fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

eKaranténa je spustená! Musíte použiť hraničný priechod Berg a stiahnuť si tieto dokumenty

Domáca karanténa je spustená pre Android a hraničný priechod BERG. Ministerstvo na svojich stránkach informuje, že ľudia nemôžu viac čakať. t.j. spúšťajú domácu karanténu aj do času, kým príde súhlas od Google.

Máte tip? napíšte nám mailom

Podmienky sú také isté, ako boli zverejnené, iba v bode 4 cestovateľ navyše podpíše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťou Google a preberá preto na seba riziko s tým spojené – samozrejme – len, ak chce ísť do domácej karantény namiesto do štátnej.

Aplikácia eKaranténa sa dá stiahnuť len do mobilov s operačným systémom Android po úspešnej registrácii (do iPhonu bude možné aplikáciu stiahnuť až po schválení).

Zatiaľ je možné na domácu eKaranténu prejsť len na hraničnom priechode BERG od 19:00 hod. soboty 23. mája 2020. O pridaní ďalších priechodov bude Policajný zbor postupne informovať.

Postupne sa spúšťa možnosť odchodu zo štátnej karantény do domácej karantény – za rovnakých podmienok – čo pôvodne ani nebolo v pláne.

Ako to bude fungovať

Vraciate sa na Slovensko a patríte medzi ľudí, ktorí majú príkaz zostať v povinnej štátnej karanténe? Máte dve možnosti:

  1. Karanténu strávite v štátnom zariadení.
  2. Karanténu strávite v domácej izolácii za použitia mobilnej aplikácie eKaranténa.
Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Kičura konal nehospodárne, ohrozujúc verejné zdravie obyvateľov.

Obe tieto možnosti sú rovnaké v podmienkach a obmedzeniach. Rozdiel je v mieste výkonu karantény.

Povinná 14-dňová karanténa platí pre všetkých, ktorí pricestujú zo zahraničia na Slovensko. Do karantény nemusia ísť pendleri a niektoré výnimky, všetky podmienky nájdete na stránke.

Snímka obrazovky o
korona.gov.sk

Ako domáca izolácia vlastne vyzerá?

Na zabezpečenie dohľadu nad dodržiavaním pravidiel domácej izolácie slúži mobilná aplikácia eKaranténa. Vďaka nej môžete povinných 14 dní prečkať v pohodlí vášho domova.

Podmienkou domácej izolácie je povinné absolvovanie testu na COVID-19. Pre testovanie na COVID-19 vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, alebo vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk (viac informácií nájdete v časti Test na COVID-19).

Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť. Myslite na to, že na celý čas strávený v domácej izolácii si treba zabezpečiť potravinové a iné nevyhnutné zásoby (napr. lieky). Môžete využiť donáškové služby, pomoc susedov, priateľov, dobrovoľníkov, ale vy ani členovia Vašej domácnosti nemôžete opustiť domácu izoláciu.

Prečítajte si tiež:
Dnes pribudlo v SR ďalších 27 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 363

Pokiaľ žijete v spoločnej domácnosti s inými osobami, povinnosť domácej izolácie sa vzťahuje aj na tieto osoby spolu s vami. Domácu izoláciu neodporúčame absolvovať v spoločnej domácnosti, v ktorej žije človek starší ako 65 rokov. Prosím, premyslite si voľbu domácej izolácie aj s ohľadom na členov vašej domácnosti.

Chcem sa vrátiť na Slovensko a mám záujem o domácu izoláciu. Ako mám postupovať?

Ak ste rozhodnutí pre domácu izoláciu, vyplňte registračný formulár a stiahnite si aplikáciu eKaranténa v dostatočnom predstihu pred príchodom na štátne hranice.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj korona

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií