fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kauza na škole Hurbanova v Martine pokračuje: Riaditeľku stráži ochranka

Nepokoje na Základnej škole s materskou školou Hurbanova v Martine pretrvávajú už od januára. Pedagógovia zorganizovali masívny štrajk ako nesúhlas s výberom novej riaditeľky. V decembri minulého roka ju mal vymenovať primátor mesta Martin, Ján Danko. Pedagógovia od mesta žiadali, aby vyhlásilo decembrové voľby za neplatné a novú riaditeľku Evu Královancovú odvolalo z funkcie. Nestalo sa tak ani po protestoch a nesúhlasoch rodičov. Najnovšie Královancovú v škole sprevádza ochranka. Rodičia sa búria.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kauza pretrvávajúca už niekoľko mesiacov sa do povedomia médií dostala v polovici januára. V decembri minulého roku prebehli v Základnej škole s materskou školou Hurbanova v Martine voľby nového riaditeľa školy. Výsledok volieb zaskočil pravdepodobne všetkých. Vyhrala Eva Královancová, ktorú za riaditeľku vymenoval samotný primátor mesta Martin, Ján Danko.

Štrajky, výpovede a protesty

Odvtedy sa búria nielen pedagógovia, ale aj rodičia. 30 učiteľov vstúpilo do štrajku a 34 zamestnancov školy podalo výpoveď. „Ako deti nás učili, že vyhrať má ten najlepší. Nemáme žiaden dôkaz o tom, že sa tak stalo. Skôr máme indície, že víťaz sa dostal neprávom na svoju funkciu,“ uviedla jedna z organizátoriek protestu Lucia Hončová.

Královancová sa bráni, že výber nového riaditeľa prebehol zákonne a v plnej správnosti. Na margo protestov a odchodu zamestnancov ďalej dodala, že nehrozí narušenie vyučovacieho procesu či zatvorenie školy. Pravdou však je, že niekoľko týždňov hodiny viedli asistenti, a nie samotní pedagógovia. Niektorí rodičia dokonca nechali svoje deti doma. Učitelia napokon štrajk ukončili a výpovede stiahli. Podľa všetkého im však Královancová neumožní znova sa vrátiť do práce.

Prečítajte si tiež:
Aktuálne mimoriadne opatrenia - aktualizujeme
Kauza na škole Hurbanova v Martine pokračuje: Riaditeľku stráži ochranka
zdroj: Matej Bórik/turieconline

Riaditeľku stráži ochranka

Nepokoje na škole evidujú aj rodičia, ktorých táto ošemetná situácia spojila. Na Facebooku vytvorili verejnú skupinu, ktorá má viac ako 650 členov. Verejne dávajú najavo svoj nesúhlas s tým, čo sa deje na škole. 20. januára prebehlo stretnutie rodičov s riaditeľkou, zástupcami mesta a predsedom rady školy, zmena je však stále v nedohľadne.

Najnovšie rodičia informovali o tom, že riaditeľka Královancová si do školy vodí ochranku. „Takto ‚bezpečne‘ sa cítili žiaci Hurbanky dnes pri príchode do školy,“ komentoval jeden z rodičov, ktorý do skupiny uverejnil fotku. Ďalší rodič uviedol, že kvôli tomu volal na mestskú políciu a pýtal sa, „z akého povolenia tam títo páni stáli“. Príslušníci mestskej polície údajne nedokázali odpovedať.

„Dcéra mi písala, čo robia v škole policajti. Čo mám povedať 11-ročnému dieťaťu? Strážia riaditeľňu? Rýchlo preč z tej školy, nemá to nič spoločné s pohodovým vyučujúcim procesom,“ odkázal jeden z rodičov v komentári.

Kauza na škole Hurbanova v Martine pokračuje: Riaditeľku stráži ochranka
zdroj: Facebook/Rodičia ZŠ a MŠ Hurbanova (RJ)

Hurbanova trápi aj komoru učiteľov

To, že situácia nie je v poriadku, si všimla aj Slovenská komora učiteľov. „Voľba riaditeľa má byť predovšetkým demokratickým vyjadrením záujmov rodičov, zamestnancov školy a zriaďovateľa v paritnom zastúpení,“ uvádza komora k situácii na škole. Spor sa v súčasnosti snaží vyriešiť aj polícia a prokuratúra. Nielen rodičia sa ale domnievajú, že to bude ešte „na dlhé lakte“.

Prečítajte si tiež:
Tradičný svadobný odev je stále IN. Pozrite, aké róby nosia v ázijských a afrických krajinách
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií