fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyberáte domáceho miláčika? TOTO je 10 najobľúbenejších psích plemien

Máte tip? napíšte nám mailom

Toto je zoznam najobľúbenejších psích plemien. Zistite, akú majú povahu a vyberte si najvhodnejšieho priateľa na celý život.

1. Labradorský retríver

Labradorský retríver je dobre stavaný, aktívny pes so silnou zadnou časťou tela. Má široký ňufák a hnedé oči majú tvar listu, čo vyjadruje inteligenciu a dobrú náladu. Krátku a hustú srsť môže mať čiernej, čokoládovej alebo krémovej farby. Je veľmi učenlivý a jeho priateľská povaha z neho robí ideálneho rodinného psa. Má rád deti a dobre vychádza aj s ostatnými psami. Potrebuje však dostatok pohybu, inak by mohol stučnieť. Miluje aportovanie a vodu.

psích
Zdroj: unsplash.com

2. Nemecký ovčiak

K svojej rodine je veľmi oddaný a verný. Je výborným priateľom, no k cudzím ľuďom býva nedôverčivý. V styku s inými psami je veselý, hravý a je rád, ak s nimi môže komunikovať. Dobre vychovaný pes má k deťom veľmi dobrý, priateľský vzťah. Deti však musia tolerovať potreby psa a nerušiť ho napríklad pri odpočinku alebo kŕmení. Potrebuje dobrý výcvik a pohyb.

psích
Zdroj: unsplash.com

3. Zlatý retríver

Patrí k inteligentným pracovným plemenám. Je pokojný, trpezlivý a tiež pozorný. Má vyvinutý lovecký pud, ktorý treba výchovou a výcvikom usmerniť podľa potrieb majiteľa. Zlatý retríver je aktívny pes a okrem pravidelných prechádzok má rád aportovanie, rozlišovanie predmetov, stopovanie či rôzne kynologické športy. Na svoju rodinu je veľmi naviazaný, potrebuje s ňou udržiavať blízky kontakt a preto nie je vhodný na kotercový chov.

psích
Zdroj: unsplash.com

4. Mopslík

Veselý psík, priateľský k ľuďom aj ku zvieratám a nenáročný na priestor a na pohyb. Je spätý s človekom a potrebuje jeho fyzický kontakt. Je ideálnym spoločníkom pre všetky vekové kategórie. Pri jeho starostlivosti však treba dávať pozor na jeho ňufák. Vzhľadom naň mu v horúčavách hrozí prehriatie. Pri dlhších prechádzkach mu doprajte prestávky a vodu.

Prečítajte si tiež:
Rebríček 10 najvyhľadávanejších pornoherečiek v roku 2015
psích
Zdroj: unsplash.com

5. Borderská kólia

Toto mimoriadne inteligentné plemeno má vrodenú schopnosť pásť všetko, čo sa hýbe, vrátane oviec, kráv, sliepok ale aj mačiek či detí. Kólia je nezávislý a bystrý pes plný energie, ktorú potrebuje zmysluplne spotrebovať. Veľmi rýchlo sa učí. Preto potrebuje pozornosť a veľa vášho času. Ak to všetko má, je z neho šikovný psík. Ak nie, môže sa z neho stať nervózny a podráždený jedinec s deštrukčnými sklonmi.

6. Šiba inu

Šiba inu je samostatný, zvedavý a vnímavý pes. Má silné teritoriálne a majetnícke chovanie, preto by ste mali dbať na správnu socializáciu šteniatka s inými ľuďmi, psami, zvieratami alebo aj dopravnými prostriedkami, s ktorými sa bude počas života stretávať. K svojej rodine je milujúci a lojálny. Niekedy sa však môže stať, že na povel neposlúchne kvôli tvrdohlavosti. Tieto psíky dobre vychádzajú aj s deťmi, no musia sa k psíkovi správať dobre. Šiba je totiž citlivý pes a pamätá si každé ublíženie.

shibu
Zdroj: unsplash.com

7. Cane corso

Je veľmi dobrým strážnym psom, ktorý neútočí, pokiaľ nemá dôvod. V prípade ohrozenia svojho pána je veľmi odvážny a vie tvrdo zakročiť. Cudzích ignoruje alebo sa k nim správa odmerane. K rodine sa správa láskyplne, je veľmi verný a rád sa mazná. S deťmi si vie vybudovať krásny vzťah. Má vysoký prah bolesti. Pokiaľ ho zoznámite s inými zvieratami v domácnosti už ako šteňa, vychádza s nimi dobre.

Prečítajte si tiež:
Havária bola obrovskou pohromou: Černobyľ je dnes turistická oblasť a seriálový hit. Čo hovoria odborníci?
cabe corso
Zdroj: unsplash.com

8. Rotvajler

Tento pes je dobromyseľný, priateľský a jemný rodinný priateľ. Na druhej strane aj nekompromisný a tvrdý ochranca svojho pána, jeho rodiny a majetku. Je to veľké a silné plemeno pevnej kostry, štandardne čierneho sfarbenia s pálením. Rotvajler je krátkosrsté plemeno, no jeho srsť je hrubá a hustejšia, preto je možné chovať ho vonku celoročne. Vyžaduje pravidelný pohyb, pričom mimo pohybových aktivít je pokojný a prispôsobivý. Vyžaduje výcvik skúseného človeka.

rotvajler
Zdroj: unsplash.com

9. Bernský salašnícky pes

Veľké, dlhosrsté, trojfarebné, harmonické a vyrovnané plemeno. Pôvodne ho ľudia používali ako strážneho a ťažného psa. Plemeno je ľahko rozpoznateľné práve kvôli trojfarebnému sfarbeniu. Povahovo je istý, pozorný, bdelý, trpezlivý a prítulný. Má rád deti a je tiež hravý. Vhodným miestom pre jeho chov je rodinný dom so záhradou, pretože má prirodzenú vrodenú potrebu po voľnom pohybe. Miluje dlhé prechádzky a nájdete v ňom aj príjemného rodinného psa.

salašnícky pes
Zdroj: unsplash.com

10. Jorkšírsky teriér

Je to živý, inteligentný, sebavedomý a temperamentný pes. Dominantným znakom charakteru jorkšíra je jeho bdelosť, neohrozenosť a ostrosť. Nemá rád dotyky cudzích a v prípade nutnosti vie vrčať a hrýzť. Rád stráži svoj dom a nebojí sa ani iných psov a ľudí. Jeho výchova však nie je jednoduchá. Aj keď je tento pes malý, nepodceňujte jeho výchovu. K svojmu pánovi je verný a má s ním silné puto.

jorkšír
Zdroj: unsplash.com

Viete, ako s starať o vykastrované zvieratko a na aké očkovania by ste so svojim chlpáčom mali zájsť? Dozviete sa to v našom rozhovore s veterinárkou Andreou Pukovou.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií