fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA zaznamenala prvé zemetrasenie na Marse aj so zvukom. Takto znie

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedcom sa podarilo zaznamenať prvé „marsotrasenie” na červenej planéte. 

Seizmometrové prístroje merajú povrchové vibrácie Marsu spôsobené počasím, ale vedia detekovať aj pohyb vychádzajúci zvnútra planéty alebo pohyby po dopade meteoritu. Seizmický signál, ktorý vedci na planéte zachytili, bol síce slabý, ale dostatočne zreteľný.

Vedci z NASA sa domnievajú, že signál zaznamenal geologické aktivity na planéte a nie vetry, ktoré fúkajú na jej povrchu. Tím vedcov dúfa, že seizmograf bude schopný zozbierať informácie o činnosti pod povrchom Marsu a o jeho jadre, čo umožní objasniť proces formovania tejto planéty pred miliardami rokov.

Takto znejú otrasy na Marse.

Ako vzniká marsotrasenie?

Otrasy na Zemi sú prevažne spôsobené pohybmi tektonických dosiek. Na rozdiel od Zeme však vedci predpokladajú, že Mars nemá tektonické dosky. Jeho chvenie preto môže pochádzať z pomalého a postupného ochladzovania planéty, takisto z dopadov meteoritov a prípadne pohybu magmy hlboko pod zemou.

Hocijaká aktivita na Marse je prínosom a rozširuje naše vedomosti o tejto planéte. Pomáha s predstavou Marsu ako miesta, kde sa stále niečo deje, aj keď nie na povrchu. Každý nový experiment prinesie nové výsledky a potvrdzuje, že červená planéta je zložitejšia, ako sme si mysleli.

Prečítajte si tiež:
Čo je moratórium? Ako voliť? Prečo môže byť môj hlas neplatný? Všetko, čo potrebujete vedieť k prezidentským voľbám

Ktovie, možno sa nakoniec naozaj naplnia predstavy a Mars bude naším druhým domovom.

Zdroj: nationalgeographic.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií