fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Očkovanie v stredných školách prišiel podporiť minister školstva

Prednostné očkovanie učiteľov, celoslovenská kampaň „Za otvorené školy“, zriadenie špecializovaného call centra na podporu očkovania, ako aj pracovné výjazdy ministra školstva do všetkých krajov Slovenska – rezort školstva pokračuje v krokoch pre zvýšenie podielu zaočkovanosti a zachovanie prezenčného vzdelávania v školách.

Máte tip? napíšte nám mailom

Po návšteve Prešovského, Košického, Žilinského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Bratislavského kraja zavítal minister školstva Branislav Gröhling do Banskobystrického kraja, aby podporil očkovanie v stredných školách.

Dostať vakcínu priamo v škole

Možnosť dostať vakcínu priamo v škole ponúka Banskobystrický kraj zamestnancom, žiakom aj ich rodinným príslušníkom. Snaží sa tak zabrániť tomu, aby sa opakoval scenár z druhej vlny pandémie, kedy boli žiaci dlhé mesiace odkázaní na dištančné vyučovanie.

„Sme vďační za tento nápad a budeme ho podporovať. Keď sa osvedčí, tak ho budeme prenášať aj do ostatných žúp. Som veľmi vďačný za to, že takýmto spôsobom pristupujeme k mladým ľuďom a že im ponúkame na jednej strane argumenty a na druhej strane aj samotnú ochranu,” ocenil túto iniciatívu šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

Prvou školou je Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene

Prvou školou, kde sa začalo s výjazdovým očkovaním, je Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Vakcínu priamo v priestoroch školskej klubovne dostala asi tridsiatka záujemcov, prevažne z radov žiakov. Kraj pôjde postupne aj na ďalšie stredné školy, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti. Na očkovanie v školách sa doposiaľ prihlásilo 481 záujemcov, z toho 409 žiakov, 15 zamestnancov a 57 rodinných príslušníkov.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: V DSS v Plaveckom Podhradí je pozitívnych 38 klientov a 14 zamestnancov

„Robíme všetko pre to, aby sme očkovali tam, kde je to naozaj potrebné. Minulý týždeň sme boli cielene v desiatke najmenej zaočkovaných obcí kraja a podarilo sa nám v nich zvýšiť zaočkovanosť priemerne o viac ako päť percent. Dnes začíname s výjazdovým očkovaním v stredných školách, ktoré boli počas druhej vlny pandémie medzi najviac postihnutými. Nechceme, aby sa zopakovala rovnaká situácia ako v minulom školskom roku, ktorého väčšinu strávili deti izolované od rovesníkov a pri vyučovaní na diaľku,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Dostať vakcínu čo najbližšie k ľuďom

Snahou Banskobystrickej župy je dostať vakcínu čo najbližšie k ľuďom, vysvetľovať a vyvracať hoaxy, ktoré patria k najčastejším príčinám, pre ktoré ľudia očkovanie odmietajú. So zhoršovaním pandemickej situácie v krajine súvisí aj postupný nárast počtu tried, ktoré sa ocitli v izolácii. Z 59 škôl, ktoré zriaďuje banskobystrická župa, má jednu či viac tried v karanténe jedenásť škôl.

V rámci celého Slovenska je zaočkovanosť vo vekovej kategórii 12.–17. rokov aktuálne na úrovni 23%, čo predstavuje viac ako 70-tisíc mladých ľudí. Čo sa týka Banskej Bystrice, je podiel 30% a v prípade Zvolena 26% zaočkovaných mladých ľudí. Najvyšší podiel je v Bratislave, kde sme prekročili hranicu 50% zaočkovanosti mladých ľudí.

Prečítajte si tiež:
Od zajtra platí nový režim na hraniciach. Otvorené budú všetky hraničné priechody
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj minedu

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií