fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kresťania si po celom svete pripomínajú umučenie Krista

Slávime Veľký piatok. Kresťania si po celom svete pripomínajú umučenie Krista. Pre niektorých je to aj deň pôstu a pokánia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obdobie Veľkej noci je pre kresťanov považované za najvýznamnejšie sviatky v roku, ktoré pripadajú na marec alebo apríl. Tohtoročné sviatky, keď si kresťania po celom svete pripomínajú umučenie Krista, sa však zapíšu do histórie. Kostoly sa kvôli koronavírusu uzatvorili, a tak bude Veľká noc po prvýkrát bez veriacich v kostoloch.

Umučenie Krista

“Veľká noc bude tento rok slávená bez účasti veriacich, v duchu dekrétov, ktoré biskupským konferenciám zaslala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ako aj Apoštolská penitenciária,” uvádza sa v rozhodnutí Konferencie biskupov Slovenska.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský zdôraznil, že sme vo výnimočnej situácii, akú sme doteraz nezažili. Nemôžeme sa fyzicky stretávať ako zvyčajne, máme však telefón, rozhlas, televíziu či internet. Stanislav Zvolenský zároveň vyzval veriacich, aby hľadali spôsoby duchovného spoločenstva, modlitby a vzájomnej podpory.

Aj napriek tomu, že kostoly zostanú počas Veľkej noci bez veriacich, viaceré mestá či obce budú slávenie svätej omše streamovať. Urobí tak aj verejnoprávna televízia počas Veľkonočnej nedele.

Prečítajte si tiež:
Mikas a Matovič potvrdili ďalšie výnimky z povinnej karantény
Kresťania po celom svete slávia Veľkú noc. Zdroj: zpiestan.sk

Veľký piatok

Veľký piatok je pre všetkých kresťanov spomienkou na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V katolíckych kostoloch sa v tento deň ako jediný deň v roku neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Veriaci dodržiavajú prísny pôst, zdržiavajú sa mäsitých pokrmov. Je to deň pokánia a modlitieb. Mnohé slovenské mestá a obce v piatok organizujú krížové cesty ako pripomienku utrpenia a smrti Ježiša Krista.

Popoludňajšie obrady Veľkého piatka pozostávajú z bohoslužby slova, modlitby veriacich, poklony pri Svätom kríži a svätého prijímania. Ľudia prichádzajú počas dňa pokloniť sa i k symbolickému Božiemu hrobu.

Veľkonočné trojdnie začalo už včera Zeleným štvrtkom, pokračuje Veľkým piatkom a Bielou sobotou. Je to spoločné pomenovanie troch dní, v ktorých si Cirkev pripomína udalosti vykúpenia v ich historickom poradí: Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií