fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Február 2022: Výber sedem najlepších filmov

Február 2022 bude pestrí. Jean-Pierre Jeunetovi sa podarilo uviesť svoj nový film takmer po desiatich rokoch. Milovníci historických filmov si zase budú môcť vychutnať snímku Anny Frankovej z troška iného uhla.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Najhorší človek na svete

Nórska odpoveď na Noaha Baumbacha Frances Ha, Najhoršia osoba na svete je sladká, smutná a mimoriadne zábavná štúdia postáv, ktorá sa dostáva k jadru toho, aké to je byť na vrchole skutočnej dospelosti. Jeho hrdinkou je Julie (Renate Reinsve, ktorá vyhrala cenu za najlepšiu herečku v Cannes), 20-ročná žijúca v Osle. V priebehu dojímavej a vynaliezavej komediálnej drámy Joachima Triera sa pohybuje medzi rôznymi priateľmi a rôznymi kariérnymi cestami a snaží sa zistiť, čo cíti v súvislosti s láskou, sexom, rodinou, prácou a politikou. ,,Od búrlivého výletu do strašidelných romantických scén s odtieňmi magického realizmu,” hovorí Strong, ,,je to také chaotické a nepredvídateľné ako láska sama.”

 

Moja najlepšia priateľka Anna Franková

Moja najlepšia priateľka Anne Franková  je film o skutočnom priateľstve medzi Hannah Goslar a Anne Frankovou, ako aj o tom, čo oni dve zažili počas druhej svetovej vojny. Napriek hrôzostrašným okolnostiam si obe zachovali svoje priateľské puto. Hoci je film srdcervúci, vytrvalosť ich priateľstva inšpirovala mnohých.

 

 

House of Gucci

House of Gucci je americká životopisná kriminálna dráma z roku 2021 režiséra Ridleyho Scotta , založená na knihe z roku 2001 The House of Gucci: Senzačný príbeh o vražde, šialenstve, pôvabe a chamtivosti od Sara Gay Forden. Film sleduje Patriziu Reggiani ( Lady Gaga ) a Maurizia Gucciho ( Adam Driver ), ako sa ich románik mení na boj o ovládnutie talianskej módnej značky Gucci.

Prečítajte si tiež:
Lego príbeh 2 alebo Ako si vycvičiť draka 3. Rozprávkový február v kinách

 

Vojvoda

V roku 1961 bol z londýnskej Národnej galérie ukradnutý Goyov portrét vojvodu z Wellingtonu, no tento zlodej nebol žiadnym medzinárodným zločincom. V skutočnosti bol obraz potiahnutý výstredným 60-ročným taxikárom a začínajúcim scenáristom Kemptonom Buntonom (Jim Broadbent) na protest proti zanedbávaniu dôchodcov zo Spojeného kráľovstva zo strany vlády. Táto zvláštna krádež sa zmenila na milú komédiu s Helen Mirren ako Buntonovou manželkou.

 

Suvenír: Časť II

Suvenír od Joanny Hoggovej bola dráma o dospievaní o naivnej študentke filmu Julie (Honor Swinton Byrne), ktorá má tragický vzťah s pôvabne tajomným starším mužom (Tom Burke) v Londýne 80. rokov. Ale to bola len polovica príbehu. V pokračovaní Julie pracuje na študentskom filme o svojom bývalom priateľovi, takže na jednej úrovni je The Souvenir: Part II o nakrúcaní filmu The Souvenir: Part I.

Na základe vlastných skúseností Hogga a v hlavnej úlohe s vlastnou matkou Swintona Byrnea, Tilda Swinton, táto zložitá tapiséria faktov a fikcie bola časopisom Sight and Sound označená za najlepší film roku 2021 – rovnako ako The Souvenir bol najlepším filmom magazínu za rok 2019 . „Veľa radosti v hre The Souvenir: Part II,“ hovorí Melissa Anderson v 4 Columns, ,,spočíva v tom, že je svedkom toho, ako sa kedysi pasívna, váhavá mladá žena bezhlavo vrhá do kreatívnych projektov, priateľstiev a romantických lahôdok, pričom sa snaží pochopiť problém problémového muža, ktorý ju uchvátil.”

 

Prečítajte si tiež:
Venom je kinohitom po celom svete. Valcuje aj slovenské kiná

Jeen-Yuhs: Kanyeho trilógia

V roku 1998 sa Clarence „Coodie“ Simmons stretol v Chicagu s 21-ročným rapperom. Simmons bol natoľko uchvátený jeho talentom a sebavedomím, že sa rozhodol natočiť o ňom dokument. Samozrejme, nepredpokladal, že sa z mladého hudobníka čoskoro stane jedna z najväčších hviezd sveta, no jeho nový priateľ Kanye West, dnes známy ako Ye, vôbec nepochyboval, že sa tak stane. Takmer o štvrťstoročie neskôr tento trojdielny dokument zaznamenáva Westovu fenomenálnu kariéru, no veľkú časť tvoria úprimné zábery, na ktorých je vo veku 20 rokov, pred odovzdávaním cien Grammy, Kardashians a prezidentskou kampaňou.

 

BigBug

Amélia z Montmartru bola jedným z medzinárodne najúspešnejších francúzskych filmov, aké boli kedy natočené, no ani to nepomohlo jeho režisérovi Jean-Pierre Jeunetovi rozbehnúť svoj nový film. „Tento scenár nosím po Francúzsku štyri roky,” uviedol Jeunet na svojej webovej stránke, “a všetci ho odmietli (rovnako ako svojho času Amélia z Montmartru)… pretože francúzska komédia s robotmi zjavne nezapadá do peknej, upratanej škatuľky.” Našťastie pre nás zasiahol Netflix. Jeunetov prvý film za takmer desať rokov, BigBug je nekonvenčná vedecko-fantastická satira odohrávajúca sa v roku 2045, keď sa umelo inteligentní androidi vzbúria proti ľudskej rase a štyria služobní roboti zamknú svojich majiteľov vo svojich prímestský dom. „Skutočnosť, že BigBug nebude uvedený v kinách, nie je problém,“ sľúbil Jeunet, pretože… je obzvlášť vhodný pre malé obrazovky a TV.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií