fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Časovaná bomba: Na Sibíri hrozí výbuch viac ako 400 kráterov plných metánu

Stovky gigantických „plynových bômb“ by mohli v blízkej budúcnosti vybuchnúť na Sibíri. Hrozí, že nahromadený metán, spôsobený topením permafrostu, môže kedykoľvek vybuchnúť naprieč Arktídou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Akademik Vasilij Bogoyavlensky z Ruského inštitútu pre výskum ropy a zemného plynu v Moskve vyzval vládu na urgentné vojenské kroky po tom, čo Rusko identifikovalo na Sibíri až 430 „plynových bômb“, ktoré by mohli explodovať a vytvoriť krátery obrovských rozmerov.

Na Sibíri už nahromadený metán explodoval už viackrát a tohtoročné rekordné teploty výrazne napomohli k topeniu permafrostu v krajine. Vedci našli už 17 kráterov, o ktorých sa predpokladá, že vznikli explóziu metánu, ktorý sa uvoľňuje pri topení permafrostu, informuje Siberian Times. Najnovší kráter sa objavili začiatkom leta na polostrove Jamal a bol hlboký 31 metrov.

Z analýzy satelitných snímok bolo identifikovaných asi 7 185  vypuklých miest, z ktorých až 6 % je skutočne nebezpečných. Erupcia teda vážne hrozí až na 430 takýchto vypuklých miest.

Vedci sa v týchto dňoch zameriavajú na to, ako rozlíšiť nebezpečné kopy od tých menej nebezpečných, a čo je najdôležitejšie, ako zabrániť budúcim erupciám. Jednou z možností je kopy rozrezať a odčerpať plyn.

Ruský akademik varoval, že veľa z týchto miest sa nachádza práve v blízkosti kľúčových zariadení na zemný plyn, ktoré zásobujú okrem iného aj západnú Európu. Dodávky plynu sú podľa neho v krajine ohrozené. Aj preto žiada vládu, aby urobila potrebné kroky, aby predišli katastrofe.

Prečítajte si tiež:
Mobilné aplikácie, za ktoré sa platí súkromím. Určite máte nainštalovanú aspoň jednu z nich

Arktída sa v súčasnosti otepľuje dvakrát rýchlejšie ako zvyšok planéty a teplota permafrostu je na historickom maxime.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií