fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skutočný príbeh českej herečky: Lída Baarová netajila pomer s nacistom Goebbelsom

Máte tip? napíšte nám mailom

Milovaná aj nenávidená, taká bola Lída Baarová, slávna česká herečka, ktorá si dokázala podmaniť všetkých mužov, vrátane Hitlera. Svoj búrlivý život spracovala v knihe Život a sladké hořkosti, ktorú si počas chladných jesenných večerov rozhodne nesmiete nechať ujsť.

Lída Baarová, vlastným menom Lída Babková sa narodila 7. septembra 1914 v Prahe. Jej život, rovnako, ako aj jej kariéra boli neskutočne turbulentné. Podľa výpovede jej najbližších bola Lída nadmieru nadaná, no naivná. Svoju krásu využívala na podmanenie si mocných mužov a všetkého, čo chcela. Jej dokonalý vzhľad ju vyniesol na vrchol hereckého neba, ale aj zničil život. A to nie len jej, ale aj celej rodiny. Napriek tomu, že bola obklopená množstvom významných a vplyvných ľudí, zomrela úplne sama a zbavená svojprávnosti. 27.októbra 2019 to bude presne 9 rokov. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli nahliadnuť do jej života, ktorý v sebe pre nestranného pozorovateľa prináša romantickú drámu plnú zvratov, lásky a nenávisti.

Zdroj: Instagram @moda.cz

Hereckú kariéru Lídy Baarovej odštartoval v roku 1935 film Barcarole, natáčaný prostredníctvom nemeckej fimovej spoločnosti UFA. Práve tu sa zoznámila so svojou prvou láskou, Gustavom Frohlichom. Napriek tomu, že bol ženatý, začali spolu žiť. Film Barcalone sa stal mimoriadne úspešný a z neznámej českej herečky urobil behom jedného večera medzinárodnú hviezdu filmového plátna. V Berlíne si Lída následne kúpila vilu, kde spolu s Gustavom Frohlichom začali  žiť. A práve tento vzťah jej otvoril dvere do tých najvyšších nemeckých kruhov, kde sa stretávala s najmocnejšími nacistami, vrátane Adolfa Hitlera. Ten ju dokonca pozval k sebe na čaj, kde jej prejavoval aj svoju náklonnosť. Podľa toho, čo tvrdila herečka, žiadny vzťah medzi nimi nikdy nebol.

Prečítajte si tiež:
Zrúbal strom a následne z neho vychádzali čudesné zvuky. To, čo z neho vyliezlo je naozaj desivé
Lída Baarova a Gustav Fröhlich, 1935
Lída Baarova a Gustav Fröhlich, 1935 Zdroj: Instagram @edoardopera

Ženatý nacistický minister

Počas olympijských hier v Berlíne v roku 1936 sa  zoznámila Josephom Goebbelsom. Ten sa do Lídy zamiloval a oficiálne ju začal do spoločnosti v roku 1938 vodiť ako svoju milenku. V tom období mal Goebbels so svojom manželkou už 5 detí. Napriek tejto situácii Lída pokračovala vo vzťahu s Goebbelsom a dokonca sa k nemu a jeho rodine nasťahovala. Manželka nacistického ministra túto situáciu tolerovala, no po 2 týždňoch spoločného žitia sa rozhodla sťažovať Hitlerovi. Ten prikázal Goebbelsovi vzťah ukončiť. Ten o tom nechcel ani počuť a žiadal Hitlera, aby ho vymenoval za veľvyslanca v Japonsku, kam by mohol so svojou milenkou odísť žiť.

Prečítajte si tiež: 

Módna ikona Coco Chanel využila svoje nacistické kontakty na odstránenie židovských obchodných partnerov

Hitler s tým nesúhlasil a Goebbels nakoniec telefonicky vzťah s Lídou ukončil. Tá dostala okamžitý zákaz natáčania v Nemecku a gestapo ju vyhostilo z krajiny.

Zdroj: Instagram @jos.goebbels

Verejnosť jej po jej návrate do Česka v roku 1939 nedokázala odpustiť a považovali ju za zradkyňu. Napriek nepríjemnej situácii natočila v Čechách ešte niekoľko filmov. Nakoniec však dostala, rovnako, ako v Nemecku zákaz natáčania a tak v roku 1941 odišla do Talianska. Na konci vojny sa rozhodla z krajiny utiecť, bola však zadržaná a uväznená. Dôvodom bola vlastizrada a kolaborácia s nacistami. Žiadnu vinu jej však nedokázali.

Odmietla prácu v Holywoode

V roku 1947 sa Baarova vydala za bábkoherca Jana Kopeckého a spolu odišli žiť do Rakúska, kde začala pracovať ako časníčka. Následne začala dostávať nové herecké ponuky, objavila sa v divadle a niekoľkých talianskych filmoch. O 11 rokov neskôr sa s Kopeckým rozviedli a o ďalších 11 rokov neskôr, v roku 1969 sa vydala za gynekológa Kurta Lundwalla. Baarová ho vnímala a aj na verejnosti predstavovala ako najväčšiu lásku svojho života. Po jeho smrti sa v roku 1972 stiahla do ústrania a začala podliehať depresiám a alkoholu.

Niekoľko mesiacov pred svojou smrťou priznala verejnosti svoj najväčší životný omyl, kedy odmietla ponuku z amerického Hollywoodu: „Bola som pochabá, hlúpa a opitá slávou. Proti svojej vôli som sa vlastne škaredo zaplietla do dejín a strašne kruto som za to zaplatila.”

V roku 1983 vydala Lída Baarová za pomoci Josefa Škvoreckého knihu Úteky, ktorú neskôr prepracovala, doplnila a znova vydala pod názvom Život a sladké hořkosti. V tomto napínavom románe opisuje svoj život, kariéru, ako aj vzťah s nacistickým ministrom Josephem Goebbelsom.

V roku 2016 bol o jej živote natočený film, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala známa slovenská herečka Táňa Pauhoffová.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií