Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Globálne otepľovanie spôsobí nedostatok piva

Deficit zásob piva a s tým spojené zvyšovanie cien tohto celosvetovo obľúbeného nápoja. Štúdia časopisu Nature Plant predpovedá veľmi hrozivý scenár. 

Extrémne teplá a vlny sucha spôsobujú celosvetový úbytok úrody jačmeňa, ktorý je základnou surovinou na výrobu piva. Pivné veľmoci ako Česká republika, Írsko či Belgicko sú medzi krajinami, ktoré globálne oteplenie postihne vo veľkej miere.

via GIPHY

Málo piva nevyzerá na prvý pohľad ako veľký celospoločenský problém. Vedci z výskumného tímu tvrdia, že drahé pivo bude mať na ľudí určitý dopad. „Na pive je zvláštne jeho udomácnenie sa v rámci rôznych kultúr,“ vysvetľuje profesor Dabo Guan. Zdôrazňuje, že ak si chceme aj v budúcnosti dať pár pív počas sledovania futbalu, mali by sme začať niečo robiť s globálnym otepľovaním.

Anglickí vedci vytvorili predpoveď na 80 rokov dopredu. Modely vplyvu klimatickej zmeny aplikovali na polia s jačmeňom a výsledok dali do ekonomického súvisu. Ceny piva najviac porastú v Poľsku, a to ž o 377%, v Českej republike o 143% a v Kanade o 133%, v Belgicku o 95% a v Írsku o 93%.

via GIPHY

Logicky, so stúpajúcou cenou, klesá aj záujem o drahšie produkty. Pivo nebude výnimkou. Čína, ktorá je v súčasnosti najväčším konzumentom piva na svete, príde o 9% pivkárov. Sedem percent protinožcov v Austrálii taktiež stratí záujem o pivo. Spotreba piva klesne aj v susednom Česku, Belgicku a Írsku, a to o 9-13% pri najlepšom možnom scenári globálneho otepľovania. Ak sa okamžite nezbavíme výfukových plynov, spotreba piva v týchto krajinách sa zníži až o jednu tretinu.

„Budúce klimatické zmeny môžu znemožniť pitie piva státisícom ľudí,“ povedal pre Guardian profesor Steven Davis.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií