fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počasie môže priniesť extrémne mrazy. Môže byť pod -20 °C ?

Počasie naznačuje možný extrém v počasí, ktorý nás môže zastihnúť budúci víkend. Ak by sa dnešné predpovede naplnili, tak aj v Bratislave bude počas dňa maximálne okolo -5 °C a nočné teploty pôjdu v najchladnejších lokalitách Slovenska k -25 °C. Čo sa chystá ?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na svete máme niekoľko numerických, predpovedných modelov. Tie už sledujeme niekoľko dní. Avizujú a začínajú sa zhodovať totiž v tom, že budúci víkend by mohol priniesť najmrazivejšie počasie nielen tejto zimy, ale aj uplynulých zím. Teploty by mali byť doslova extrémne nízke.

V tomto článku sa dozviete čo sa chystá a čo sa plánuje. To ako bude, rozhodne jedna tlaková níž. Tá by sa v priebehu nasledujúceho týždňa mala začať presúvať zo Škandinávie smerom nad Pobaltie a ku koncu budúceho týždňa by sa mala nachádzať nad východnou Európou. Okolo tejto tlakovej níže by mal od severovýchodu prúdiť do našej oblasti studený vzduch.

Tento vzduch by mal byť výnimočnejší v tom, že jeho pôvod bude na Sibíri. Vzduch sa dostane nad Rusko. Tu sa takýto vzduch zvyčajne vysuší a suchý, studený vzduch by mal následne prúdiť až nad našu oblasť. Takéto situácie zvyčajne prinášajú na naše územie tie najsilnejšie mrazy.

Treba hneď dodať, že takáto pravdepodobnosť je na takmer týždeň ešte pomerne nízka, no s touto situáciou počítajú počas tohto víkendu takmer všetky numerické predpovedné modely, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, čo vidieť aj na ansámbloch numerických modelov.

Prečítajte si tiež:
Na východ k nám mieria búrky z Maďarska. Vyskytuje sa aj krupobitie

Ansámbel je vlastne spojenie hneď niekoľkých prepočtov numerického modelu do jedného. Možno často pozeráte predpoveď z meteogramu. To je však chyba, lebo ten zachytáva len jeden, posledný výpočet numerického modelu. Ak zoberieme hneď niekoľko výpočtov s iným počiatočným časom výpočtu, tak získame pravdepodobnostné rozpätia možného vývoja.

Ak sa pozrieme na očakávaný rozptyl teplôt v Bratislave, tak budúcu nedeľu by sa maximálne teploty mali pohybovať od -1 do -8 °C, pričom najpravdepodobnejšie je aktuálne maximum okolo -4 °C. Nočné teploty by sa potom mohli pohybovať niekde v intervale -15 až -8 °C, pričom najpravdepodobnejšie minimum z dnešného pohľadu je -10 °C.

Snímka obrazovky o
ansámblová predpoveď pre Bratislavu

Ešte zaujímavejší je pohľad na severné regióny Slovenska. Napríklad v Žiline sa z dnešného pohľadu očakávajú počas budúceho víkendu teploty v rozmedzí -4 až -12 °C, pričom najpravdepodobnejšie je aktuálne maximum okolo -6 °C. Nočné teploty by sa potom mohli pohybovať niekde v intervale -23 až -10 °C, pričom najpravdepodobnejšie minimum z dnešného pohľadu je -18 °C.

ansámblová predpoveď teploty pre Žilinu
ansámblová predpoveď teploty pre Žilinu

Situácia bude veľmi závislá od presnej polohy tlakovej níže nad východnou Európou. Jej zmena polohy o 200 km, prípadne jej nevýraznosť môže spôsobiť úplný opak počasia a tak namiesto mrazivého počasia, by sme mohli zažívať nadpriemerne vysoké teploty.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko príde o pár hodín sneženie

Táto možnosť je však z aktuálnych pravdepodobností minimálna a najpravdepodobnejšie je dnes to, že budúci víkend nás čakajú extrémne mrazy, ktoré môžu priniesť arktické dni, teda dni, kedy najvyššia teplota nevystúpi počas dňa nad -5 °C a nočné teploty sa budú pohybovať aj okolo -25 °C.

Opäť však zdôrazňujeme pomerne ,,krehkosť,, tejto situácie. Tento článok prinášame ako zaujímavosť možného vývoja počasia, s ktorým dnes kalkulujú numerické modely. Všetko sa môže zo dňa na deň zmeniť a už v utorok môžu byť extrémne mrazy len minulosťou.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií