fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Blogerka Gigi vymenila prácu za cestovanie. V Bolívii mrzla, v Mjanmarsku ju prekvapila ľudskosť

Máte tip? napíšte nám mailom

Grétka, ktorá stojí za blogom beachaddicted.com, sa jedného dňa rozhodla zbaliť si svoje caky-paky, v práci dala okamžitú výpoveď a vybrala sa spolu so svojím priateľom prebádať tie najtajnejšie zákutia Indonézie a Južnej Ameriky.

Zdroj: archív Grétky Milkovic

Zo západu na východ

Rodená Východniarka mala cestovanie odjakživa v krvi. „Už ako osemnásťročná som opustila brány domova. Hoci sa mi od rodiny neodchádzalo najľahšie a vôbec som netušila, čo ma vo svete čaká, nikdy som toto rozhodnutie neľutovala. Ani na sekundu. Najprv som nejaký čas pobudla v Taliansku, no nakoniec som zakotvila v metropolitnom Londýne, čo bola teda úplne iná šálka kávy,“ priznáva.

Jej vášňou sú cudzie jazyky a napriek tomu, že život v Spojenom kráľovstve ju bavil, po čase ju to opäť zavialo na východ, tentokrát až do ďalekého Ruska. „Na východe vraj nič nie je, tak som chcela vidieť, ako to nič vlastne vyzerá,“ smeje sa. Ako nádejná a ambiciózna prekladateľka ruštiny chcela naplno preniknúť do tajov tohto slovanského jazyka, a tak sa vybrala na rok do čarovného Petrohradu. Práve tam spoznala svojho priateľa Nica, pochádzajúceho z Nemecka, s ktorým už 7 rokov tvoria nerozlučný cestovateľský pár.

cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Všade dobre, doma najlepšie…?

Po doštudovaní sa dvojica usadila v Holandsku, kde si obaja našli zaujímavé pracovné pozície. „Napriek tomu, že život v krajine tulipánov bol krásny, Nicovi sa po čase začalo cnieť za domovom. Keďže mne tam bola ponúknutá celkom lákavá pracovná pozícia, neváhali sme ani sekundu a presťahovali sa do Nemecka,“  pokračuje Gigi v rozprávaní ich životného príbehu. 

Dva roky fungovali ako typický pár ambicióznych mileniálov a nejeden mladý človek by im určite závidel. Počas služobných ciest mali možnosť ponavštevovať rôzne zaujímavé miesta a ani výška nemeckých platov nebola na zahodenie. Napriek tomu však neboli šťastní. „Vo svojich 28 rokoch sme si uvedomili, že náš život nie je o ničom inom ako monotónnej práci, nudných pracovných stretnutiach, nekonečných rokovaniach a že vlastne nemáme poriadne čas ani jeden na druhého. Počas služobiek sme stihli medzi rôznymi vybavovačkami do seba maximálne hodiť jedno coffee to go a z mesta či pamiatok sme nemali absolútne nič. Až sme si jedného dňa povedali dosť!“

cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Našetrili si určitý budget a rozhodli sa, že najbližší rok budú cestovať po svete. „Nemali sme žiadnu konkrétnu predstavu ani do detailov naplánovanú trasu – jednoducho sme sa nechali viesť osudom a momentálnymi príležitosťami. V jednom sme však mali jasno, netúžili sme sa predierať preplnenými námestiami ani si spraviť otrepané fotky na vychytených, no neskutočne obkukaných #instaplaces, skôr sme chceli splynúť s nejakou exotickou kultúrou a nabrať zážitky, o ktorých budeme oduševnene rozprávať ešte aj svojim pravnúčatám,“ spomína Grétka. Po dôkladnej „domácej porade“ a hĺbkovej internetovej analýze dospeli k jasnému záveru: Juhovýchodná Ázia!

Prečítajte si tiež:
Týmto nás očarila Kate Middleton: Aké sú jej beauty triky?
cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Kúpili si letenky, na chrbát hodili napráskané ruksaky a hor sa za dobrodružstvom. Počas 6 mesiacov precestovali Indonéziu, Vietnam, Malajziu, Kambodžu, Thajsko, Filipíny, Singapur a Mjanmarsko. Presúvali sa lokálnou dopravou a ubytovanie hľadali v miestnych moteloch. Pomocnú ruku poskytli aj sociálne siete, nakoľko vďaka blogu získali niekoľkokrát ubytovanie v rámci sponzoringu zadarmo.

Napriek tomu však Grétka prízvukuje, že budget treba mať pri takomto cestovaní do centu rozpočítaný. „Možno sa budete smiať, ale ja som si normálne založila zošit, do ktorého som zapisovala všetky výdavky. Na mesiac sme mali vyčlenených približne 3 000 eur a vedeli sme, že túto hranicu nesmieme prekročiť. Keď sa nám to napriek tomu stalo, ďalší mesiac sme si museli poriadne pritiahnuť opasky, inak by nám to finančne na naše cestovateľské plány nevystačilo. Dá sa na to však naučiť, dôležité je nemať vysoké nároky a vedieť sa aj uskromniť…“

Ľudskosť nad zlato

Keď som sa Grétky opýtala, čo považuje za svoj najkrajší cestovateľský zážitok, jej odpoveď ma šokovala: „Hoci by som to nikdy nečakala, najviac mi učarovalo Mjanmarsko. Napriek tomu, že je to chudobná rozvojová krajina s viacerými nepokojmi, tamojší ľudia ma chytili za srdce a dodnes mi behajú zimomriavky po chrbte, keď na nich spomínam,” prezrádza Grétka. V Juhovýchodnej Ázii väčšina domorodcov vidí turistov iba ako čistý zdroj príjmu. Turizmus sa u nich rozvinul natoľko, že si zvykli pýtať peniaze za úplne všetko, dokonca aj za to, že vám len spravia spoločnú fotku.

„V Mjanmarsku to však bolo úplne iné. Ľudia si vás tam vážia, vzhliadajú k vám a sú vďační za to, že máte záujem spoznať hlbšie ich krajinu. Prekvapilo ma, akú dobrú úroveň angličtiny mali a s viacerými som sa naozaj tak dobre a od srdca porozprávala. Viete, my si to ani neuvedomujeme, ale z našich rozvinutých krajín sa taká tá dobrota a ľudskosť už úplne vytratila. No a tu vám tamojší ľudia nastavia zrkadlo a naučia vás, o čom je skutočný život.“  Vďaka milým a dobrosrdečným „domorodcom“ sa viackrát dostali na miesta, o ktorých sa iným turistom ani nesníva.

Americký sen

Po prebádaní južných kútov Ázie sa rozhodli okúsiť aj život a mentalitu Juhoameričanov. Práve tam okúsili, ako chutí odvrátená stránka cestovania. „Najviac ma sklamalo správanie ľudí v Bolívii. Zatiaľ čo na východe si nás vážili, tu sme sa stretli s úplným opakom. Ľudia tam žijú v obrovskej chudobe a nie veľa turistov navštevuje túto krajinu,” vysvetľuje Gréta a dodáva, že turizmus je u nich ešte v plienkach. Preto nie sú na cudzincov veľmi zvyknutí a keďže majú úplne iné zvyky ako my, môže sa zdať, že na vás zazerajú ako na nejakých nepriateľov.

Prečítajte si tiež:
Ako sa pripraviť na rande, čo si obliecť a ako sa správať? Prinášame zopár cenných rád, ako zaujať pána Božského
cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Ďalším problémom, s ktorým sa stretli, bolo kúrenie, ktoré tejto oblasti sveta chýba. V noci sme doslova mrzli. S tým treba však počítať. Do týchto miest veľa turistov nechodí, takže nie sú na to uspôsobení. Avšak o to viac si človek užije krásu nepoškvrnenej prírody a nedotknutých pamiatok. A preto sa pár neprívetivých pohľadov či skrehnuté prsty a nohy v noci veru oplatí vydržať!“ dodáva so šťastným úsmevom na tvári. Gréta však upozorňuje, že si v týchto miestach treba dávať pozor na zlodejov.

Ľudia tam žijú v neskutočnej chudobe, a tak využijú každú možnú príležitosť, aby si niečo uchmatli. Stačí krátka nepozornosť a ste bez foťáku či peňaženky. Nám sa našťastie nič podobné nestalo, no prevencia nadovšetko musí byť,“ upozorňuje scestovaná Grétka.

Krajina protinožcov

Najbližší cestovateľský sen mladého páru je Austrália. Pre Slováka je to však poriadny oriešok, aby získal povolenie na vstup k našim protinožcom. Zatiaľ čo Nico ako Nemec mal víza vybavené v priebehu pár sekúnd, ja som musela absolvovať viaceré testy a kontroly a povolenie je stále v nedohľadne. Avšak nevzdávam sa, prekážky sú predsa na to, aby sa prekonávali a posúvali nás vpred,“ uzatvára Grétka s odhodlaním v hlase.

cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Pohrávate sa aj vy s myšlienkou vycestovať, no stále nedokážete nájsť dostatok odvahy a odhodlania? Možno vás povzbudia slová Gigi: „Nebojte sa a choďte do toho! Nie nadarmo sa hovorí, že treba vyjsť zo svojej komfortnej zóny a prekonávať vlastné limity. Napriek tomu, že začiatky môžu byť pre vás ťažké a nepríjemné, výsledky budú stáť za to. Nič vám nedodá také sebavedomie, zodpovednosť, sebaistotu a schopnosť rozhodovania ako práve cestovanie. Pre mňa je to skúsenosť na nezaplatenie!“

Jedným dychom však dodáva, že treba zvážiť všetky pre a proti ešte pred samotným rozhodnutím a počítať aj s nepríjemnosťami, ako je napríklad postoj blízkych. Moja mamka by ma oveľa radšej videla s kočíkom ako s kufrom či cestovným ruksakom. Je to však váš život a riadite si ho sami. Žijeme len raz a tak treba robiť to, čo nám šepká naše srdce. Ono vie najlepšie, čo je pre nás to správne.“

cestovanie v bolívii
Zdroj: archív Grétky Milkovic

Zaujal vás príbeh tejto mladej dobrodružnej dvojice? Neváhajte a sledujte ich na Facebooku či Instagrame.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií