fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

CHALKIDIKI – Cestopis – Poseidonov trojzubec s nezameniteľným čarom

Máte tip? napíšte nám mailom

Chalkidiki, severný polostrov gréckej Macedónie, tvoria 3 prsty – Kassandra (najrozvinutejší a najživší – pre tých, čo hľadajú ruch všedného života, čaro farebných obchodíkov, vôňu miestnych špecialít a energiu nočného života ), Sithonia (najzelenší a najkrajší – pre tých, čo hľadajú odľahlé pláže, nepoškvrnené olivové háje a krištáľovo čisté more) a Athos (turistom neprístupný – prečo? doziete sa neskôr). Chalkidiki patria medzi najčastejšie navštevované časti Grécka, vďaka svojej panensky čistej prírode a jedinečným plážam.

My sme sa vybrali na najzápadnejší a najvybudovanejší polostrov Kassandra (z čoho bola moja mamina – Alexandra – úplne nadšená, keďže bola presvedčená, že ide na polostrov svojej menovkyne. Každému sa tým hrdo pýšila v presvedčení, že miesto bolo pomenované po nejakej významnej vládkyni či nebojácnej bojovníčke, ktorá prinajmenšom prepísala históriu Grécka. Keď sme sa neskôr dozvedeli, že to nebola Kassandra, ale Kassandros – muž, objaviteľ, ktorý sem prvýkrát zavítal, dosť ju to sklamalo…)

 

Vedeli ste, že… polostrov Athos patrí medzi najposvätnejšie miesta ne svete? V absolútnej odlúčenosti od okolitého sveta tam v desiatkach kláštorov žijú pravoslávni mnísi, v tichosti sa modlia, rozjímajú a reštaurujú umelecké diela. Okrem bežných technických vymožeností a lákadiel moderného sveta však mnísi zo svojho života vylúčili aj ženy, ktoré majú na horu Athos už celé storočia prísny zákaz vstupu. Vraj aby neprovokovali… Ani muži to však nemajú také jednoduché, keďže zavítať k nim môžu len tí vyvolení po tom, čo absolvujú nekonečnú tortúru byrokracie a rôznych potvrdení či schválení. Avšak tí, ktorí sa tam predsa len dostali, tvrdia, že je to skutočný raj na zemi a nič krajšie neexistuje. Nuž, ja sa to, bohužiaľ, nikdy nedozviem…

#outofnothing a #inthemiddleofnowhere

Hotelový komplex Aristoteles Beach, v ktorom sme boli ubytované, doslova vyrástol na majestátnom kopci, hrdo sa pýšiac priamo nad modrozeleným morom. Ako sa vraví, #outofnothing a #inthemiddleofnowhere. Úprimne sa vám priznám, v prvom momente som z toho zostala dosť (nemilo) prekvapená… Pokiaľ ste milovníci tajuplných úzkych uličiek, romanticky vysvietených promenád a nekonečných pláží, v blízkosti tohto rezortu by ste ich hľadali len márne.  Keď som však vyšla na hotelovú terasu a zbadala rozprávkový výhľad na azúrové more, prisahám, že som na pár sekúnd zabudla aj dýchať. Niečo tak čarovné som ešte nevidela. Ospalý východ slnka, horúce poludnie, romantický západ, tajuplný súmrak či ligotavá noc – každá časť dňa mu dodávala jedinečný šmrnc a neopakovateľné čaro. Či už som uchlipkávala voňavú rannú kávu, osviežujúce ľadové frapé, orosené pivko alebo aromatické ouzo, po každé som sa tohto magického výhľadu nedokázala nabažiť.

Hotelový areál pozostával z viacerých 2- až 3-podlažných domčekov tradičnej gréckej architektúry, obklopených vkusnou a udržiavanou exotickou záhradou. Človek sa tam doslova cítil ako v izolovanom raji, ďaleko od všetkých „problémov všedného sveta“. Namiesto otravného budíka nás ráno budil spev cikád a večer uspával ligot hviezd a jemný vietor, hrajúci sa s korunami paliem.

Srdcom celého komplexu bol priestranný bazén, v ktorom sa vyšantili malí i veľkí. Napriek tomu, že hotel bol plný, nikdy sa nestalo, že by tam bola „hlava na hlave“ a vždy si človek dokázal nájsť aj ničím nerušené útočisko len pre seba a svoje vlastné myšlienky. Len pár krokov od ležadiel bol pool bar, čo tiež viacerí ocenili (najmä, keď ich už nohy až tak veľmi neposlúchali…).

Pláž sa nachádzala asi 200 metrov od hotela a bezproblémov sa tam dalo dostať cez prechodový most. Tí aktívnejší zbehli dolu po schodoch, no a tí pasívne aktívni (ako aj ja :P) využili sklenený výťah (v ktorom som sa cítila ako Willy Wonka v #Chocolatefactory) a vychutnali si krásnu panorámu.

Prečítajte si tiež:
Fast fashion ničí našu planétu, no prináša rýchle obraty medzi dodávateľmi

Súkromná pláž bola čistá, útulná, pokojná a s príjemným pozvoľným vstupom do mora. Neotravovali žiadni potulní predavači ani opaľujúci „plážoví inžinieri“. Vzduchom sa niesli rytmické tóny gréckej hudby, ktoré dotvárali spolu so šumom mora dokonalú atmosféru. More bolo čisté a teplé, no odporúčam mať po ruke aj vhodnú obuv do vody, nakoľko sa na niektorých miestach nachádzali klzké kamene.

#let’s explore

A čo sa nachádzalo za bránami hotela? Kľukatá cesta a divoká príroda. Tí dobrodružnejší neváhali, pozičali si auto a hor sa prebádať tie najtajnejšie zákutia polostrova. No a tí menej odvážni (alebo pohodlnejší) siahli po výletoch cestovky. Hoci vo mne bije srdce dobrodruha, tentokrát som sem prišla s cieľom maximálne si oddýchnuť, preto som zvolila druhú možnosť a využila organizované výlety, do bodky naplánované a zabezpečené cestovkou. A poviem vám, napriek tomu, že už zo slova „organizovaný“ nedajbože „fakultatívny“ výlet sa mi ježia všetky chlpy, s týmito som bola viac než spokojná. Pri výbere sme zvolili stratégiu „z každého rožka troška“ a tak si na svoje prišla aj mamina po historických faktoch bažiaca myseľ, ale aj moje srdce shoppoholičky či večne maškrtný jazýček. No a prekvapivo, aj keď sme absolvovali väčšinu ponúkaných výletov, nezaplakala ani moja peňaženka. Celkovo to teda hodnotím na výbornú!

Pokračovanie na ďalšej strane

#LOĎOU DO RAJA – zážitková plavba na vedľajší polostrov Sithonia + návšteva jednej z najkrajších a najčistejších pláži

Vietor vo vlasoch, čajky predbiehajúce sa s loďou a žiarivé odlesky slnka odrážajúce sa od priezračnej hladiny – dokonalá dovolenková idylka. Počas plavby sme mohli zapojiť do animačného programu, alebo len tak v tichosti rozjímať, s nohami spustenými cez palubu (tipnite si, ktorú možnosť som si zvolila ja :D)

Našou prvou zastávkou bola priezračná pláž Toroni neďaleko dedinky Sárti. Sarti bolo pôvodne len malým rybárskym sídlom, dnes je však už známym letoviskom. Srdcia turistov si získalo najmä rozprávkovými plážami, ako vystrihnutými z katalógu,  neprebádanými  zátokami a nenarušeným prírodným bohatstvom. Tu som na vlastné oči pochopila význam spojenia „krištáľovo čistý“ a ak by som veľmi chcela, nepochybne by som dokázala spočítať aj jednotlivé zrnká piesku na dne mora.

Ďalšou zastávkou bolo atraktívne letovisko Neos Marmaras na západnom pobreží Sithonie. Toto kúzelné mestečko ponúka nespočetné množstvo malebných obchodíkov, útulných kaviarní a taverničiek, ale aj tradičných reštaurácií s gréckymi špecialitami či bary s živou hudbou a nočnými diskotékami. Centrum je sústredené popri pobrežiu, zatiaľ čo na svahu nad ním sú vystavané luxusné apartmánové domy, odkiaľ je nádherný výhľad na prímestský prístav zasadený do pôvabného zálivu, blízky ostrovček v tvare korytnačky a protiľahlú Kassandru. Celé pobrežie lemujú drobné kaviarničky, ponúkajúce príjemný tieň, osviežujúce schladenie a nádherný výhľad.

#Thessaloniki – mesto, ktoré „vstalo z mŕtvych“

Zbožňuješ, keď mesto dýcha históriou? Navštív Thessaloniki! Miluješ prístavné mestá, kde môžeš nekonečné hodiny sedieť v kaviarni pri pobreží a vpíjať sa pohľadom do odleskov hladiny mora? Navštív Thessaloniki! Rád sa túlaš nekonečnými obchodnými uličkami a kocháš sa nablýskanými výkladmi? Navštív Thessaloniki! Si gurmánsky cestovateľ a rád spoznávaš nové krajiny podľa špecifických chutí? Áno, presne tak – navštív Thessaloniki! Sľubujem, že neoľutuješ!

Thessaloniki je druhé najväčšie prístavné mesto v Grécku a zároveň je aj hlavným mestom Makedonie.  Bolo založené v roku 315 p. n. l diadochom Kassandrom (áno, áno, TÝM Kassandrom), stalo sa najvýznamnejším mestom Byzantskej ríše a dodnes v tejto metropolitnej oblasti žije viac ako 1 000 000 obyvateľov.

Prečítajte si tiež:
Perfektný návod, ako sa naučiť dokonale pískať pomocou prstov

Kresťanské a byzantské pamiatky si právom vyslúžili aj miesto na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

V roku 1917 v meste prepukol obrovský požiar (ktorý údajne spôsobila nepozorná tetuška, ktorej prihorel obed na sporáku, alebo niečo také) a keďže v tej dobe neexistoval žiadny požiarny zbor, oheň sa veľmi rýchlo rozšíril – pochoval 80% tamojších obydlí a vyše 70 000  ľudí nechal úplne bez domova.

Problém bezdomovectva sa ešte viac prehĺbil po roku 1923, kedy došlo k masívnej výmene obyvateľstva s Tureckom (všetci moslimovia z Grécka boli húfne presťahovaní do Turecka a všetci kresťania žijúci v Turecku zasa do Grécka. Bez ohľadu na to, či to rozdelí rodiny alebo nie. Dodnes to patrí k najväčšej výmene národov v histórii ľudstva. Viete si to predstaviť?!)

Ďalšia katastrofa (doslova) otriasla  Thessalonikami v roku 1978 v podobe silného zemetrasenia, ktoré poškodilo veľkú časť byzantských kostolov. Napriek tomu, že niektoré sú dodnes v procese rekonštrukcie, mesto si vyslúžilo titul Európskeho mesta kultúry. A podľa mňa zaslúžene!

Thessaloniki však obsadilo aj priečku medzi TOP 10 párty mestami Euŕopy. Hovorí sa, že množstvo kaviarní a barov na jedného obyvateľa je tu vyššie ako v ktoromkoľvek inom európskom meste. To by ste nepovedali, čo?

Za nepísané centrum Solúna sa považuje ešte jedna atrakcia – známy solúnsky trh Modiáno. Dodnes tam nájdete pokrikujúcich obchodníkov, ponúkajú čerstvé suroviny- najmä olivy, syr, ryby a iné pochutiny. Kto odmietne trh, môže sa občerstviť v neďalekých malých reštauráciách a stánkoch s kebabom a gréckym gyrosom.

Určite si nesmiete nechať ujsť ani „lodné kaviarničky“. Nič za to neplatíte a môžete si počas uchlipkávania vášho obľúbeného nápoja vychutnať okružnú plavbu popri pobreží. Ideálnejšie miesto na poobednú kávičku si osobne neviem ani predstaviť!

Inak, viete, aký je slovenský preklad názvu mesta Thessaloniki? Nie? Ale mali by ste… Tak šup-šup googlite 😛

AFITOS – malebná dedinka, v ktorej sa zastavil čas

Afitos je útulné miesto s typickou gréckou architektúrou, ktoré je ideálne na príjemné prechádzky ako aj letnú relaxáciu pri mori či v štýlových kaviarničkách.

Vďaka svojmu jedinečnému umiestneniu na skale získal prezývku „kamenný balkón Chalkidík“ ktorý ponúka panoramatický výhľad na pobrežie, šíre more aj polostrov Sithonia.

Počas dňa tichá a pokojná dedinka, po západe slnka živé letovisko plné vysvietených barov, ligotavých obchodíkov so suvenírmi a nenahraditeľnou prímorskou atmosférou. Zasadnite do niektorej taverničky, objednajte si ouzo s kockami ľadu, započúvajte sa do tónov gréckej kapely a razom sa prenesiete do inej dimenzie. Neveríte? Tak vyskúšajte…

Neďaleko sa nachádza obľúbené stredisko Kallithea s reštauráciami, barmi, kaviarňami, bohatými možnosťami nákupov či pestrou ponukou vodných športov na pláži. Pešo sa tam dostanete asi za 20 minút, taxíkom do 5 min za približne 5-6 eur. Pri troche šťastia sa možno dopravíte aj stopom (ako sa to podarilo aj nám :P). Kallithea je v porovnaní s Afitosom živšia a rušnejšia, dá sa však aj v nej nájsť zopár veľmi pekných a fotogenických zákutí.

Tak čo hovoríte na oblasť Chalkidiki? Získala si vás? Alebo máte nejaké ďalšie tipy, ktoré sa oplatí vidieť? Dajte mi vedieť v komentári či správe 🙂

Vaša Bledonnka 

Pre viac fotiek klikni sem

Foto: autor

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií