fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naď: Poľsko sa bude starať o slovenský vzdušný priestor, keď sa Slovensko rozhodne uzemniť stíhačky MiG-29

Poľsko bude ochraňovať slovenské nebo, kým neprídu na Slovensko obstarané stíhačky F-16 zo Spojených štátov amerických.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. apríla, 13:24

Poľsko sa bude starať o slovenský vzdušný priestor, keď sa Slovensko rozhodne uzemniť stíhačky MiG-29. V piatok to oficiálne oznámil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej besede s poľským ministrom obrany Mariuszom Błaszczakom.

Poľsko bude ochraňovať slovenské nebo, kým neprídu na Slovensko obstarané stíhačky F-16 zo Spojených štátov amerických. Prvé stíhacie lietadlá F-16 by mali byť dodané na Slovensko v prvej polovici roka 2024.

Viacero vážnych problémov

„Pán minister dnes (29. apríla pozn. redakcie) potvrdil, že hneď po tom, ako sa príjmu potrebné legislatívne opatrenia, na ktorých začneme robiť okamžite, bude Poľsko pripravené, do momentu kým prídu lietadlá F-16 zo Spojených štátov, starať sa o bezpečnosť nášho vzdušného priestoru,“ povedal Naď.

Zdôraznil, že Slovenská republika má v súvislosti s prevádzkovaním strojov MiG-29 viacero vážnych problémov, napríklad s technickým stavom lietadiel, ich opravami alebo s nedostatkom pilotov.

Letisko Sliač môže byť nejaký čas zatvorené

„Z našej strany je úplne prirodzené, že poľské službukonajúce lietadlá F-16 budú konať službu aj nad Slovenskou republikou. Tie služby sa budú realizovať z územia Poľskej republiky. Ak to bude potrebné dohodli sme sa na tom, že bude dostupné aj letisko na Slovensku. Ale chceme to tak, že rozšírime dosah pôsobenia poľských službukonajúcich lietadiel,“ vysvetlil Mariusz Błaszczak.

Prečítajte si tiež:
Bugár vystupuje zo strany Aliancia, bolo to pre neho ťažké rozhodnutie a prezradil dôvod

Naď doplnil, že lietadlá budú lietať z poľskej základne preto, že Letisko Sliač bude rekonštruované a na nejakú dobu môže byť úplne zatvorené.

Musia dotiahnuť právne a technické aspekty

Ministri sa zhodli, že Slovensko aj Poľsko bude naďalej intenzívne pomáhať Ukrajine v boji proti Ruskej federácii, a to politicky, ekonomicky, humanitárne aj vojensky. Slovenský minister Naď uviedol, že si vie predstaviť, že by Slovensko poskytlo lietadlá MiG-29 Ukrajine.

„Najprv musíme mať zabezpečený náš vzdušný priestor. Dnes sme vďaka Poľsku spravili jeden veľký krok. Musíme dotiahnuť právne a technické aspekty. V momente, keď bude Poľsko spôsobilé strážiť náš vzdušný priestor, môžeme rozhodovať o tom, čo budeme robiť s MiG-29,“ uzavrel.

Viac k témam: Stíhačka F-16, Stíhačka MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Naď: Poľsko sa bude starať o slovenský vzdušný priestor, keď sa Slovensko rozhodne uzemniť stíhačky MiG-29 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií