fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rúška za 26 miliónov zabezpečujú firmy, vzniknuté prednedávnom

Na Slovensku je nedostatok nielen rúšok, ale aj iných ochranných pomôcok. Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura nezaháľal a podpísal zákazky na dodávku 20 650 000 chirurgických rúšok s čudnými firmami za 26 miliónov eur!

Máte tip? napíšte nám mailom

Situácia je kritická nielen v domácnostiach, ale hlavne v zdravotníctve. Dokonca na sociálnych sieťach zdieľajú viaceré nemocnice prosbu o pomoc s rúškami. Premiér Peter Pelegrini v televíznej relácií uviedol, že Slovensko už malo zarezervované dva milióny rúšok na Ukrajine. Ale?

Podmienkou však podľa Pellegriniho bola platba v hotovosti.

Už sme pripravovali hotovosť 1,2 milióna eur v kufri, aby sme sadli do vládneho špeciálu a jednoducho po ne išli. Prišiel tam priekupník z Nemecka, ktorý to celé preplatil a kúpil,” priblížil premiér.

Nedostatok rúšok, ako sám uvádza, je problémom v celej Európe. Nakoniec však rúška a ďalšie ochranné pomôcky budú zabezpečovať tri slovenské firmy.

Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme “jednoosobové eseročky”. Jedna bola založená pred mesiacom a druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala len pár dní dozadu. Tieto dve firmy majú podľa zmlúv Slovensku zabezpečiť ochranné pomôcky a rúška za 26 miliónov eur. Zaujímavosťou je, že v zmluvách chýba samotná špecifikácia.

Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura v nedeľu oznámil, že podpísal zmluvy na dodávky 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných prostriedkov, potrebných na zvládnutie krízovej situácie nového koronavírusu COVID-19.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: Nakazený je šofér, ktorý rozvážal potraviny

Podľa Denníka NCentrálnom registri zmlúv boli predvčerom v podvečerných a večerných hodinách postupne zverejnené tri zmluvy, ktoré SŠHR podpísala s dodávateľmi.

Firmy, ktoré majú dodávať rúška

ZORNICA BANKO FASHION, a. s.

Spoločnosť, ktorá na Slovensku pôsobí desiatky rokov, má podľa zmluvy dodať 650-tisíc kusov chirurgických masiek (rúšok) za celkovú cenu 1 755 000 eur (aj s DPH), čiže cena za jedno rúško predstavuje 2,25 eura (bez DPH).

Firma Lacorp s.r.o

Spoločnosť Lacorp je malá firma zo Šamorína, ktorá minulý rok mala tržby len 75-tisíc a v roku 2018 iba 35-tisíc eur. Spoločnosť vlastní Šamorínčan Jozef Kuric, ktorý pred rozbehom tejto svojej vlastnej firmy vyše 18 rokov pracoval pre dcérsku spoločnosť nemeckého koncernu Hartmann Group, ktorý sa špecializuje práve na potreby pre zdravotníctvo.

finstat.sk

A-testing s. r. o. – zákazka na rúška

A-testing s. r. o. je firma, ktorá vznikla len 29. januára a má podľa zmluvy dodať 10 miliónov kusov chirurgických masiek (rúšok) za celkovú cenu 13 320 000 eur (aj s DPH), cena za jedno rúško predstavuje 1,11 eura (bez DPH). V januári už bola situácia s koronavírusom zlá a dalo sa predpokladať, že na Slovensko tiež príde a budeme potrebovať rúška.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo 925 pozitívne testovaných PCR testami a 66 mŕtvych

Zákazka na rúška a ochranné pomôcky sa rekordne rýchlo podpísala 15. marca 2020 a tým spoločnosť dostala zákazku od štátu za vyše 13 miliónov eur. Jediným spoločníkom a konateľom firmy, ktorá sa po jeden a pol mesiaci svojej existencie dostala k 13 miliónovému biznisu so štátom, je Ing. Milan Střelec z Jelky.

A-testing, s. r. o.,
finstat.sk

Viaceré stránky na sociálnych sieťach upozornili na to, že tieto nákupy sú prinajmenšom čudné. Desať miliónov rúšok si SŠHR objednalo od jednoosobovej s.r.o., založenej len pred necelými 2 mesiacmi, konkrétne 29. 1. 2020. Firma nemá žiadnu históriu a jej sídlo je v rodinnom dome v obci Jelka.

Jednorázové rúška, ktoré sa pri väčšom množstve dajú kúpiť približne za 0,20 až 0,50 centov, firma A-testing s.r.o. predáva SŠHR za 1,3€ bez DPH za 1 kus. Navyše, v zmluve sa píše, že dodávateľ len sprostredkuje nákup rúšok niekde v zahraničí, ale bez toho, aby tovar dopravil na Slovensko. Dopravu si tak bude musieť Slovensko zariadiť na vlastné náklady.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Denník N Centrálny register zmlúv

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií