fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kotleba sa odmieta vzdať poslaneckého mandátu, oháňa sa ústavou (video)

Marian Kotleba argumentuje, že mu žiadny úmysel na súde nikdy nebol dokázaný.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.4.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba vo videu na sociálnej sieti uviedol, že neprišiel o mandát poslanca, keď ho Najvyšší súd SR (NS SR) odsúdil v kauze odovzdávania šekov.

Vykonštruovaný proces

Kotleba citoval z ústavy, že mandát poslanca zaniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol poslanec odsúdený za trestný čin, a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody. „V mojom prípade je situácia taká, že mne žiadny úmysel na súde nikdy dokázaný nebol,“ vyhlásil Kotleba.

Šéf ĽSNS povedal, že v celom súdnom procese išlo o politické prenasledovanie predsedu opozičnej strany. „Mám za to, že môj mandát poslanca ostáva naďalej platný a ja si ho naďalej ako zvolený poslanec, ktorému dalo osobnú dôveru viac ako 170-tisíc ľudí v posledných voľbách, aj budem uplatňovať,“ poznamenal.

Kotlebu súd uznal vinným

NS SR 5. apríla tohto roka v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil Kotlebovi Špecializovaný trestný súd.

Prečítajte si tiež:
Brány historickej budovy SND sa definitívne zatvoria, divadlo už viac nie je bezpečným miestom

NS SR opozičného poslanca nanovo uznal za vinného, uložil mu však nižší trest, a to šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Neonacistická symbolika

Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Viac k témam: Nacizmus, Rasizmus, Rozsudok, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotleba sa odmieta vzdať poslaneckého mandátu, oháňa sa ústavou (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Voliči v izolácii s koronavírusom môžu voliť z domu, zriadená bude špeciálna volebná komisia
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií