Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo je to koronavírus a máme sa ho naozaj báť?

Už niekoľko mesiacov celý svet sleduje informácie o nebezpečnom koronavíruse, ktorý v Číne už zabil niekoľko tisíc ľudí a milióny uväznil v karanténe. Čo to vlastne koronavírus je, odkiaľ sa vzal a je skutočne až tak nebezpečný? 

Čo je koronavírus

Koronavírusy sú obrovskou skupinou virusou, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Od bežného nachladnutia, až po tie závažné. Koronavírusy sú zodpovedné za syndróm náhleho zlyhania dýchania, označovaného aj ako SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome), ako aj za MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome), syndróm, ktorý vyvolával nebezpečné zlyhanie obličiek a pľuc. Svoj názov získali „koronavírusy“ na základe toho, že pod mikroskopom ich vzhľad pripomína korunku. Tá sa po latinsky povie corona.

Koronavírus
Koronavirus SARS (SARS-CoV). Zdroj: CDC/Dr. Fred Murphy

Koronavírus, ktorý momentálne vo svete vzbudzuje obavy je novým druhom koronavírusu. Získal názov 2019-nCoV. Podľa informácie však tento druh koronavírusu nie je tak smrtiaci ako SARS, avšak doposiaľ o ňom mále veľmi málo informácií.

Koronavírus vo svete a na Slovensku

Nový druh koronavírusu označený ako 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí jedinci sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch, kde sa predávajú ryby, hydina a iné zvieratá. Nová štúdia zverejnená v časopise Journal of Medical Virology však uvádza, že pôvodcom tohto koronavírusu sú hady.

Ochorenie sa z mesta Wuhan následne rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady nakazenia koronavírusom 2019-nCOV potvrdili skoro všetky krajiny na zemi.

Ao sa koronavírus prenáša

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke, že prenos koronavírusu 2019-nCoV je možný aj z človeka na človeka.

Iné druhy koronavírusu (SARS a MERS) sa prenášajú najmä kvapôčkovou infekciou do nosa a pľúc. Nejde teda o rozptýlenie vírusu priamo vzduchom. Vo všeobecnosti sa mechanizmus prenosu z človeka na človeka podobá na šírenie chrípky. Avšak na vyhodnotenie toho, ako prenos koronavírusu 2019-nCoV prebieha sú potrebné ďalšie informácie. Situácia, ktorá je doslova epidemiologická je monitorovaná všetkými krajinami Európy, vrátane Slovenska.

Prejavy ochorenia (klinické príznaky)

Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ochorenie sa u nakazeného človeka prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, a zápalom pľúc. V prípade komplikácií môže skončiť až úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní.

Liečba koronavírusu

Účinná terapia proti koronavírusu  2019-nCOV zatiaľ nie je známa. Očkovanie ani liečba priamo proti tomuto typu vírusu zatiaľ neexistuje. Nakoľko sa jedná o vírusové ochorenie, antibiotiká proti nemu neúčinkujú. Liečba je  individuálne, spravidla symptomatická.

Ako sa proti koronavírusu chrániť

Postup je rovnaký, ako pri klasickom respiračnom ochorení či chrípkovej epidémii. Vyhýbajte sa kontaktu s ľudmi, ktorí sú chorí a dodržujte základné hygienické pravidlá. Nezdržujte sa v miestnostiach, ktoré sú preplnené ľudmi. Neváhajte používať dezinfekciu, pokiaľ ste v kontakte s ľudmi,ktorí trpia respiračnými problémami.

Vrátili ste sa z oblastí zasiahnutých koronavírusom?

V prípade, ak ste sa vrátili z oblastí, ktoré zasiahol koronavírus je potrebné, aby ste 14 dní od príchodu  kontrolovali svoj zdravotný stav. Sledovali či netrpíte bolesťou hrdla, dýchavičnosťou alebo či nemáte horúčku a kašeľ. V prípade ak sa klinické príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekára a informujte ho o tom, kde ste cestovali.

Aktuálne informácie aj s uvedením postihnutej oblasti sú uvedené na webovej stránke www.ecdc.europa.eu. Priebežné aktuálne informácie uverejňuje na svojom webe aj Úrad verejného zdravotníctva SR na oficiálnej stránke www.uvzsr.sk.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií