Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia hromadne žalujú exprezidenta! Žalobu podalo okolo 100 tisíc ľudí!

Nie všetci ľudia sú spokojní s výkonmi prezidenta a dokonca aj taký prezident môže dostať od svojich občanov žalobu. Hlavy štátov musia čeliť rôznym názorom ľudí, veľkému tlaku verejnosti a odporu. Ešte nikdy nebol žiaden politik iba milovaný, alebo iba nenávidený. Tento rok v Číne je rokom pádu exprezidenta Ťiang Ce-mina. Už od roku 2012 skončila za protikorupčný škandál za mrežami veľká časť jeho politických spojencov. Tohto roku zasa úrady v Číne prijali desiatky tisíc žalôb na jeho osobu. Dnes sa počet žalôb podľa stránky minghui.org pohybuje okolo 100 tisíc!

Nie len domáci Čínania, ale aj ich rodáci v zahraničí z 24 krajín podávajú na hlavu štátu žalobu.

Žaloba na exprezidenta je namierená v dôsledku kampane proti duchovnému hnutiu Falun Gong (Fa-lun-kung). Čínsky réžim ohlásil tomuto hnutiu vojnu a podporoval stúpencov hnutia tvrdým represiám.  Represívna kampaň proti hnutiu začala v Číne v roku 1999 a vyžiadala si desiatky tisíc obetí na životoch, zasiahla niekoľko miliónov rodín a stovky miliónov Číňanov. Práve exprezident Ťiang Ce-min je iniciátorom tvrdých represií, ktorými si museli ľudia prejsť.

Logo hnutia Falun-gong
Logo hnutia Falum gong

Zmeny v Číne?

Táto vlna žalôb podľa mnohých predchádza zásadným zmenám, ktoré by sa v Číne mali udiať. Situáciu začali komentovať politici a predstavitelia rôznych štátov. Ak sa podarí obžalovať exprezidenta Ťiang Ce-mina, bude to určite medzinárodne sledovaná udalosť.
Je ale zrejmé, že Čínskym úradom a súčasnému režimu sa nechce ísť cestou exprezidentovho zatknutia. Obávajú sa totiž, že by to mohlo otriasť základmi celej miestnej komunistickej strany a taktiež základmi režimu v Číne. Režim má na riešenie takýchto situácii taktiku. Vypúšťať informácie kúsok po kúsku a naťahovať čas, kým sa nezastabilizuje situácia v krajine.

Exprezidentová situácia nie je vôbec jednoduchá. Ak sa začne súdny proces, môže sa pokúsiť o útek do zahraničia, ale vystavil by sa tak nebezpečenstvu. Ak by ho niektorí zo štátov vydal Španielskemu súdu, mohol by sa začať pre neho ďalší súdny proces, a to z genocídy a zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť práve v rámci represívnej kampani proti Falun Gongu a obyvateľom Tibetu.  Španielsky súd totiž vedie proti exprezidentovi Číny Ťiang Ce-min-ovi dva súdne procesy.

Možno že táto situácia je začiatkom veľkých revolučných zmien v komunistickej Číne.

 

Foto: wikipedia.org, www.pixabay.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií