fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Českí lekári podali pacientovi s Covid-19 krvnú plazmu vyliečenej osoby

Doposiaľ unikátny spôsob liečby v sobotu skúsili českí lekári z Liberca. Pacientovi vo vážnom stave nákazy vírusom Covid-19 podali krvnú plazmu osoby, ktorá sa vírus úspešne prekonala. Podobný výskum s účinkami krvnej plazmy na koronavírus začala aj Veľká Británia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Českí lekári v nemocnici v Liberci v sobotu podali pacientovi nakazenému Covid-19 krvnú plazmu vyliečenej osoby. Podľa informácií českého spravodajského servera Novinky.cz je pacient vo vážnom stave. Krajská nemocnica v Liberci chce týmto spôsobom vyskúšať novú liečbu za pomoci plazmy. Práve krvná plazma údajne pomohla pri liečení pacientov nakazených SARS-om.

Českí lekári budú skúmať účinok

Krajská nemocnica v Liberci sa ako prvá v Českej republike podujala na netradičnom spôsobe liečby vírusu Covid-19. Českí lekári podali nakazenému pacientovi krvnú plazmu vyliečeného darcu. Podľa informácií serveru Novinky.cz pacient dýcha len za pomoci pľúcneho ventilátoru. Lekári zároveň museli odvádzať pacientovu krv mimo jeho tela do prístroja, ktorý je schopný ju okysličiť a zbaviť oxidu uhličitého. V sobotu mu podali krvnú plazmu s protilátkami vyliečenej osoby. Počas nasledujúcich dní budú skúmať účinok tohto netradičného spôsobu liečby.

Krvná plazma tvorí 55 percent našej krvi a pozostáva z 91 percent vody. Obsahuje viac ako 120 druhov proteínov, ktoré zabezpečujú životne dôležité funkcie. Medzi základné funkcie patrí napríklad ochrana organizmu pred infekciami. Na základe týchto poznatkov sa krvná plazma javí ako vhodná alternatíva liečby.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo 45 pacientov s koronavírusom

Vyliečený pacient sa nakazil v zahraničí

Mnohokrát spomínanou vyliečenou osobou je 23-ročný Jonáš z okresu Česká Lípa na severe krajiny. Vírusom sa pravdepodobne nakazil v Brazílii, kam vycestoval v polovici marca. Chcel pokračovať v cestovaní do ďalších krajín Južnej Ameriky, no kvôli postupnému uzatváraniu hraníc sa mu to nepodarilo. Po niekoľkých dňoch sa cez Londýn a Berlín vrátil späť do Českej republiky.

O tom, že je vhodným darcom krvnej plazmy, sa dozvedel v piatok. „Z nemocnice sa mi ozvali sami, že majú pacienta v kritickom stave a že by plazmu potrebovali,“ povedal pre českú televíznu stanicu TV Prima Jonáš. Vďaka Jonášovmu darcovstvu tak môžu českí lekári v libereckej nemocnici skúšať nový spôsob liečby. Je dôležité poznamenať, že krvná plazma sa nedá vyrobiť nijakou technickou metódou.

Krvná plazma pomohla aj pri SARS-e

Krv vyliečeného pacienta podľa nemocnice obsahuje protilátky voči chorobe Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Českí lekári uviedli, že tento typ liečby je v súvislosti s koronavírusom zriedkavý. Nemocnica v Liberci je však presvedčená, že by pacientovi vo vážnom stave mohla pomôcť. Krvnú plazmu ako potenciálny „liek“ na koronavírus začala skúmať aj Veľká Británia. Plazmu daroval napríklad britský minister zdravotníctva Matt Hancock, u ktorého koncom marca potvrdili ochorenie Covid-19. Krvná plazma bola využitá ako účinný spôsob liečby počas epidémie SARS v rokoch 2002 a 2003. 

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Kto sa nepreukáže negatívnym testom, pôjde do karantény. Inak dostane pokutu 1650 eur
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií