Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mýtus vyvrátený: lúštenie krížoviek demencii nezabráni

Lúštenie krížoviek alebo sudoku neochráni pred mentálnym úpadkom, potvrdzujú najnovšie štúdie. Prečo?  

Zhoršenou pamäťou trpí po päťdesiatke takmer polovica ľudí, po sedemdesiatke už tri štvrtiny. Kým je však pamäť trénovaná, sú jej funkcie a schopnosti uchované dlhší čas.

Nová škótska štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú intelektuálne aktivity po celý život, majú vyššie mentálne schopnosti. Štúdia však neukázala, že sa tým znižuje aj riziko výskytu chorôb, akou je napríklad starecká demencia.

Výskum uskutočnil doktor Roger Staff. Zobral si vzorku 498 ľudí narodených v roku 1936, ktorí mali vyriešiť inteligenčný test. Ten bol pôvodne určený pre 11 ročné deti.

Výskum začal, keď mali respondenti okolo 64 rokov a pokračoval nasledujúcich 15 rokov, počas ktorého sa testovali až 5 krát. Zistili, že lúštenie krížoviek neovplyvňuje mentálnu schopnosť ľudí v starobe.

Zdroj: pixabay.com

Kde je problém?

Vo všeobecnosti je známe, že kognitívne vzdelávanie – tréning mozgu – môže zlepšiť niektoré aspekty, najmä u ľudí v strednom a staršom veku, ktorí si radi udržiavajú pamäť a myslenie v kondícii.

Otázne je, do akej miery ich natoľko obľúbené tajničky či krížovky pomáhajú. Krížovky predsa vyžadujú pamäť a obrazovo-priestorové funkcie, lúštenie sudoku okrem toho precvičuje navyše aj logiku. Kde je potom problém?

Britská štúdia na King’s College London v roku 2015, ktorej sa zúčastnilo 7-tisíc ľudí vo veku nad 50 rokov, skúmala dopady takýchto cvičení približne pol roka. Zistila, že dennodenný výcvik mozgu môže starším ľuďom pomôcť lepšie zvládnuť každodenné úlohy a skutočne trénovať pamäť a myslenie. K podobnému záveru došiel výskum zverejnený v časopise Psychology Today.

Žiadne štúdie však doteraz jasne nepreukázali, že by práve lúštenie krížoviek alebo sudoku zabránilo vzniku demencii. 

Zdroj: pixabay.com

Doktor Staff a jeho kolegovia hovoria, že aj keď sa v štúdii nepotvrdila predpokladaná hypotéza, neznamená to, že lúštenie krížovky nebude prinášať žiadne benefity. Doktor James Pickett, vedúci výskumu Alzheimerovej spoločnosti, tvrdí, že aj keď lúštenie nemusí zabrániť vzniku demencie, bolo preukázané, že ľudia budú vedieť lepšie zvládať duševné choroby.

Zdroj: bbc.com 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií