Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Českí vedci predstavili aplikáciu, vďaka ktorej sa vyhnete davom: Skúste ju

Do boja proti koronavírusu sa nepúšťajú iba lekári či odborníci z oblasti medicíny, ale aj technológovia a vývojári. Vedci z Centra umelej inteligencie pražského ČVUT pracujú na aplikácii, ktorá ľuďom pomôže dodržiavať „sociálny dištanc“. Aplikácia vám poradí, kedy je najlepší čas zájsť do obchodu či na poštu a kedy je dobré niektorým miestam sa vyhnúť.

Český projekt FreMEn contra Covid vznikol na základe iniciatívy Centra umelej inteligencie pražského ČVUT. Cieľom je vytvoriť aplikáciu, ktorá ľudí ochráni pred preplnenými verejnými priestranstvami. Za vývojom aplikácie stojí tím vedcov a študentov technickej vysokej školy. Na vývoji však spolupracujú aj odborníci z Manchesteru, Pakistanu, Švédska či Francúzska. Vedúci laboratória chronorobotiky v centre Tomáš Krajník prezradil, že vývojári potrebujú pomoc od používateľov smartfónov.

Aplikáciu môžete pomáhať tvoriť aj vy

Vývojári vychádzajú z predpokladu, že jednou z najzávažnejších príčin, prečo sa koronavírus rozšíril medzi veľké množstvo ľudí, je zhromažďovanie. Aplikácia preto poslúži na to, aby ste sa mohli vyhnúť zbytočne preplneným miestam. „Cieľom vedcov je preto naprogramovať algoritmus, ktorý vytvorí časopriestorovú mapu rizika v danej lokalite,“ vysvetlili autori projektu na oficiálnej webovej stránke. Na základe týchto dát umelá inteligencia vypočíta, koľko ľudí sa nachádza na mieste, na ktoré sa chcete dostať. Vďaka tomu si budete môcť naplánovať návštevu lekára alebo zájsť do obchodu bez toho, aby ste sa vystavovali zbytočnému riziku.

Podľa Krajníka bude systém pozostávať z dvoch mobilných aplikácií a serverov spracovávajúcich dáta. „Bude fungovať tak, že keď budete napríklad v supermarkete a uvidíte, že sú tam dlhé fronty, tak v jednej z týchto aplikácii označíte, na ktorom mieste ste, že je okolo vás približne 50 ľudí, je tam tesno a nie je možné dodržiavať odporúčanú vzdialenosť od ostatných,“ vysvetlil Krajník.

Akonáhle budú mať odborníci viac dát, budú môcť robiť aj akési predpovede. Na základe predošlých informácií budú vedieť vypočítať napríklad to, koľko ľudí sa nachádza vo vybranom supermarkete v danom dni a čase. Dobrou správou je, že aplikáciu budete môcť používať nepretržite. 

Českí vedci predstavili aplikáciu, vďaka ktorej sa vyhnete davom: Skúste ju
zdroj: http://cs.fel.cvut.cz

Vedci zabezpečili aj ochranu osobných údajov

Monitorovanie pohybu však môže niektorým ľuďom prekážať. Autori projektu odkazujú, že nepôjde o nijaké sledovanie a aplikáciu budete používať anonymne. „Systém je postavený na anonymnom spracovaní dát pokročilými algoritmami umelej inteligencie modelujúcich ľudské chovanie,“ vysvetlili autori na webstránke. Zároveň dodávajú, že ochrana osobných údajov je preto plne zabezpečená.

Aplikácia je momentálne v testovacom štádiu, kedy sa dá stiahnuť a ľudia si ju môžu vyskúšať. Takzvanú „predpovednú“ aplikáciu, ktorá bude schopná predvídať počet ľudí, oficiálne predstavia až na začiatku apríla. Krajník však upozornil na jednu nemilú vec. „Google v tejto chvíli zastavil proces schvaľovania aplikácií do ich Google Play a dá sa očakávať, že to zastaví aj Apple,“ uviedol Krajník. Aplikácia bude preto dostupná len na webovej stránke projektu, odkiaľ si ju môžete stiahnuť. Vyskúšať ju môžete už teraz priamo na tomto odkaze. 

Zdroj ČVUT
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií