fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je prehltnutá žuvačka problém alebo nie? Zistili sme správnu odpoveď

Máte tip? napíšte nám mailom

Pamätáte si ešte na časy, keď nás rodičia upozorňovali na to, aby sme neprehĺtali žuvačku? Nie, žeby sme to azda chceli robiť zámerne, ale sem-tam sa stalo, že žuvačka jednoducho skĺzla a my sme ju nechtiac prehltli. Následne nás naši blízki zavalili množstvom informácií o tom, ako nám žuvačka zostane v žalúdku niekoľko rokov, ako nám môže upchať čreva a tak ďalej… Nebojte sa, nie je to pravda.

Prehltnutie žuvačky nie je životu nebezpečné. Je síce pravda, že žuvačka je ťažko stráviteľná a poväčšine sa v našom tráviacom trakte rozložia iba jej sladidlá, ale aj tak sa vám nič nestane a žuvačka z vás vyjde tak, ako prišla.

Horšie by to však bolo, keby ste prehltli príliš veľkú žuvačku, ktorá by sa mohla zaseknúť medzi pažerákom a žalúdkom, alebo keby ste zjedli 10 žuvačiek naraz… To by už pre vás mohlo byť nebezpečné, ale veríme, že takéto prípady sa nestávajú často, teda skôr nikdy.

zuvacka

Aj napriek vyššie spomínaným skutočnostiam existujú prípady, kedy je lepšie vyhľadať lekársku pomoc. Je to najmä vtedy, ak vaša telesná teplota stúpne nad 37,5 °C, váš krvný tlak bude nad 130/180 alebo sa na vašom tele objavia vyrážky, ktoré vás budú svrbieť až páliť, či dokonca vás prepadne nevoľnosť a vracanie. Vtedy je lepšie vyhľadať lekársku pomoc.

Prečítajte si tiež:
Železničná spoločnosť Slovensko prekvapila piesňou o cestovaní. Jej chytľavý text len tak z hlavy nepustíte

Sama o sebe je však žuvačka neškodná, ba dokonca nám môže aj prospieť. Žuvačky sú totiž nápomocné pri prevencií zubného kazu, dodávajú našej ústnej dutine svieži nádych či dokonca pomáhajú pri chudnutí, pretože znižujú chuť do jedlá.

Vedeli ste o tom?

Foto: Flickr
Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií