Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dubaj stavia masívny solárny park, stáť bude miliardy

Solárny park Mohammed Bin Rashid Al Maktoum utešene rastie a v Dubaji to bude veľmi zaujímavá stavba. Elektrická energia zásobuje milióny domácností a znížia sa aj emisie uhlíka.

 

Solárny park ako ušľachtilá myšlienka

Dubaj patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám mnohých Slovákov. Horúce slnko, krásne more a zaujímavá architektúra láka ľudí celoročne. Tí sa nevedia nabažiť tohto okázalého luxusu. Teraz však poukazuje na dôležitosť využívania solárnej energie, aby sa dala naša planéta zachrániť. Solárny park, ktorý tu rastie, však nie je lacnou záležitosťou. Investícia vo výške 50 miliárd dirhamov ( približne 13,6 miliárd dolárov) by ale mohla poháňať až 1,3 milióna domácností, čím sa ročne znížia emisie uhlíka o 6,5 milióna ton. Dá sa teda predpokladať, že ak sa solárny park osvedčí, môže sa objaviť aj v ďalších krajinách, nielen na Blízkom Východe.

Niekoľko etáp výstavby

Solárny park začal vznikať v roku 2012 a dokončený by mal byť v roku 2030. Prvé tri fázy výstavby sú už hotové a nasledujú ešte dve. Jednou z dubajských priorít je zabezpečenie trvalo udržateľného zásobovania energiou a vodou. V tejto súvislosti bola spustená Dubajská energetická stratégia a do roku 2050 by malo byť 75% vyprodukovanej energie z prírodných zdrojov. Dubaj by sa tak stal mestom s najnižšou uhlíkovou stopou na svete. Stratégia pozostáva z piatich hlavných pilierov: infraštruktúry, právnych predpisov, financovania, budovania kapacít a zručností a energie priaznivej pre životné prostredie. Dubaj sa stal medzinárodným priekopníkom v rozvoji čistej a obnoviteľnej energie. Vyvinul množstvo techník a postupov na zvýšenie efektívnosti a hľadanie alternatívnych riešení k tej bežnej energii.

Ďalší svetový rekord

Štvrtá fáza zahŕňa výstavbu veže s koncentrovanou slnečnou energiou (CSP). Veža využíva zrkadlá nazývané heliostaty, ktoré zameriavajú slnečné svetlo na vrchol veže. Teplo sa používa na pohon parných turbín a výrobu elektrickej energie. Veža CSP už zaznamenala svetový rekord: má 260 metrov a má najväčšiu kapacitu akumulácie tepelnej energie na svete za 15 hodín, čo umožňuje nepretržitú výrobu energie. Solárny park vyzerá naozaj zaujímavo a viditeľne  môže prispieť k ochrane životného prostredia pred znečisťovaním a emisiami uhlíka. Čistá energia by mala zaujímať čoraz viac štátov.

 

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/ako-setrit-zivotne-prostredie-kazdy-den-nie-je-to-nic-tazke/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií