Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pre mnohých je to komerčný sviatok a odignorujú ho, iní rezervujú stôl v reštaurácii. Kto bol vlastne sv. Valentín?

14. februára sa tešia všetci zaľúbení aj obchodníci. Snáď žiadny iný deň sa nepredá toľko kvetov, bonboniér či „valentínok“ v podobe pohľadníc.

Viete však, po ktorom známom Valentínovi dostal tento deň pomenovanie a čím si to zaslúžil?

Boli traja, jeden vyniká

Cirkev spomína nie jedného, ale troch mužov s menom Valentín alebo Valentinus, pričom všetci zomreli mučeníckou smrťou. Najvýraznejším je pritom rímsky kňaz, ktorý žil v 3. storočí. Známym sa stal kvôli neuposlúchnutiu rozkazu cisára Claudia II. V období vojen a odolávaniu barbarov na územie Rímskej ríše si najmocnejší panovník všimol, že mladí slobodní muži bojujú s väčšou odvahou ako tí, na ktorých doma čakali manželky a deti. Skrátka to oslabovalo ich obetavosť a bojaschopnosť. Preto zakázal sobáše mladých ľudí – svadbu mohli mať len tí, ktorí neboli vhodní na vojenské remeslo, príp. si už svoje roky v armáde odslúžili.

Valentín s týmto nariadením nesúhlasil a aj napriek tomu tajne sobášil snúbencov. Uväznili ho, a keďže sa odmietol vzdať viery v Krista, poslali ho na smrť. Kat mu sťal hlavu presne 14. februára 269.

Často sa spomína aj spojitosť s rímskym sviatkom – tzv. luperkálie –, ktorým oslavovali 15. februára pohanských bohov. Bola to akási forma očisty po bojoch, ktorú sprevádzali bujaré oslavy, prerastajúce až do neviazaných orgií. V roku 494 ich pápež Gelasius I. zakázal, a aby ľuďom vynahradil sviatok, prehodil ho o jeden deň skôr a zasvätil ho sv. Valentínovi.

Tento svätec mal okrem iného vraj veľmi rád ruže a iné voňavé kvety, ktoré zvykol darovať snúbencom. Svätý Valentín je aj patrónom zaľúbených, snúbencov a mladomanželov.

Sv. Valentín, patrón zaľúbených, mal údajne rád ruže a iné voňavé kvetiny. Zdroj: unsplash.com

„Od tvojho Valentína“

Obľúbená je aj tradícia zaľúbených lístočkov. Hovorí sa, že Valentín ešte pred svojou mučeníckou smrťou prinavrátil zrak a sluch žalárnikovej dcére, do ktorej sa zaľúbil. Pred tým, ako ho poslali za katom, jej vraj poslal list s podpisom „od tvojho Valentína“.

Iné zdroje zase píšu o tom, že francúzsky vojvoda Karol Orleánsky sa na začiatku 15. storočia (1415) dostal po prehratej bitke do britského zajatia, odkiaľ svojej žene poslal prvú „valentínku“. Veľký boom nastal v 19. storočí vďaka masovokomunikačným médiám.

Písanie ľúbostných listov sa stále teší veľkej obľube; je predsa oveľa krajšie prečítať si list od milého či milej, zvlášť keď obsahuje osobné vyznania a zážitky (kopírovanie veršov z internetu naozaj neskúšajte). List je bezpochyby intímnejší prejav lásky ako srdiečkové emotikony.

Povrchná komerčnosť?

Otázne je, či sa necháme obalamutiť obchodnými reťazcami či spoločnosťami. Rôzne bannery na takmer každom e-shope v týchto dňoch lákajú na valentínske zľavy. Buďme pozorní a kritickí, zľavy zas až také výrazné v skutočnosti byť nemusia. A napokon, naozaj potrebujeme rôzne predmety s prívlastkom „nepotrebné“?

Skúsme aj v tento deň dbať na udržateľnosť; nie že by sme boli ukážkoví zero waste zástancovia, no minimálne súhlasíme s tým, že spoločnosť je extrémne konzumná a materiálne veci by sme mali skôr minimalizovať.

Tipy na slávenie

V tento deň odporúčame napríklad:

  • navštíviť Epicentrum lásky v Banskej Štiavnici (snáď najláskavejší dom na Slovensku či v Európe, symbolické miesto legendárnej lásky Andreja Sládkoviča a jeho Maríny),
  • zúčastniť sa na Valentínskej kvapke krvi 2019 (ako markantnejšie prejaviť lásku k človeku, než darovaním najvzácnejšej tekutiny v tele tým, ktorí ju akútne potrebujú?),

  • keď už chcete kúpiť nejakú drobnosť, odporúčame polodrahokam.sk, s majiteľom ktorého sme len pred pár dňami priniesli rozhovor,
  • stavte na klasiku v pohodlí domova a pozrite si romantický film (najlepšie taký, pri ktorom muži nebudú prevracať očami) – staré známe klasiky ako Láska nebeská (kombinácia valentínskeho a vianočného filmu), Zápisník jednej lásky s Rachel McAdams a Ryanom Goslingom, Hanekeho Láska o starnúcom manželskom páre alebo Linklaterova Before trilógia (Pred úsvitom – Before Sunrise, 1995; Pred súmrakom – Before Sunset, 2004; Pred polnocou – Before Midnight, 2013), prípadne z tých novších snímka Srdcu nerozkážeš.
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií