fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čína a Slovensko sa pustili do radikálneho boja proti plastom

Máte tip? napíšte nám mailom

Čína zintenzívňuje úsilie proti používaniu jednorazových plastov. Bojuje tak proti „plastovému znečisteniu“, ktorého hlavnými aktérmi sú predovšetkým obyvatelia ázijských krajín. Cieľom je zakázať plastové tašky, príbory či slamky. Do roku 2022 by mali plastové tašky zmiznúť zo všetkých veľkých miest Číny. Dočasnou výnimkou sú len trhy predávajúce čerstvé výrobky.

Minulý týždeň Čínska komisia pre národný rozvoj a reformu uverejnila hlavné ciele, ktoré chce dosiahnuť v rámci boja proti plastom. Do konca tohto roka by sa mal uplatniť zákaz používania plastových tašiek, ktorý sa do roku 2022 dostane do všetkých veľkých miest. Od roku 2025 bude zákon platiť aj pre trhy, na ktorých výrobcovia predávajú čerstvé výrobky.

Radikálne zmeny

Spotrebu plastov budú musieť obmedziť aj podniky. V reštauráciách už nebudú používať plastové slamky. Plán je tiež znížiť používanie plastov na jedno použitie o 30 percent. Zmena sa bude týkať aj hotelov. Od roku 2025 budú mať zakázané predávať jednorazové plastové výrobky. Napriek tomu, že prvotné plány môžu pôsobiť drasticky, tieto opatrenia sú opodstatnené.

Prečítajte si tiež:
Klimatický summit bude v Škótsku, podarila sa mu neuveriteľná vec

zdroj: Getty Images

Aj Slovensko zakáže jednorazové plasty

Minulý rok v apríli vtedajší minister životného prostredia, Lászlo Sólymos, vyhlásil, že podobné zmeny prídu aj na Slovensko. Od 1. januára 2021 budú jednorazové plasty zakázané aj u nás. „Som presvedčený, že v boji proti odpadom sa Slovensko musí vymaniť z pozície večného dobiehania európskych krajín. Dvojnásobne to platí o plastoch,“ povedal Sólymos.

Podľa štatistík sa na slovenský trh ročne dostane asi 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov. Najväčšie percento z tohto odpadu tvoria slamky a plastové príbory. „Myslím, že práve tieto výrobky sa dajú nahradiť ekologickejšími alternatívami, napríklad z papiera alebo výrobkami na viacero použití,“ dodal Sólymos.

Čína je „plastový postrach“

Čína vyprodukuje každý rok 60 miliónov ton plastového odpadu. Je tak na čele rebríčku najväčších znečisťovateľov planéty Zem. Tesne za ňou nasleduje Amerika s 38 miliónmi ton ročne. To znamená, že každý občan Ameriky vyprodukuje takmer trikrát väčšie množstvo plastového odpadu než jeden obyvateľ Číny.

Okrem toho je Čína jedným z najväčších výrobcov plastov na svete. Vláda preto plánuje zastaviť výrobu niektorých výrobkov, ako napríklad tenkých igelitových vreciek, ktoré sú tenšie ako 0,025 milimetra.

Prečítajte si tiež:
Mladých aktivistov je oveľa viac. Pozrite sa ako Gretu Thunberg napodobňuje TENTO Holanďan
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií