Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kráľovská rodina: Koľko stojí ich život daňových poplatníkov?

Narodiť sa ako princezná či budúci kráľ už v dnešnej dobe nezaručuje život bez práce. Mnoho členov kráľovských rodín si musí nájsť zamestnanie, aby mohli financovať svoj život.

Ako funguje financovanie života kráľovských rodín? Z čoho si kráľovskí členovia platia drahé oblečenie, ubytovanie, ako aj cesty? Pozreli sme sa na súčasných 11 monarchií v Európe a odhalili pre vás pozadie ich života a peňazí.

V Európskej únii máme sedem monarchií: Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Švédsko. Ak sa pozrieme na Európu ako na svetadiel, tak k spomínaným monarchiám musíme priradiť ešte kniežatstvá v Andorre, Lichtenštajnsko, Monako a Nórsko.

Z pohľadu na štátne výdavky na kráľovský dvor je najnákladnejšia nórska kráľovská rodina. Naopak, najlacnejšie je kniežatstvo v Lichtenštajsku. To nedostáva od svojich daňových poplatníkov na pokrytie svojich výdavkov žiadne peniaze. Koľko peňazí dostane každá rodina, závisí od miestnych zákonov a tradícií. Niektoré krajiny dávajú svojim kráľovským rodinám a ich predstaviteľom jednu veľkú jednorazovú sumu. V iných krajinách pochádza financovanie života z rôznych zdrojov,  nielen od daňových poplatníkov. A to  sťažuje priame porovnanie.

Stať sa členom kráľovskej rodiny na „na plný úväzok“ je tiež rôzne, a to v závislosti od príslušného kráľovstva a podmienok. V niektorých krajinách stačí byť bratrancom panovníka, aby mohol daný člen rodiny pracovať pre kráľovskú rodinu na plný úväzok.

 

Britská kráľovská rodina

Britská kráľovská rodina patrí medzi najväčšie a najbohatšie v Európe. Väčšinu britskej monarchie tvoria členovia najbližšej rodiny kráľovnej Alžbety II. A to vrátane niekoľkých jej bratrancov.

Kráľovská rodina bude opäť spolu! Čo ich spojilo?
Zdroj: Instagram @kensingtonroyal

Podľa oficiálnej webovej stránky britskej monarchie je v súčasnosti plnohodnotným členom zamestnaným na plný úväzok 16 členov a tri deti.

Činnosti kráľovnej a jej rodiny sú do značnej miery financované prostredníctvom štátneho grantu, ktorý v rokoch 2018 -2019 dosiahol 82,2 milióna GBP (približne 103 miliónov dolárov). To obrovské množstvo peňazí tiež pokrýva renováciu Buckinghamského paláca.

Rodinná „firma“ britskej kráľovskej rodiny sa však postupne zmenšuje. Druhý syn kráľovnej knieža Andrew, vojvoda z Yorku, odstúpil v novembri 2019 od verejných povinností kvôli jeho známostiam s pedofilom Jeffrey Epsteinom.

Rovnako prišla kráľovská rodina o 2 členov, keď sa v januári Harry a Meghan rozhodli odísť z kráľovskej rodiny a stať sa samostatnými. Obaja manželia sa svojím rozhodnutím pripoja k mnohým ďalším vnúčatám kráľovnej, ktoré pracujú mimo kráľovskej rodiny. Najstaršia dcéra princa Andrewa, princezná Beatrice, pracuje v softvérovej spoločnosti Afiniti. Jej sestra, princezná Eugenie, je riaditeľkou umeleckej galérie Hauser & Wirth. Zara Tindall, dcéra princeznej Anny, je úspešná jazdkyňa na koni. Jej brat Peter Phillips pracoje v oblasti riadenia športu.

Monacká kráľovská rodina

monacká kráľovská rodina
Zdroj: vogue.com.au

Monacká kráľovská rodina má štyroch dospelých členov. Princ Albert II., jeho manželka princezná Charlene a jeho sestry, princezná Caroline a princezná Stephanie. Všetci pracujú na plný úväzok.

Podľa oficiálneho rozpočtu kniežatstva získal kráľovský dom v roku 2020 54,4 milióna dolárov. Z toho 14,6 milióna dolárov ide na princa, zatiaľ čo zvyšok pokrýva náklady na správu, zamestnancov a údržbu paláca.

Holandsko

Holandská kráľovská rodina zahŕňa sedem dospelých a tri deti, ktoré sa považujú za členov kráľovskej rodiny na plný úväzok.

Podľa oficiálnej webovej stránky získala monarchia na rok 2020 finančné prostriedky vo výške 44,4 milióna EUR (49,2 milióna dolárov). Z toho kráľ získa 5,9 milióna eur (6,5 milióna dolárov).

holandská kráľovská rodina
zdroj: newmyroyals.com

Nórsko

Podľa oficiálnych webových stránok tvorí nórsku monarchiu sedem členov vrátane dvoch detí, ktoré sú považované za kráľovských úradníkov na plný úväzok.

Sú to kráľ Harald V. a jeho manželka kráľovná Sonja, ich syn korunný princ Haakon a jeho rodina a kráľova sestra princezná Astrid.

Princezná Astrid dostáva čestný dôchodok ako uznanie za svoju minulú prácu. Po smrti svojej matky, korunnej princeznej Märthy, v roku 1954 pôsobila ako prvá dáma krajiny po dobu 14 rokov, kým sa jej brat, budúci kráľ, oženil. Podľa oficiálnych rozpočtových dokumentov získala monarchia v roku 2019 finančné prostriedky vo výške 433,9 milióna nórskych korún (48,7 milióna dolárov). Z toho 1,4 milióna dolárov smerovalo kráľovi a kráľovnej a 1,1 milióna dolárov korunnému princovi a princeznej.

Princezná Märtha Louise, Haakonova sestra, vykonáva niektoré úradné povinnosti, ale pracuje aj na svojich vlastných projektoch mimo kráľovskej rodiny. Napísala niekoľko kníh a má vlastný Youtube kanál o koňoch. Zároveň je tiež terapeutkou alternatívnej medicíny. Po minuloročnej kritike Märtha Louise oznámila, že prestane používať svoj kráľovský titul vo svojom súkromnom živote.

Belgicko

Podľa oficiálnych webových stránok  získala belgická kráľovská rodina v roku 2018 z verejných peňazí 14,6 milióna dolárov.

Najväčšiu časť z toho, 12,9 milióna dolárov sa použilo na pokrytie nákladov súvisiacich s úradnými povinnosťami kráľa Filipa. Patrí medzi ne personál, náklady na údržbu prevádzky Kráľovského paláca v Bruseli (pracovisko kráľa) a hrad Laeken, oficiálne sídlo rodiny. Táto suma tiež pokrýva aj výdavky, ako sú účty za energie, autá a všetky náklady súvisiace s oficiálnymi činnosťami.

Kráľ, jeho rodičia a jeho súrodenci, princezná Astrid a princ Laurent, dostávajú navyše ročné platy. Princezná Astrid získala 356 080 dolárov a princ Laurent 341 614 dolárov. Rodičia kráľa, kráľ Albert II. a kráľovná Paola, sú už na dôchodku, stále sa však zúčastňujú niektorých udalostí. Bývalý kráľ dostáva ročný dôchodok vo výške 1 milióna dolárov.

Dánsko

Dánska kráľovská rodina, ktorej predsedá kráľovná Margrethe II., získala podľa svojej výročnej správy v roku 2018 finančné prostriedky vo výške 12,2 milióna dolárov. Paušálna suma pokrýva všetky výdavky vrátane údržby kráľovských rezidencií.

Medzi členov dánskej kráľovskej rodiny zamestnaných na plný úväzok patria kráľovná, korunný princ Frederik, jeho austrálska manželka Crown Princess Mary a ich štyri deti, ako aj ďalší kráľovský syn, princ Joachim, a jeho manželka, princezná Marie. Kráľovská sestra, princezná Benedikte, je ďalšou kráľovskou na plný úväzok.

Avšak aj napriek svojim kráľovským titulom sa dánska kráľovská rodina chce javiť ako normálna. Deti navštevujú bežné štátne školy a dospelých členov môžu ľudia bežne stretnúť na nákupe v potravinách či pri športe.

Luxembursko

Iba štyria členovia luxemburskej kráľovskej rodiny pracujú ako kráľovskí zamestnanci na plný úväzok a dostávajú za to verejné peniaze.
Sú to vojvoda Henri a jeho manželka vojvodkyňa Marie Teresa, ich syn knieža Guillaume a jeho manželka grófka Stéphanie de Lannoy.
Podľa dokumentov uverejnených luxemburskou vládou dostal kráľovský dom v roku 2019 11,8 milióna dolárov na pokrytie všetkých administratívnych nákladov.

Švédsko

Sedem dospelých a dve deti sú vo Švédsku považované za členov kráľovskej rodiny. Patria medzi nich kráľ Carl XVI. Gustaf a jeho manželka kráľovná Silvia, korunná princezná Victoria, jej manžel, princ Daniel a ich dve deti.
Viktorov brat, princ Carl, jeho manželka princezná Sophia a jej sestra Madeleine sú tiež zamestnaní na plný úväzok. Avšak ich deti – Victoria neter a synovci – nedávno odmietli používať svoj kráľovský štatút.
V roku 2019 dostala monarchia 71 miliónov švédskych korún (7,5 milióna dolárov) na pokrytie nákladov na služobné povinnosti kráľa vrátane nákladov na pracovné cesty, zamestnancov a ďalších výdavkov vrátane správy kráľovských stajní.

Španielsko

Španielska kráľovská rodina je pomerne malá a skladá sa z kráľa Felipeho, jeho manželky kráľovnej Letizie a ich dvoch dcér, Infanta Leonor a Infanta Sofia.
Rodičia kráľa, kráľ Juan Carlos a kráľovná Sofía, sa tiež považujú za členov kráľovskej rodiny na plný úväzok, hoc po abdikácii v roku 2014 odišli z verejného života.
Podľa oficiálnej webovej stránky monarchie dostala kráľovská rodina v roku 2018 zo španielskeho rozpočtu 7,9 milióna EUR (8,8 milióna dolárov).

Lichtenštajsko

Lichtenštajnské kniežatstvo je jedinou monarchiou v Európe, ktorá nedostáva žiadne peniaze od obyvateľov platiacich dane.
Rodina je jednou z najbohatších v Európe, má významné majetkové podiely a súkromnú banku.
Napriek tomu, že kráľovská rodina je veľká, iba štyria jej členovia sú kráľovskými úradníkmi na plný úväzok: monarcha, knieža Hans-Adam II., jeho manželka, princezná Marie-Aglaé, ich syn princ Alois a jeho manželka, princezná Sophie.
Na rozdiel od iných európskych monarchií má princ aktívnu úlohu v politike. Má právo navrhovať právne predpisy, môže vyberať a menovať sudcov.

Zdroj edition
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií