fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes bolo rekordne teplo. Padli teplotné rekordy

Počas dnešného dňa k nám najmä vo vyšších vrstvách atmosféry začal prúdiť veľmi teplý vzduch. Ten poriadne zdvihol teploty najmä na horách, pričom bolo prekonaných aj niekoľko rekordov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počasie vo veľkej časti Európy ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš. Tá je navyše dynamická, čo znamená, že je teplá a zreteľne vyjadrená aj vo vyšších hladinách.

Táto tlaková výš so sebou priniesla aj inverzie, čoho sme boli svedkami aj na našom území. Nízka oblačnosť sa však počas dňa zredukovala.

Práve v tejto výši prevládajú a postupne aj silnejú vzostupné pohyby vzduchu. Ten sa preto ďalej otepľoval a vysúšal. Najteplejšie bolo preto na horách, kde teploty vystúpili poriadne vysoko. Už dopoludnia padlo niekoľko rekordov.

Na Skalnatom plese namerali krátko pred 10. hodinou rovných +15,0 °C. Ide tak o vôbec najvyššiu teplotu nameranú v zime na tejto stanici.

Rekordy padali aj na Lomnickom štíte. Už počas noci teplota prekonala rekord najvyššej teploty vzduchu platný pre 22. február. V roku 1990 vtedy teplota vystúpila na +2,9 °C, pričom dnes bolo ešte teplejšie.

O 10:20 h padol aj februárový rekord, keď teplota vystúpila na +5,3 °C. Zaujímavé je, že februárový rekord bol prekonaný takmer presne po roku. V roku 2020, konkrétne 17. februára tam totiž s hodnotou +5,1 °C prekonali rekord z roku 2002.

Prečítajte si tiež:
V Európe je Lepší vzduch - dôvodom je koronavírus

Maximálna teplota na Lomnickom štíte sa dnes vyšplhala na +6,1 °C. Namerali ju o 14:40 h. Teplo bolo aj v Sliezskom dome, kde o 11:40 h namerali +11,7 °C.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií