fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MIMORIADNE: Smart karanténu spustili už aj na priechodoch Drietoma a Jarovce

Testovacia prevádzka tzv. smart karantény, ktorú štát spustil v sobotu (23. 5.) na hraničnom priechode Petržalka – Berg, funguje od nedeľného popoludnia už aj na slovensko-českom priechode Drietoma – Starý Hrozenkov a slovensko-rakúskom priechode Jarovce – Kittsee.

Máte tip? napíšte nám mailom

Postupne sa budú pripájať aj ďalšie hraničné priechody.  Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Barbara Túrosová.

eKaranténa namiesto štátnej

Cestovateľ musí podpísať  vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťou Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené – samozrejme – len, ak chce ísť do domácej karantény namiesto do štátnej.

Aplikácia eKaranténa sa dá stiahnuť len do mobilov s operačným systémom Android po úspešnej registrácii (do iPhonu bude možné aplikáciu stiahnuť až po schválení).

 

Ako domáca izolácia vlastne vyzerá?

Na zabezpečenie dohľadu nad dodržiavaním pravidiel domácej izolácie slúži mobilná aplikácia eKaranténa. Vďaka nej môžete povinných 14 dní prečkať v pohodlí vášho domova.

Podmienkou domácej izolácie je povinné absolvovanie testu na COVID-19. Pre testovanie na COVID-19 vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, alebo vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk (viac informácií nájdete v časti Test na COVID-19).

Prečítajte si tiež:
Viete, čo s vami robí chronický stres? Zastavte ho čím skôr

Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť. Myslite na to, že na celý čas strávený v domácej izolácii si treba zabezpečiť potravinové a iné nevyhnutné zásoby (napr. lieky). Môžete využiť donáškové služby, pomoc susedov, priateľov, dobrovoľníkov, ale vy ani členovia Vašej domácnosti nemôžete opustiť domácu izoláciu.

Pokiaľ žijete v spoločnej domácnosti s inými osobami, povinnosť domácej izolácie sa vzťahuje aj na tieto osoby spolu s vami. Domácu izoláciu neodporúčame absolvovať v spoločnej domácnosti, v ktorej žije človek starší ako 65 rokov. Prosím, premyslite si voľbu domácej izolácie aj s ohľadom na členov vašej domácnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr korona
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií