fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Prečo umierajú viac muži ako ženy? Vieme pravdu!

Štúdia Čínskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odhalila, že miera úmrtnosti na koronavírus je vyššia u mužov ako u žien. Sú teda ženy odolnejšie? Člen Národnej lekárskej akadémie odhaľuje tieto výsledky bližšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Epidémia najnovšieho koronavírusu sa šíri po celom svete. Sú však ženy ohrozené vírusom rovnako ako muži? Podľa najnovšej a zatiaľ najväčšej štúdie, ktorá bola zatiaľ realizovaná, Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaľuje, že úmrtnosť je pri pohlaviach skutočne odlišná. Hoci je priemerná úmrtnosť na koronavírus 2,3 %, u mužov je 2,8 % a už žien len 1,7 %. Ako si tento rozdiel vysvetliť?

Koronavírus nerobí rozdiely medzi pohlaviami

„Toto je rovnaký model, aký sme videli pri iných vírusových infekciách dýchacích ciest,“ uviedla vedkyňa Sabra Klein pre denník New York Times. ,,Ženy bojujú lepšie. V imunitnom systéme žien existuje niečo, čo je silnejšie a omnoho nabudenejšie,“ dodáva pre americký denník Dr. Janine Clayton. Štúdia uskutočnená na myšiach, ktorá bola uverejnená v roku 2017, tiež tvrdila, že SARS, jeden z koronavírusov, ktorý sa objavil pred dvadsiatimi rokmi, bol u samcov myší smrteľnejší ako u samíc.

Ďalšie vysvetlenia uvedené v článku New York Times na margo úmrtnosti mužov a žien pri koronavíruse hovoria o správaní a životnom štýle. ,,Čína má najväčšiu populáciu fajčiarov na svete. Fajčia však iba  2 % čínskych žien. Mužov je oproti nim oveľa viac. Podľa štatistík až polovica mužskej populácie v Číne fajčí. Čínski muži majú tiež vyššiu mieru cukrovky a vysoký krvný tlak,” uviedli americké médiá. Na základe týchto informácií vzniká teda hypotéza, že muži podľahnú koronavírusu oveľa skôr, nakoľko zvyčajne trpia inými patologickými problémami, ktoré oslabujú ich imunitný systém.

Prečítajte si tiež:
Chcel spáchať samovraždu, tak skočil nahý medzi levy. Stal sa opak toho, čo predpokladal

Muži a ženy sú rovnako odolní

Éric Leroy, výskumný riaditeľ a člen Francúzskej lekárskej akadémie, sa domnieva, že tieto výsledky by sa mali analyzovať opatrne. „S číslami môžeme urobiť všetko, ale pri interpretácii sa musia zohľadniť všetky parametre, aby sa nevyvodili nepravdivé závery,“ varuje odborník. ,,Nikdy sme nevideli rozdiely v odolnosti pohlaví voči koronavírusu medzi ženami a mužmi,” uviedol expert. „Obaja majú presne ten istý imunitný systém.“

K výskumu, ktorý zverejnilo Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, však dodáva:  „Ak hovoríme o pojme odolnosti organizmu, muži a ženy sú úplne totožní. Môžu však existovať rozdiely v životnom štýle. Cigarety, hladina alkoholu v krvi, životný štýl… Mnoho rozdielnych faktorov špecifických pre mužov alebo pre ženy môže tento rozdiel v odolnosti vysvetľovať. Ale určite nie fakt, že ženy sú omnoho odolnejšie voči koronavírusu ako muži. Ohrození sú všetci rovnako.”

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj lci
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií