fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erdogan sa stretne so švédskym premiérom. Presvedčí Kristersson tureckého prezidenta, aby odobril krajine vstup do NATO?

Turecko hrozí blokovaním členstva Švédska v NATO, ak nesplní určité požiadavky vrátane zmeny postoja ku kurdským povstaleckým skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.10.2022 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan súhlasil so stretnutím s novým švédskym premiérom v Ankare, aby prediskutovali vstup jeho krajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Boj proti terorizmu

Po návrate z Azerbajdžanu Erdogan povedal, že Ulf Kristersson sa vyjadril „v prospech boja proti terorizmu a teroristom“ a on prijal jeho žiadosť o návštevu tureckého hlavného mesta. „Samozrejme, počas tejto návštevy otestujeme ich úprimnosť v tejto otázke,“ citovali v piatok prezidenta turecké médiá.

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o členstvo v NATO po ruskej invázii na Ukrajinu. Turecko však hrozí blokovaním ich členstva, ak nesplnia určité požiadavky vrátane zmeny postoja ku kurdským povstaleckým skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Blokovanie vstupu do NATO

NATO funguje na základe konsenzu, tak členstvá severských krajín musí schváliť aj Turecko. To ho, rovnako ako Maďarsko, zatiaľ neratifikovalo.

Erdogan prízvukoval, že postoj Turecka sa nezmenil. „V boji proti terorizmu neexistuje kompromis a my nemáme v úmysle robiť ústupky,“ vyhlásil.

Viac k témam: členstvo v NATO, Terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan sa stretne so švédskym premiérom. Presvedčí Kristersson tureckého prezidenta, aby odobril krajine vstup do NATO? © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Čierna Hora vyhostila šiestich ruských diplomatov, dôvodom majú byť porušenia Viedenských dohovorov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií