fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

6 rád, ako sa zbaviť stresu! Pomôže žuvačka aj vitamínová bomba

Máte tip? napíšte nám mailom

Stres sa, žiaľ, stal našou každodennou súčasťou. Ako proti nemu účinne bojovať? Poznáme 6 super tipov!

1. Spánok

Dostatočný spánok je veľmi dôležitý, no mnoho ľudí ho podceňuje. Ak máte nedostatok spánku, organizmus je unavený a ťažšie zvláda stresové situácie. Málo spánku, nervozita a veľa vnútorného stresu ovplyvňuje vaše konanie a rozhodovanie. Aj vás sa určite stáva, že vždy, keď sa málo alebo zle vyspíte, okolie to ihneď spozná. 

Claudio_Scott / Pixabay

Človek, ktorý dlhodobo nespáva, je náchylnejší na rôzne choroby a častejšie trpí depresiami či úzkosťou. Dospelý človek by mal spať 6 až 8 hodín denne. Pred spaním sa snažte nemyslieť na veci, ktoré treba spraviť a nechajte oddychovať telo aj myseľ. Taktiež nezabúdajte vypnúť všetko, čo by vás mohlo zbytočne rušiť – mobilný telefón s wifi, notebook či router. 

2. Strava

Určite ste už počuli, že základom zdravého životného štýlu a celkovej psychickej rovnováhy je strava. Ide o druhý najdôležitejší faktor, ktorý pomáha k lepšiemu zvládnutiu stresu a depresie. Namiesto sladkostí či slaných potravín a vyprážaných orieškov siahnite po čerstvej zelenine a ovocí. Správny výber a konzumácia potravín pomáha nervovému systému a prispieva i k zlepšeniu stavu pokožky. Ak vás trápi akné či ekzém, v prvom rade sa odporúča prehodnotiť svoje stravovacie návyky. 

stevepb / Pixabay

Dôležitá je pestrá strava podávaná pravidelne a v menších dávkach. Konzumujte potraviny s vysokým obsahom omega 3-mastných kyselín. Dá sa povedať, že omega 3 mastné kyseliny sú pre naše zdravie hotový poklad. Najviac ich obsahujú:

 • orechy a semienka (chia semená, ľanové semienka, vlašské orechy, dyňové semienka…),
 • ryby (losos, ančovičky, sardinky, makrela, sleď, tuniak, halibut…),
 • oleje (ľanový, arašidový, sójový, repkový olej),
 • sója,
 • pšeničné klíčky,
 • avokádo,
 • špenát,
 • rôzne druhy strukovín.
Prečítajte si tiež:
Čo robia celebrity v karanténe? Tieto instagramové profily vás pobavia

3. Pohyb

Dostatočný pohyb a cvičenie pôsobí vo všeobecnosti priaznivo na naše telo po fyzickej stránke, no vedeli ste, že pomáha aj po tej duševnej, teda odbúravať stres? Študenti to poznajú veľmi dobre. Skúškové obdobie je najmä o tom, ako dokážete zvládnuť stres. Stačí, ak pôjdete na čerstvý vzduch a doprajete si dlhšiu prechádzku. Učenie pôjde samo. 

anaterate / Pixabay

Zbavte sa stresu pohybom a relaxom, vyskúšajte tieto efektívne tipy na pohyb, ktoré vás povzbudia a pomôžu vám pri odbúraní stresu. Budete sa cítiť nielen fit, ale aj oddýchnutí:

 • Jazda na bicykli alebo kolobežke – nasadnite na bicykel alebo sa postavte na kolobežku a vyberte sa do prírody na čerstvý vzduch. Nielenže zapojíte svaly, v prípade kolobežky aj také, o ktorých ste možno ani nevedeli, ale poriadne preveríte i kondičku. Vyvetráte si hlavu, prídete na iné myšlienky a rozhodne budete aj oveľa kreatívnejší. Mimochodom, o tom, prečo sa oplatí vymeniť kolobežku za bicykel, sme už písali. 
 • Plávanie – je vhodné pri bolestiach chrbtice a hlavy, ktoré sú spôsobené nadmerným stresom. Plávanie vám dodá stratenú energiu a zároveň vás upokojí.
 • Dychové cvičenia – skúste sa vo vypätej stresovej situácii pozastaviť a trikrát sa zhlboka nadýchnuť. Musíte dýchať pravidelne a pomaly!
 • Zacvičte si doma – jednoducho ich vyhľadáte aj na internete. Cvičenie podľa seba sa neodporúča, keďže nie každý je odborník (sú cviky, ktoré vedia telu viac uškodiť ako pomôcť). Pred cvičením sa radšej poraďte so svojím fitnes trénerom alebo výživovým poradcom. 
ako sa zbavit stresu
StockSnap / Pixabay

Je dôležité dopriať si každý deň aspoň 30-minútový pohyb. Dostatočné pohybové aktivity sú najúčinnejším trikom, ako sa zbaviť stresu zo školy. Pohyb a relaxačné cvičenie zlepší vašu pozornosť, odbúra nadbytočný stres a prispieva k správnemu fungovaniu organizmu.  

4.Vitamíny

Okrem potravín, ktoré obsahujú omega 3-mastné kyseliny, netreba vynechať dostatočný prísun vitamínu C. Nahraďte vitamín C v podobe tabliet za čerstvé ovocie, ktoré tento vitamín obsahujú. Skúste to bez liekov. Ovocie si môžete jednoducho odšťaviť i v pohodlí doma.  

ako sa zbavit stresu
balt / Pixabay

Najvyšší obsah vitamínu C má najmä grep a pomaranč. Ďalej sú to čučoriedky, marhule alebo banán, ktorý navyše obsahuje aj horčík. Tento dôležitý minerál pomáha pri znižovaní stresu a nervozity.

5. Žuvačky

Je to možno prekvapujúce, ale okamžitou a rýchlou pomôckou k redukcii stresu môže byť aj využitie obyčajnej žuvačky. Štúdia z roku 2012 na vzorke 101 dobrovoľníkov z univerzity v Cardiffe ukázala, že prežúvanie žuvačky redukuje úroveň stresu, únavy, úzkosti a depresie a vedie k pozitívnej nálade. Prečo je tomu tak, vedci ešte zisťujú.

Hans / Pixabay

Dôvodom môže byť aj to, že prežúvanie žuvačky podporuje prietok krvi do mozgu alebo preto, že vytvára takzvané mozgové vlny, ktoré obsahujú mozgy predovšetkým uvoľnených ľudí.

6. Smiech

Smiech a úzkosť sa vzájomne vylučujú. Smiech je jeden z najprirodzenejších nástrojov, akým sa dá bojovať proti stresu a úzkosti. Máte zlú náladu? Je až nepochopiteľné, ako nám ju človek, ktorý sa smeje, dokáže zlepšiť. Smiech totiž uvoľňuje napätie vo svaloch, čím spôsobí uvoľnenie celého tela. Zároveň spôsobuje uvoľňovanie stresu, podobne ako to robí napríklad cvičenie.

Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí sa viac smejú, majú odolnejší imunitný systém. Takže to ide aj bez liekov a inej zbytočnej chémie.

5688709 / Pixabay

Do slovenských nemocníc prinášajú smiech zdravotní klauni, ktorí pomáhajú detským pacientom so zvládaním stresu z hospitalizácií. Jedných takých nájdete aj v košickej fakultnej nemocnici.

Zdroj: webnoviny.sk

Prečítajte si tiež:
Milujete seriál Dva a pol chlapa? Toto je 7 vecí, ktoré ste o ňom zrejme netušili
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií