fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dôležité EKO správy uplynulého týždňa: Plasty sú už aj v našich črevách

Máte tip? napíšte nám mailom

Z každého rádia, televíznej stanice aj webovej stránky na nás vyskakujú správy o zákaze plastov a veľkom čistení oceánov. Ak sa cítite presýtení informáciami a zároveň máte obavy, či vám nič neuniklo, pripravili sme pre vás stručné zhrnutie najdôležitejších noviniek z oblasti ekológie a životného prostredia.

Od roku 2021 by sme už na európskom trhu nemali nájsť plastový príbor, taniere či slamky. Tento druh plastov totiž tvorí až 70 % odpadu v moriach. Z povrchu zemského by mali zmiznúť aj polystyrénové nádoby na jedlo vo fastfoodoch. Medzinárodná úroveň, to je jedna vec. Na strane druhej však skúsme začať od seba. Ako? Slušne odmietnuť slamku, recyklovať odpad, nakupovať napríklad v textilných vrecúškach a celý nákup si odniesť v plátenke, prípadne v igelitke z minulého nákupu (chápeme sa: skrátka zbytočne nekúpiť ďalšiu).

Zdroj: Eva Jonisová

Kávu so sebou si dať načapovať do vlastného hrnčeka. Ak sa dá, uprednostnite pešiu chôdzu, bicykel alebo MHD. Keď už sme pri doprave, ako sú na tom elektromobily? Prečítajte si v našom článku, prečo nie sú až také ekologické, ako sme si mysleli.

  • PET fľaše a plechovky sa na Slovensku budú zálohovať

Pretože ako povedal minister životného prostredia László Sólymos: „Keď to funguje inde, musí to fungovať aj u nás.” Tlieskame!

Zdroj: pexels.com
  • Plasty sú už aj v našich črevách

Dobré správy striedajú tie nie až tak pozitívne. Po rybách prišiel na rad človek. Dokazuje to štúdia gastroenterológa a vedca Philippa Schwabla z viedenskej Lekárskej univerzity. Spolu s tímom zistil, že v ľudských exkrementoch sa nachádzajú mikročiastočky plastov. Na štúdii sa zúčastnilo 8 ľudí a počas jedného týždňa si vedci presne zapisovali, čo jedia a pijú.

  • Ocean Cleanup dorazil k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne

Začalo sa veľké čistenie oceánov. 600-metrový plavák v tvare písmena U, nazvaný System 001, sa pustil do boja proti neskutočnému množstvu plastov a v najbližších dňoch a týždňoch uvidíme, aké výsledky prinesie. Na tomto odkaze dokonca môžete sledovať jeho presnú polohu, aktualizuje sa každých 5 minút.

  • K donebavolajúcej výzve čistenia oceánov sa pridala aj SodaStream

Tá pracuje na podobnom princípe ako Ocean Cleanup. Ide o 300-metrový plavák, ktorý dostal názov Svätá korytnačka (Holy Turtle). Čistí hladinu Karibského mora v blízkosti prostredia Hondurasu.

View this post on Instagram

8 tons of single-use plastic were collected in 48 hours! #SodaStream team and volunteers collected these harmful trash in the very short 2 days in one of the most beautiful #ocean in the world! ・・・ We can all make a difference and make a stand now! Are you with us?!?! #Singapore is a small beautiful island and it starts with us, right here!! Don't let our kids eat the microplastics found in fishes because we don't care! #SodaStreamSingapore CARES!!! ・・・ #loveyourwater #watermadeexciting #plasticfighter #fxxkplastics #plasticfree #ecofriendly #sustainable #sustainability #eco #sustainabledesign #ecochic #loveocean #reduce #gogreen #bethechange #consciousliving #savetheplanet #environment #holyturtle #honduras

A post shared by SodaStream Singapore (@sodastreamsingapore) on

  • Mikroplasty nie sú len v moriach a oceánoch

Nemusíme ísť tak ďaleko: našli ich aj v Dunaji. Ten v okolí Budapešti obsahuje 50 častíc mikroplastov na kubický meter vody. Samotný Dunaj podľa výsledkov výskumu obsahuje oveľa viac mikroplastov ako jeho prítoky.

  • Slovákom záleží na životnom prostredí

Prvýkrát od roku 2004 sa vyjadrili na tému uhlia. Greenpeace v spolupráci s agentúrou Median SK zistil, že dôvodom číslo jeden pre útlm uhlia pre Slovákov a Slovenky nie je ekonomická motivácia, ale znečistenie životného prostredia a vplyv ťažby a spaľovania uhlia na ľudské zdravie.

V prieskume verejnej mienky sme sa pýtali Slovákov a Sloveniek, prečo by mal nastať útlm uhlia. Čo hovoríte na výsledky?

Zveřejnil(a) Greenpeace Slovensko dne Čtvrtek 18. října 2018

Foto: 1, 2

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií