Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Môže sa koronavírus prenášať prdením? Vedci už poznajú odpoveď!

Koronavírus ohrozuje celý svet. Vedci sa snažia nájsť vakcínu, ale aj odpovede na to, ako sa šíri. Najnovšie zistenie v mnohých vyvoláva ešte väčšie obavy.

Je známe, že koronavírus a vírus chrípky sa pri kašľaní alebo kýchaní ľahko prenášajú prostredníctvom infikovaných kvapôčok. Tie dokážu dokonca prežiť niekoľko hodín vo vzduchu. Mnohé vírusy sa ale tiež vylučujú zo stolice. Aj z tohto dôvodu sa logicky objavuje  otázka: môžeme chytiť koronavírus prdmi infikovanej osoby, ktorá okolo nás prešla?

Koronavírus a prdenie

Koronavírus podľa najnovších informácií neprenáša napríklad len kýchnutie, ale aj prdenie. Čínski vedci túto teóriu nedávno potvrdili. A to aj na základe experimentu, ktorý v roku 2014 uskutočnil mikrobiológ Luke Tennent z austrálskej Canberry. Ten skúmal či pri prdení dôjde ku kontaminácii okolia škodlivými mikroorganizmami.

Svoj experiment uskutočnil na základe zvedavej otázky jednej zo zdravotných sestier. Tú zaujímalo či „môže svojimi vetrami, ktoré potichu uvoľňuje operačného zákroku kontaminovať sterilnú operačnú sálu.“ Austrálsky vedec a komentátor Karl „Dr. Karl“ Kruszelnicki s touto otázkou následne kontaktoval mikrobiológa Luka Tennenta z austrálskej Canberry. Ten sa prdmi a možnou kontamináciou okolia začal zaoberať a uskutočnil vlastný výskum. 

Výskum o baktériách a prdení

Jedného zo svojich kolegov požiadal, aby naprdel do dvoch Petriho misiek a to zo vzdialenosti piatich centimetrov. Avšak nie rovnakým spôsobom. Tennentov kolega si mal do prvej Petriho misky uľaviť oblečený, do druhej nahý. V noci začali baktérie, ktoré sú zvyčajne prítomné v črevách a na koži klíčiť v druhej Petriho miske. Teda tej, do ktorej si Tennentov kolega prdol nahý. V prvej Petriho miske sa neobjavili žiadne množiace sa baktérie, „čo naznačuje, že odevy fungujú ako filter,“ uvádza sa v článku, popisujúcom výskum.

Pokiaľ ide o koronavírus Covid-19, centrum kontroly a prevencie (CDC) v Tongzhou (okres Peking), na svojom účte WeChat tiež objasnil, že prdy nie sú a priori prenosu vírusu. Žiadna štúdia však nepreukázala, že plyny neobsahujú infekčné častice.

V prípade, že je osoba nahá alebo že vypúšťa veľké množstvo plynu, môže byť možná kontaminácia“, upozorňuje opatrne CDC.

 

Zdroj futura-sciences globaltimes
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií