fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

OBMEDZENIA: 11 vecí, ktorých sa musíme vzdať kvôli koronavírusu

Týchto 11 vecí sa musíme vzdať kvôli koronavírusu. Nakupovania, kávičiek, práce aj nedeľných omší. Koronavírus si vyberá svoju daň. My však máme riešenie ako tieto dopady zvládnuť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Klamstiev

Presne toho sa musíme vzdať ako prvého. Neklamme hlavne seba. Áno, situácia je vážna a áno máte ostať doma. A zbytočne nechodiť hore-dole. Áno, prežijete. Potravín je dosť. Nepotrebujete ísť do obchodu. A ak ste si mysleli, že 75 rožkov a 35 kíl múky vás zachráni pred koronavírusom, tak ste sa mýlili. Radšej si kúpte vitamín C v podobe ovocia alebo si jednoducho objednajte výživové doplnky online.

Všetci vieme, že okrem toho, že Slovensko uzatvorilo svoje hranice, zatvorili sa aj všetky tri medzinárodné letiská. V Bratislave, Košiciach aj Poprade. Zakázaná je aj medzinárodná vlaková a autobusová doprava. Preto ak ste práve prišli z lyžovačky či z dovolenky, pekne ostaňte DOMA a dodržte prísnu 14 dňovú karanténu. Musíte oboznámiť vášho lekára, kde ste sa nachádzali. Najlepšie, keď mu zatelefonujete a nahlásite krajinu v ktorej ste boli.

Peter Pellegrini uviedol, že Slovensko bude spolupracovať s telefónnymi operátormi, ktorí by im mali poskytovali informácie o ľuďoch, ktorí prišli zo zahraničia a zatajili to. Takže pozor na to!

Kávičiek

Obmedzenia platia aj pre všetkých vysedávačov pri kávičkách. Musíte sa ich vzdať. Aspoň zatiaľ. Ostaňte pekne doma a pripravte si kávičku samy. Ak nemáte kávovar skúste kávu v moka kanvici. Veríme, že ako skúsení kávičkári sa určite vynájdete.

Možno vám chutí káva z kaviarne viac, ale piť kávu doma má aj svoje výhody. Nikto sa na vás nepozerá ako v preplnenej mestskej kaviarni. Doma si pri nej môžete pozrieť seriál, film či prečítať si dobrú knihu.

Alkoholu

Aj bary a diskotéky ostávajú zatvorené. A alkohol nie je dobrý v kombinácii s koronavírusom. Oslabuje organizmus a ak ste v karanténe, naozaj to neodporúčame. Problém s alkoholom spočíva v imunite. Tá zohráva kľúčovú úlohu aj v riziku nákazy koronavírusom.

Pokiaľ dlhodobo pijete alkohol a naviac vo veľkých množstvách, v krvi sa zvýši hladina imunoglobínov, teda protilátok. To znie celkom fajn, akurát že to tak nie je. Vyššie hladiny protilátok u alkoholikov spôsobujú úplnú deformáciu, niekedy dokonca dysfunkciu imunitného systému.

Dôkazom sú štatistiky, ktoré dokazujú, že veľa ľudí závislých od alkoholu umrie na bakteriálny zápal pľúc. Ľahšie ich dolapia aj menej bežné, no rovnako závažné infekcie ako sepsa, pľúcny absces (ložiskový zápal v pľúcnom tkanive), spontánny bakteriálny zápal pobrušnice či meningitída (zápal membrán mozgu a miechy).

Prečítajte si tiež:
Dnes sa otvorí takmer 22-tisíc očkovacích termínov pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov

Práce

Ak ste sa dostali do karantény a vašu prácu nemôžte vykonávať z domu, budete si musieť zobrať pár dní dovolenku. Áno, vieme že by ste radšej trávili čas 8 hodín v práci, ale žiaľ, za týchto podmienok budete musieť oddychovať doma s vašimi ratolesťami, ktorým tiež zavreli školy a škôlky.

Fitness centier

Konečne ste sa odhodlali splniť si svoje novoročné predsavzatie, že začnete cvičiť a zrazu vám zavrú fitness centrá. Žalostná situácia. Pre niektorých je to však len jedna z množstva výhovoriek, aby mohli odložiť svoje predsavzatie. Nie, nedá sa totiž cvičiť aj doma a nie, nedá sa behať aj mimo bežiaceho pásu.

Práve z tohto dôvodu zlyhávajú všetky plány o krásne vyformovanej postave do plaviek na leto. Nebojte sa, pripravili sme pre vás tieto úžasné YouTube videá, aby ste mohli cvičiť doma.

Kín, divadiel, koncertov

Toľko skvelých nastávajúcich filmov, ktoré mali v tomto období prísť do kín. My si však zatiaľ nepozrieme ani jeden. Kiná zavreli svoje prevádzky. Premiéra nového Jamesa Bonda bola kvôli koronavírusu presunutá až na november.

Filmoví fanúšikovia si trhajú vlasy a sú nervózni. My však odporúčame namiesto toho, pozrieť si filmy online. Výhodou, je že ušetríte kooopec peňazí.

Inak to nemajú ani obľúbenci divadiel. Na Slovensku boli divadelné hry presunuté a niektoré aj zrušené. S kamarátmi na koncertoch si tiež v najbližšej dobe nezaspievame. Preto nám neostáva nič iné, iba si spievať v sprche, ako sme to robili doteraz.

Wellnessu a lyžovačiek

Veľa ľudí si zmýlilo pojmy karanténa a prázdniny. Po vypuknutí pandémie, malo veľa ľudí na Slovensku potrebu oddýchnuť si vo Wellness centrách, či rodinných lyžovačkách.

Aj keď sa predpokladá, že teplo tento vírus oslabuje, neznamená to, že teraz musíte navštevovať sauny vo wellness centrách. Radšej si dajte doma horúci kúpeľ. Je nám jasné, že táto situácia je veľmi stresujúca a potrebujete si vyvetrať hlavu. No keď štát vyhlási povinnú karanténu, treba zvážiť, či pôjdete podporiť vírus do Jasnej alebo podporíte štát a ostanete doma.

Športu

Čo môže byť  pre športového fanúšika horšie ako byť zavretý v karanténe? Zavretý v karanténe bez toho, aby si mohol pozrieť v televízii svoj obľúbený tím. Na Slovensku bola pozastavená  futbalová Fortuna liga a úplné ukončená bola hokejová Tipsport liga. Majstrom sa teda stala pre tento rok Banská Bystrica.

Prečítajte si tiež:
Rekordný nárast nakazených v Česku: Cez 500 prípadov za deň!

Okrem našich regionálnych líg, boli pozastavené aj americká NBA či zámorská NHL. Prerušené boli aj najvyššie európske futbalové ligy či Liga majstrov a Európska liga.

Kedy uvidíme zdvíhať trofeje našich obľúbených tímov, je teda zatiaľ vo hviezdach.

Nedeľných omší

Obmedzenia platia aj pre kostoly. Za zlepšenie aktuálnej situácie sa už budeme môcť modliť iba doma. Zatvorené sú totiž aj kostoly. Sväté omše najskôr podliehali iba obmedzeniam spojeným s podávaním rúk či chodením na prijímanie.

Z dôvodu veľkého počtu ľudí vo svätostánkoch museli byť však omše úplne pozastavené. Ak sa však aj tak chcete aspoň nejakým spôsobom zapájať, zapite si televíziu LUX alebo nalaďte rádio Lumen. Dokonca pápež najnovšie streamuje sv. omše online.

Nakupovania

Zlá správa najmä pre ženské publikum. Obmedzené budú aj nákupné strediská. V ich priestoroch budú cez víkend otvorené len potraviny, drogérie a lekárne. Preto, ak ste sa chystali s kamarátkou cez víkend na veľké nákupy oblečenia, sklameme vás. Jediný kus látky, ktorý si budete môcť kúpiť, bude iba rúško.

Počas týždňa zatiaľ nákupné centrá obmedzené nie sú. Ministerka vnútra, Denisa Saková však uviedla, že ak by sa ľudia počas týždňa zhromažďovali vo veľkom aj v týchto priestoroch, budú im upravené otváracie hodiny.

Pre vás to však nič neznamená, keďže môžete nakupovať online s s dopravou zadarmo.

Maturít

V Bratislavskom kraji bola výučba pozastavená už prvý týždeň objavenia sa koronavírusu na našom území. Neskôr, po mimoriadnom zasadnutí krízového štábu vo štvrtok, pozastavili školy a škôlky po celom Slovensku.

To ovplyvnilo aj termín maturitných skúšok, ktorých písomná časť bola naplánovaná na 17. až 20. marec. Zlá správa pre všetkých študentov, čo sa tak pilne učili.

Všetkým ostatným táto informácia len spríjemnila pobyt v karanténe. Dátum sa presunul na 31. marec až 3. apríl. Aj ten je však otázny, nakoľko odborníci odhadujú, že počet nakazených bude stále stúpať. Ako to teda bude s maturitami na Slovensku tento rok, nikto nevie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií