Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chráňte svoje oči: Ako si vybrať slnečné okuliare a prečo ich vôbec nosiť?

Slnečné okuliare sa už dlhé roky považujú za skvelý módny doplnok. Okrem toho, že dotvoria váš outfit, sú veľmi dôležité aj pri ochrane očí.

Kde kupovať slnečné okuliare?

Nemusíte si kupovať okuliare u najdrahších predajcov. Zákon čím drahšie, tým kvalitnejšie totiž neplatí. V prvom rade sa obráťte na predavača. Určite bude mať na svoje produkty aj certifikáty, či už je to predavač zo značkového obchodu alebo pracovník v pouličnom stánku.

Ak na predavačovi vidíte, že sa v téme slnečných okuliarov vyzná, môžete byť spokojní. Pokiaľ vám vie vysvetliť podrobnosti a vlastnosti slnečných okuliarov, pravdepodobne sa vám nesnaží predať niečo nekvalitné.

Čo by mali okuliare obsahovať?

Najdôležitejšou zložkou okuliarov je UV filter. Ak ho nemajú, zbytočne ich nosíte. Kvalitné okuliare by mali pohltiť aspoň 98 % UV žiarenia. Dobrý UV filter majú okuliare s označením, napríklad, UV 400. To znamená, že šošovky absorbujú žiarenie vo vlnovej dĺžke 400 nanometrov a menej. A presne toto žiarenie sa nazýva UV žiarenie.

slnečné okuliare
Zdroj: unsplash.com

Je škodlivé ako pre pokožku, tak aj pre oči. Bežne sa natierate ochranným UV krémom na opaľovanie, inak by ste sa spálili. Rovnako je to aj s okuliarmi. Ak si oči pred týmto žiarením neochránite, môže vám to spôsobiť rôzne poškodenia zraku, pričom vekom sa to bude zhoršovať.

Akú kategóriu filtra si mám vybrať?

Kategória filtra určuje priepustnosť svetla cez šošovky slnečných okuliarov. V bežnej reči by sme to opísali ako tmavosť alebo svetlosť skiel. Kategória 0 a 1 sú skôr imidžové okuliare, ktoré nás pred slnečným svetlom veľmi neochránia.

Kategórie 2 a 3 sú najbežnejšie a má ich väčšina slnečných okuliarov. Najsilnejšia je kategória 4. Je taká tmavá, že sa dokonca neodporúča pre riadenie a cestnú premávku. Vhodná je však napríklad do hôr, kde je slnko najintenzívnejšie.

Musia mať polarizačný filter?

Polarizačný filter okuliare môžu ale i nemusia mať. Okrem ochrany pred UV žiarením poskytuje navyše aj vizuálnu ostrosť. Robí tak pomocou eliminácie extrémnych odrazov a odleskov svetla. Tie vznikajú napríklad dopadom na mokrú vozovku či lyžiarsku zjazdovku.

slnečné okuliare
Zdroj: unsplash.com

Tieto okuliare sú ideálne pre vodičov, lyžiarov, horolezcov, ale aj rybárov. Mali by byť označené slovom polarized alebo polarized lens. Ak si nie ste istý, či vám predavač ponúka pravé polarizačné okuliare, opýtajte sa ho na tester. Väčšina predajní by ho mala mať k dispozícii.

Prečo ich nosiť?

Slnečné okuliare nás chránia pred nadmerným množstvom infračerveného a UV žiarenia. Dlhotrvajúce účinky silného svetla môžu spôsobiť napríklad sčervenanie očí, pálenie alebo zvýšenú citlivosť na svetlo, takzvanú svetloplachosť. Okrem absorbcie UV žiarenia však potrebujeme aj ochranu pred infračerveným žiarením.

Toto žiarenie vnímame ako teplo a pri jeho nadmernom prijímaní môže dojsť až k spáleniu viečok. Okuliare nás okrem toho chránia aj pred prachom či vniknutím cudzích predmetov do oka. A mimochodom, čítali ste už o mužovi, ktorý vyrába z plastov slnečné okuliare? Výhodou ich nosenia teda môže byť aj šetrnosť k prírode.

Zdroj: okuliarewayfarer.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií