fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hračky pre dospelých prešli poriadnou zmenou! Ako vyzerali úplne prvé?

Erotické hračky sú staré ako ľudstvo samé. Rozhodne nejde o moderný vynález. Historici sa domnievajú, že „hračky pre dospelých“ si ľudia vyrábali už dokonca pred viac ako 30-tisíc rokmi pred naším letopočtom. V dnešnom článok vám predstavím nejaký ten prierez históriou sexuálnych pomôcok. Občas zrejme neuveríte, čo boli ľudia schopní pre svoje vzrušenie naozaj použiť. Dnes sú už takéto pomôcky úplne bežné a sú súčasťou mnohých domácností.

Máte tip? napíšte nám mailom

História sexuálnych hračiek siaha tak ďaleko, ako by sme možno ani nečakali. Sú s nami až dodnes, dokonca možno aj viac ako kedy inokedy. Ľudia si skrátka robili dobre a skúmali svoje telá nepretržite počas niekoľkých tisícročí. Prvé zmienky o týchto hračkách siahajú až do doby kamennej.

Kamenný vibrátor

Doklad o tom, že aj v dobe kamennej ľudia používali rôzne veci ako sexuálne hračky k tomu, aby prežili trochu vzrušenia a rozkoše, sú nástenné maľby v jaskyniach zo staršej doby kamennej. Sú na nich vyobrazené vibrátory v tvare penisu. Nájdené boli aj tie kamenné „penisy“ alebo kamene s dierami veľkosti vagíny.

Grécky rozkvet

Prvé „dôveryhodnejšie“ zmienky sú ale z obdobia starovekého Grécka, okolo 3. a 4. storočia pred naším letopočtom. Gréci predsa len patrili v minulosti k eroticky založeným národom. Ľudia sa nehanbili a boli otvorení takmer bez hraníc. Dokonca bolo úplne normálne a nikto sa nečudoval, ak mal muž doma svoju manželku, ale aj napriek tomugrecko mal konkubínu alebo milenku, či dokonca keď chodil za malými chlapcami, s ktorými pravdepodobne praktizovali anál. Preto vznikol nový vynález nielen pre takéto vzťahy, ale aj pre osamelé ženy asi v roku 400 pred naším letopočtom. „Olisbos“ alebo inak dildo preniklo do tamojšieho umenia a literatúry. Dokonca v celkom veľkej miere. Gréci totiž takéto hračky považovali za samozrejmosť a prirodzenosť. Dokazuje to aj napríklad obraz vázy s dvoma vibrátormi.

Orgie v Ríme

Rím a jeho doba najväčšej slávy sú známe orgiami, ktoré boli na dennom poriadku. Aj v Ríme je mnoho dochovaných dôkazov z literatúry aj umenia. Rimania boli v tomto ohľade veľmi inovatívni. Predsa len aj egyptská kráľovná Kleopatra, ktorá patrila do tejto doby, zdieľala svoju posteľ s mnohými mužmi.

História sexuálnych hračiek siaha tak ďaleko, ako by sme možno ani nečakali. Sú s nami až dodnes, dokonca možno aj viac ako kedy inokedy. Ľudia si skrátka robili dobre a skúmali svoje telá nepretržite počas niekoľkých tisícročí. Prvé zmienky o týchto hračkách siahajú až do doby kamennej.

Vdovské topánky

V mnohých krajinách na východe, v Ázii a hlavne v Japonsku, vyrábali obuvníci pre vdovy topánky, ktorých opätok sa mohol predlžovať nadstavcami v tvare penisu. Každý si iste dokáže domyslieť, čo sa s takými topánkami dalo robiť.

Návleky

Indická kniha lásky Kama Sutra nám ukazuje ďalšiu využívanú metódu už v roku 300 nášho letopočtu, ktorá umocňovala sexuálny zážitok. Boli ňou nadstavce a rôzne návleky, ktoré sa používali na zväčšenie penisu (podobné metódy na zväčšovanie sa vymýšľali naozaj často). Pre bežných ľudí sa tieto nadstavce alebo návleky vyrábali z dreva, kože alebo byvolích rohov, tá vyššia vrstva uprednostňovala samozrejme varianty zo striebra, zlata či dokonca slonoviny.

Milenka z dreva

Naopak v starovekej Číne si bohatí jedinci objednávali namiesto sex privátu drevené sochy s troma telesnými otvormi. Boli to predchodcovia dnešných nafukovacích panien, akurát tu ste sa nemuseli báť, že by praskla. Predaj nafukovacích spoločníčok ale v dnešnej dobe aj mierne stagnuje. V Číne navyše vznikli v roku 500 nášho letopočtu aj venušine guličky, ktoré sa zvykli plniť ortuťou, čo nebol veľmi múdry nápad. Pôvodne to bola ale len jedna gulička, ktorá sa vkladala priamo do vagíny počas pohlavného styku. Neskôr ale začali používať dutú verziu s ďalšou guličkou vo vnútri. Dámy ich v tej dobe používali naozaj často a to len tak pre potešenie.

Prečítajte si tiež:
27-ročná fitness mama po pôrode dvojičiek hovorí, že cisársky rez vôbec nie je jednoduchšia cesta!

Ďalšou erotickou hračkou, ktorá v Číne vznikla je škrtiaci krúžok na penis okolo roku 1200 nášho letopočtu. Slúžili hlavne pre dlhšiu erekciu u mužov, pretože boli tak tesné, že zadržali krv v penise a tým mohol muž predĺžiť pohlavný styk. Neuhádnete z čoho sa ale tieto krúžky vyrábali. Boli z očných viečok kôz, pričom na nich boli ponechané aj mihalnice k stimulácii ženy pri sexe.

Ach, ten stredovek

Časy orgií bol preč a moc získavala cirkev, ktorá označila uspokojovanie ako „diablovo dielo“. Hriešnikov kruto trestali. Európski muži dokonca v tej dobe trpeli nadmernou kontrolou svojich partneriek. Dávali im pás cudnosti, ktorý bol vyrobený z pevnej kože alebo kovu a zamknuté minimálne jedným zámkom. Na druhú stranu bol zaujímavým výmyslom tejto doby bol tiež tzv. „sexykolovrát“. Obvod dreveného kolesa bol polepený perím a stačilo len vsunúť nohy do pripevnených žľabov, obkročmo sa posadiť, snažiť sa rozhýbať kolovrátok a nechať sa príjemne „štekliť“ perím v intímnych partiách.

Talianske vylepšenie

Taliani dodali vibrátoru, ktorému hovorili „diletto“ (od slova rozkoš), lepšie tvary a zmenili materiál. Renesančné vibrátory sa začali vyrábať z dreva alebo z kože. Keďže Taliani by sa bez olivového oleja nepohli ani na krok, používali ho aj miesto lubrikačného gélu.

BDSM

Okrem bežných praktík sa v 18. storočí začalo presadzovať aj BDSM. Klienti verejných domov začali vyžadovať zväzovanie, bičovanie a iné druhy mučenia od dominantných prostitútok. K tomu boli potrebné aj špecifické pomôcky ako bičíky a podobne.

Prvý „naozajstný“ vibrátor

Ako už bolo zmienené, prvý vibrátor vznikol vo viktoriánskom Anglicku. Tam sa snažili hystériu, ktorá sa prejavovala predovšetkým podráždenosťou, úzkosťou a výskytom erotických fantázií, liečiť masážou vagíny až k dosiahnutí orgazmu. Vibrátory boli od roku 1880 zapojené do elektrickej siete, neskôr ale vznikol aj vibrátor poháňaný batériou. Predtým zase boli vibrátory na parný pohon, ktoré mali podobu veľkého a ťažkopádneho prístroja. Verejné kúpele v Anglicku ponúkali vo svojej ponuke aj elegantnejšiu alternatívu – masáž vodnou hlavicou a špeciálne vibračné prístroje poháňané taktiež parou. Doktorská pomoc v predpisovaní tejto masáže musela byť zakončená hysterickým záchvatom (čiže orgazmom).

Prečítajte si tiež:
Malé, ale bohaté – české Klatovy

História sexuálnych hračiek siaha tak ďaleko, ako by sme možno ani nečakali. Sú s nami až dodnes, dokonca možno aj viac ako kedy inokedy. Ľudia si skrátka robili dobre a skúmali svoje telá nepretržite počas niekoľkých tisícročí. Prvé zmienky o týchto hračkách siahajú až do doby kamennej.

Drevené vajíčka alebo análne zátky

V tejto dobe lekári predpisovali zaujímavé veci aj mužom. Aby semeno muža bolo správne nasmerované k ženským reprodukčným orgánom, predpísal doktor mužom análne drevené vajíčko.

Minulé storočie

V 10. rokoch minulého storočia by ste ešte vedeli naraziť na vibrátor ako liečebný prostriedok. V nasledujúcej dekáde ale vzrástol počet erotických filmov a s tým samozrejme súviselo aj uznanie sexuálnych hračiek ako „bežných vecí“. V tridsiatych rokoch im dokonca pomohla aj reklama. V 60. rokoch, v krásnej hippies ére, sa všetko uvoľnilo ešte viac. Rástla aj výroba, dopyt. Menili sa tvary a vznikali nové druhy. Sexuálne pomôcky boli k videniu v maloobchodoch (vznikali prvé sexshopy), ale zvýšil sa aj výskyt v inzercii v magazínoch.

index

Súčasnosť

Dnes sa stále ľudia dosť hanbia nakupovať v kamenných shopoch, rovnako ako tomu viac-menej bolo aj v minulom storočí. Keďže samozrejme svetu vládne internet, čo je výborné riešenie pre ľudí, ktorí sa práve hanbia nakupovať sexuálne pomôcky v sexshopoch osobne. Preto tiež internetové predajne zaznamenali obrovský rozmach. Súčasne sa tiež veľmi rozvinuli funkcie a vzhľad samotných pomôcok a hlavne aj ich obrovský výber. Predpokladajme, že v budúcnosti nás ale určite čakajú pokroky v cybersexe. Predsa len už teraz sú na trhu rôzne vymoženosti, vďaka ktorým sa môžete bozkávať s človekom na druhej strane zemegule. Dokonca existuje už aj mobilná aplikácia, vďaka ktorej môžete ovládať vibrátor ženy a masírovať jej vagínu na diaľku.

Ako sa budú ale budú ďalej vyvíjať erotické hračky? To je naozaj veľmi komplikované predpovedať už teraz, ale je zjavné, že tie možnosti budú naozaj na ešte vyššej úrovni a všetko sa pohne aj o niekoľko krokov dopredu. Predsa len je ten výber obrovský už teraz a preto nie je dôvod to nevyskúšať.

funtoys_vibrators_byfunfactory5

A prečo je to tak …

Ako a prečo niekomu vôbec napadlo hovoriť vibrátoru róbertko? Na Slovensku a v Česku sa tento názov naozaj celkom dosť udomácnil pre tieto hračky, preto je zaujímavé ako k nemu prišlo.  Veľmi ľahko. V Čechách žil istý Nemec menom Róbert a ten vo svojej vile so svojou českou manželkou predávali a požičiavali vibrátory. Jeho sused to samozrejme vyzradil a chcel ho zosmiešniť. To sa mu veľmi nepodarilo, pretože ho to naopak urobilo slávnym, a preto sa dodnes hovorí vibrátoru róbertko.

Dúfam, že článok bol aj poučný a nezrovnalosti alebo nevedomosť doplnia odbornejšie texty v odkazoch v texte.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj privatportal jenprozeny kafe
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií