fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dbajte o svoje zdravie na pracovisku: Zoznámte sa s pojmom ergonómia!

Máte tip? napíšte nám mailom

Väčšina z nás trávi na pracovisku prevažnú časť dňa. Osem a viac hodinová pracovná doba si neraz vyberá svoju daň v podobe problémov s chrbticou, karpálnym tunelom, ale aj zrakom. Dbať o svoje zdravie na pracovisku je veľmi dôležité. Tak sa poďme zoznámiť s pojmom ergonómia. Vďaka nej sa totiž so všetkými problémami čoskoro rozlúčite.

Čo je to ergonómia?

Ergonómia je koncept, v rámci ktorého sa snažíme docieliť, aby človek “splynul” s prostredím, v ktorom sa nachádza. Najčastejšie sa toto slovo skloňuje v súvislosti s pracoviskom, pretože práve tu v posledných rokoch trávime veľkú časť svojich životov. A kvôli tomu pribúdajú aj choroby z povolania. Pre človeka totiž nie je prirodzené sedieť osem hodín denne v jednej polohe, tobôž pokiaľ táto poloha nie je optimálna z hľadiska zdravia. 

Zdroj: AJ produkty

Človek a pracovné prostredie v symbióze

Dokázali by ste podať nejaký pracovný výkon v prípade, že by vám väčšinu dňa do tváre svietilo slnko, bola by vám zima či príliš teplo, prípadne by bol váš stôl veľmi nízky? Takéto nepohodlie by sa zrejme rýchlo odzrkadlilo nielen na kvalite vašej práce, ale, samozrejme, aj na zdraví. Cieľom zamestnávateľa by teda malo byť zabezpečiť pracovisko tak, aby zamestnancom nevznikal zbytočný stres spôsobený diskomfortom. Udržiavať zdravie na pracovisku by malo byť jednou z hlavných priorít. Je dokázané, že práca v stoji zvyšuje produktivitu zamestnancov. Preto by mal zamestnávateľ v záujme zachovania dobrých výkonov ľudí myslieť na to, aby sa v priestoroch firmy cítili skutočne dobre. Kompletné zariadenie by malo spĺňať všetky ich potreby. 

Zdroj: AJ produkty

Na pracovisko musíme hľadieť komplexne

Disponovať výškovo nastaviteľným stolom je síce skvelý benefit, no rozhodne nám to prácu nezjednoduší, pokiaľ bude umiestnený v prievane a my budeme vďaka tomu vystavení riziku ochorenia. Pokiaľ teda plánujete vybavovať pracovisko, musíte na túto problematiku nahliadať komplexne. Riešiť veci jednotlivo alebo len čiastočne sa v tomto prípade skutočne nevypláca. Na podobné projekty si spoločnosti neraz najímajú dizajnérov, ktorí už presne vedia, čo a ako treba zosúladiť, aby všetko fungovalo, ako má a zdravie ľudí na pracovisku nebolo nijako ohrozené. 

Zdroj: AJ produkty

Myslite na ergonómiu, vráti sa vám to dvakrát

Niekomu by sa mohlo zdať, že ergonómia je zbytočný luxus. Omyl! Je to presne naopak. Hoci počiatočná investícia do ergonomicky zariadeného priestoru je o niečo vyššia než keby sme to “odbavili” úplne základnými kusmi nábytku, jednoznačne sa to oplatí. Odborníci, ktorí sa tejto oblasti aktívne venujú, totiž dokážu vytvoriť pre vašich zamestnancov také pracovisko, kam sa budú radi vracať, kde sa budú cítiť dobre, nebudú v strese a všetky choroby z povolania sa im vyhnú oblúkom. A mať spokojného zamestnanca je naozaj na nezaplatenie!

Zdroj: ajprodukty.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií