne pripisované medicíne v Spojených štátoch počas 18. a 19. storočia. V súčasnosti je stále jednou z najčastejšie používaných liečivých rastlín. Je to kvôli tomu, že má široké spektrum použitia, ako napríklad pri liečbe horúčky, osteoartróze, ústnych problémoch, ulceróznej kolitíde (zápal vnútornej sliznice hrubého čreva alebo konečníka) a astme.

aloe-vera2

Aloe je tiež považované za jedno z najlepších prírodných produktov pre starostlivosť o krásu. Gél z tejto rastliny účinne zmierňuje rezné rany, infekcie, popáleniny od slnka, rany a popáleniny, taktiež bojuje so zápalom a svrbením, vzhľadom na svoje analgetické vlastnosti. Viaceré štúdie ukázali, že aloe je dokonca lepšie ako konvenčné prostriedky pri liečbe popálenín, čo upokojuje bolesť a urýchľuje proces hojenia.

Aloe vera má 2 zložky podporujúce imunitu: glykoproteíny a polysacharidy. Glykoproteíny zmierňujú bolesť a upokojujú zápal, zatiaľ čo polysacharidy hydratujú pokožku a podporujú opravy kože.

Taktiež, aloe vera lieči a pomáha v prípade mnohých ďalších zdravotných problémoch: zubných, pri zápche, psoriáze, pri vysokom cholesterole, pri zápalových črevných ochoreniach, pri genitálnom herpese, infekcii horných dýchacích ciest, seboroidnej dermatitíde a rakovine. Znižuje hladinu cukru v krvi v prípade cukrovky 2 typu.

Môžeme si pripraviť vlastný aloe vera gél (na rôzne problémy, ktoré sú uvedené vyššie) a mali by sme postupovať podľa týchto pokynov:

Potrebujeme:

– rastlinu aloe vera
– čerstvú citrónovú šťavu
– čistý bavlnený uterák
– ostrý nôž
– sterilný sklený pohár
– čistú dosku na krájanie
– čistý tanier
– potravinový procesor (voliteľný).

Postup:

1. Najprv by sme si mali dobre umyť ruky, aby sa zabránilo kontaminácii sterilného gélu. Vyberiem si hrubý a šťavnatý list rastliny, aspoň 4-6 cm dlhý (skôr zo spodnej časti). Uistime sa, že nepoškodíme iné listy. Utrieme nôž, ktorý budeme používať.

2. Umyjeme list dobre, osušíme ho a necháme ho na tanieri v 45° uhle 15 minút, aby sa odvodnila žltá šťava. V niektorých prípadoch táto žltá šťava môže viesť k tráviacej núdzi, čo môže pôsobiť ako preháňadlo.

3. List dáme na dosku na krájanie a orežeme hrany z oboch strán. Cieľom je odstrániť zelený vonkajší plášť. Mali by sme sa snažiť nestratiť príliš veľa gélu v tomto procese. Potom aloe nakrájame na kocky a dáme do pohára. V snahe získať všetok gél, môžeme prejsť nožom po zelenom odpade ešte raz. Prebehneme nožom pozdĺž zeleného odpadu, aby sme vzali zostávajúci gél. Aby to trvalo dlhšie, polejme šťavou z citróna nad gélom (zatrasieme s tým rovnomerne).

4. Nakoniec to môžeme naliať do mixéra, aby bol gél hladší. Udržujme zabalený pohár s gélom v chladničke, kde môže zostať až týždeň. Pre aktuálne použitie, by sme mali čistiť  a rezať list pozdĺžne. Potom nanesiem gél na rany (vmasírujeme) niekoľkokrát za deň, až kým sa úplne neuzdraví. Na lekárske použitie, by sme mali dať 30 ml gélu 3 x počas dňa. Avšak, mali by sme konzultovať s lekárom prírodnú liečbu pred vnútorným použitím aloe vera.

Foto: www.flickr.com, commons.wikimedia.org
Zdroj: dailyhealthgen.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií