Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Autonómna loď Mayflower vyráža testovať na azúrové more

Už pred rokom sa písalo o ambicióznom projekte, ktorý by oslávil udalosť námorníckej histórie. Atlantickým oceánom má brázdiť loď Mayflower, ktorá bude pripomienkou 400. výročia plavby rovnomenného plavidla.

Hotový produkt neuvidíme minimálne do jesene. Spoločnosť IBM a organizácia pre morský výskum, Promare, však oznámili, že „kapitán s umelou inteligenciou“ bude pripravený na testy už tento mesiac. Skúška sa uskutoční na výskumnom plavidle s posádkou neďaleko britského Plymouthu. Test zahŕňa kontrolu schopností umelej inteligencie a výpočtového systému pre navigáciu. Don Scott, hlavný technológ pre loď Mayflower Autonomous Ship (MAS), povedal:

„Zložitosť a nebezpečenstvo oceánu sú pre misiu najväčšou výzvou. Umelá inteligencia rozhodne nebude celý čas pri kormidle. Aby bola jej činnosť odskúšaná, musíme neustále hodnotiť situáciu a robiť rozhodnutia na základe meniaceho sa lokálneho a predpokladaného prostredia.“

Teoreticky je navigácia na mori pomerne ľahká, ak vezmeme do úvahy, že autonómne autá budú jazdiť na rušných uliciach. Ale existuje veľa vecí, ktoré by sa mohli nečakane pokaziť. Oceán je neustále meniace sa dynamické prostredie a loď Mayflower bude musieť túto úroveň zložitosti zvládnuť samostatne, uprostred oceánu a s prerušovaným pripojením.

Autonómnu loď Mayflower treba „doladiť“

Mayflower je perfektný model, v ktorom teória a centrum konštantného spracovávania dát rieši reálnu situáciu. Scott vraví:

„Tvrdou realitou je v tomto prípade otvorený oceán. Na to, aby plavidlo uspelo, sa musí pokročiť nielen v znalostiach a schopnostiach autonómie, založenej na nezávislosti umelej inteligencie, ale tiež všetkých zložitých komponentoch pre prácu na mori.“

Rob High, technologický riaditeľ spoločnosti IBM Edge Computing, dodáva, že autonómna loď Mayflower predstavuje iný súbor problémov ako auto s vlastným riadením:

„Plne autonómne plavidlo uprostred oceánu musí byť schopné zotaviť sa bez ľudského zásahu. Stavba lode je schopná samostatne posúdiť meniace sa limity misie na základe vývoja podmienok. Je to náročné. Do veľkej miery sa bude spoliehať na predikciu problémov a lokalizovanú výpočtovú silu. To je miesto, kde táto sila prichádza do hry. IBM poskytuje špičkové systémy, ktoré umožňujú pracovať nezávisle v najťažších podmienkach sveta.“

Môže to autonómna loď Mayflower zvládnuť? Dozvieme sa v septembri. Reálne testovanie na šírom mori určite ponúkne mnoho tém, ktoré bude potrebné riešiť.

Zdroj IBM Newsroom VentureBeat World Maritime News
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií