Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Letný strašiak žien: Čo zaručene (ne)pomáha na celulitídu a ako sa jej zbaviť?

Vyskúšali ste už všetko. Prečítali tony článkov, zaplatili drahú kozmetiku, skúsili každú dostupnú metódu, ktorá existuje. Lenže nič z toho nefungovalo. Zmierili ste sa s faktom, že tu vždy bude, zamaskujete ju oblečením a rozlúčite sa s kúpaliskami. Vôbec sa to však nemusí skončiť takto!

Pokiaľ ide o celulitídu, bohužiaľ, ako žena ťaháte za kratší koniec a nezáleží na tom, v akej dobrej forme ste. Podľa posledných štúdií trpí celulitídou takmer 90 % žien a čo je horšie, s pribúdajúcim vekom sa stáva stále viditeľnejšou.

Celulitída si ženy nevyberá. Je ju vidieť na vegánkach, súťažiacich v bikini fitness, celebritách, modelkách, štíhlych ženách… Pokiaľ ju teda máte aj vy, nemali by ste sa cítiť osamelo. Ani zahanbene.

Jedným z mnohých dôvodov je to, že za ňu veľakrát ozaj nemôžete. Celulitída má totiž tendenciu byť dedičná. Pokiaľ ju mali ženy generácie pred vami, asi sa nevyhne ani vám.

Hltáte rad-radom všakovaké tipy, rady, investujete do chladivých gélov, mastičiek a výsledok stále v nedohľadne? Dôvodom je pravdepodobne vaša nevedomosť o procesoch, ktoré sa za „pomarančovou kožou“ ukrývajú. Tak ako vlastne vzniká a prečo sú muži výnimkami?

Môžu byť krémy účinné?

Dôvod, prečo je celulitída viditeľná viac na ženách ako na mužoch, sa priamo viaže na to, ako sú usporiadané ich tukové tkanivá. Všetci máme vlákna spojovacích tukových buniek, ktoré oddeľujú jednotlivé tukové bunky v našej koži. Nuž a u žien tieto vlákna tvoria sieťovitú schému, ktorá vyzerá ako včelí plást, takže akýkoľvek nadbytok tuku v tejto oblasti sa prejaví ako hrčka.

Avšak, čo sa týka mužskej kože, ich tukové vlákna sú usporiadané do mriežky, čím predchádzajú tvorbe akýchkoľvek hrudiek či nerovností.

celulitída
Rozdiel medzi ženským a mužským tkanivom. Zdroj: fitnessadvice.com

No a kvôli tejto pevnej štruktúre ženskej kože potom tukové tkanivá prerastajú do ďalších – vrchnejších vrstiev a spôsobujú dva hlavné problémy. Prvým z nich je, že tukové tkanivá začnú zadržiavať vodu, ktorá sa nahromaďuje v spomínaných štruktúrach kože. Druhý problém spočíva v tom, že takto narušené vrstvy kože následne spôsobujú horší prietok krvi. Spojenie týchto dvoch nepriaznivých vplyvov má za následok to, že sa vám začne objavovať na tele už dobre známa “pomarančová koža”.

celulitída
Zdroj: pixabay.com

Keďže celulitída súvisí so štrukturálnou kompozíciou spojivového tkaniva, je asi každému jasné, že nejaké krémiky a mastičky sú jednoducho vyhodené peniaze. Ako povedal Brad Schoenfeld: „Nie je možné, že nejaké takéto vonkajšie aplikovanie môže preniknúť do kože a “prekonfigurovať” podkladové spojivové tkanivo. Neexistuje žiadna neinvazívna (bez akéhokoľvek zásahu do tela, napr. ihlou) metóda pre zbavenie sa celulitídy.“ 

Nech to znie akokoľvek klišé, celulitídy sa zbavíte alebo ju zmiernite cvičením a vyváženým stravovaním. Cviky určené priamo pre konkrétnu oblasť nie je ťažké nájsť, môžete skúsiť napríklad tento návod pre váš typ postavy.

Zdroj: fitclan.sk, vladozlatos.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií