Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fero Joke: Určite by som si nikdy nerobil srandu z náboženstva. Videami chcem ľudí zabávať, nie urážať

Svojimi vtipnými videami zabáva desaťtisíce Slovákov. V rozhovore nám komik a zabávač Fero Košarišťan, známy ako Fero Joke, prezradil aj to, kde chodí na vtipné výrazy.

Prenášaš humor aj do súkromného života alebo si ho nechávaš len do svojich videí?

Kým som to robil zo zábavy, tak áno, no odkedy ma humor živí, v súkromí sa snažím dať si od neho pauzu.

Z čoho alebo z koho by si si nedokázal urobiť srandu?

Určite by som si nedovolil robiť srandu z niekoho, komu by to prekážalo a urážalo ho to. Takisto by som si srandu určite nerobil napríklad z náboženstva. To by som naozaj nechcel. Svojimi videami chcem ľudí zabávať, a nie urážať.

Často paroduješ aj slovenské celebrity. Stretol si sa už aj s ich negatívnou reakciou?

Zatiaľ nie. A ak nejaký náznak negatívnej reakcie zbadám, nedávam ho najavo. Ako som spomínal, úlohou mojej tvorby nie je nikoho diskreditovať. Stretol som sa už dokonca aj s tým, že niektorí mi sami píšu, aby som spravil paródiu.

Kedy si nadobudol pocit, že tvoja kariéra prerastie až do takýchto rozmerov?

Vždy som sa na to tešil a vedel som, že to budem robiť úprimne a zo srdca. Odjakživa som sa tým chcel živiť, no nikdy mi nešlo o to, aby som bol slávny. Myslím, že keď sa budem držať pri zemi, robiť to z lásky pre ľudí aj pre seba a pre blízkych to bude v poriadku, tak ma to môže len napĺňať.

Mám radosť z toho, že ma ľudia zastavujú na ulici, teší ich, čo robím, a keď im to aj niečo dáva, je to príjemný bonus. Ten pocit som mal možno aj preto, že tu bola taká diera na trhu. Málo ľudí paroduje druhých. Vôbec vtipných videí na internete ubúda. Každý chce byť na Instagrame pekný a humor sa pomaly vytráca.

Akú najbizarnejšiu ponuku na spoluprácu si dostal?

Na kondómy (smiech), ale tú som nezobral. 

Snažíš sa teda separovať ponuky?

Ani nie, vždy sa snažím ponuku zobrať. Musíme si priznať, že som sezónna záležitosť a kým mám tú možnosť, snažím sa z toho, pochopiteľne, vyťažiť. Na druhej strane však zastávam názor, že peniaze nie sú všetko a netreba to preháňať. Už neberiem napríklad malé spolupráce. Samozrejme, keď vidím, že treba niekomu pomôcť, tak jasné, zoberiem. Snažím sa jednoducho svoju pozornosť venovať dlhodobým spoluprácam. 

Čiže aktuálne je Fero Joke natoľko úspešný, že ťa dokáže uživiť.

Jasné. A musím povedať, že veľmi pekne. Predtým som učil a ešte predtým som robil v nemocnici a naozaj som také peniažky, ako zarábam teraz, nezarobil.

Máš teda dnes ešte aj inú robotu?

Robím ešte asistenta dlhoročnej klientke Evičke. Starám sa o ňu. Je veľmi smutné, že takto potrebnú prácu nemá kto vykonávať. Kedysi mi to dokázalo pomôcť aj finančne, no teraz to robím, lebo sme si na seba zvykli a Evička by nikoho nemala. Učiť som už z časového hľadiska musel prestať.

View this post on Instagram

#love

A post shared by Fero (@fero_joke) on

Uvažuješ niekedy aj nad tým, že tvoja kariéra raz skončí, alebo sa tým zatiaľ nezaťažuješ?

Určite áno a musím povedať, že dokonca na dennej báze. Úprimne si myslím, že to už nebude nejak dlho, ale o slávu mi nikdy primárne nešlo. Minule som bol pozrieť bývalé kolegyne v škôlke, kde som učil,, a keď som videl tie deti, urobilo mi to veľmi fajn a nabilo ma to veľmi pozitívnou energiou. Prijal som, že bude dobré sa vrátiť a dokonca sa na to aj teším. Tento svet tiež nie je úplne pre mňa. Snažím sa udržať pri zemi, no aj tak to človeka trošku ovplyvňuje.

Kývol by si v prípade ponuky aj na hereckú rolu?

Ak by mi sadla, tak prečo nie. Tým, že nie som herec, tak by som musel cítiť, že mi tá rola sadne a určite by som do toho nešiel nasilu.

Tvoríš svoje videá sám alebo ti s nimi niekto pomáha?

Mám veľa ľudí, ktorí mi pomáhajú. Málokedy robím niečo sám. Popravde, nebaví ma, keď robím niečo sám, takže vždy sa minimálne poradím.

Prečo si sa rozhodol tvoriť na Instagrame, a nie na YouTube?

Tá platforma Instagramu je pre mňa omnoho výhodnejšia kvôli dĺžke. Vždy sa snažím urobiť video tak, aby bolo celú minútu smiešne. Nie je jednoduché robiť taký obsah. Na YouTube by to bolo nereálne a s krátkymi videami by som tam pravdepodobne neuspel. Navyše ma v začiatkoch Instagram dosť prezdieľaval, keďže som to robil skoro sám. Aj vďaka nemu som sa teda dostal do povedomia a fanúšikovia pribúdali pomerne rýchlo. 

Snažíš sa komunikovať s fanúšikmi?

S každým jedným. Keď mi niekto napíše na Instagram, tak sa mu snažím odpísať, lebo je milé, že si dá niekto námahu a napíše mi niečo pekné. Na druhej strane, nie vždy zareagujem hneď, ale každému sa snažím aspoň zareagovať na to, čo mi poslal. S komunikáciou je to ťažšie, no keď tým môžem niekoho potešiť, tak to za to jednoznačne stojí.

Je o tebe známe, že pochádzaš z Oravy, no už dlhšie bývaš na západnom Slovensku. Chýba ti domov?

Veľmi. Ja to tu mám síce veľmi rád, lebo sa tu cítim dobre. Slovensko je malé a všade sa cítim ako doma. Máme tu malé rozdiely, ale Orava mi chýba. Priznám sa, že čím som starší, tak čoraz menej, lebo aj tu si už budujem isté zázemie. No milujem Oravu, mojich priateľov tam a hlavne rodinu.

Často vo svojich videách otváraš aj politické otázky. Považuješ to za potrebné robiť aj touto cestou?

Určite to nepovažujem za kľúčové, ale prečo to nerobiť, keď mám ten priestor. Nerád by som niekoho ovplyvňoval, ale mnohokrát sa v politike stretávame s vecami, ktoré nie sú pravdivé. Snažím sa byť apolitický a skôr napríklad spomenúť voľby a motivovať ľudí aj touto cestou. Mojim fanúšikom táto forma vyhovuje a nestretol som sa s negatívnymi ohlasmi na túto tému.

Čo robí Fero Joke vo voľnom čase?

Odpočívam na záhrade a cestujem. Voľný čas sa snažím tráviť s kamarátmi. Takže cestovanie, zábava a kamoši.

Tvoje výrazy už zľudoveli. Prezraď, kde na ne chodíš?

Asi z domu z Oravy. Tým, že sme mali chalupu v Jasenovej, tak tam som veľa počúval konverzácie mojich rodičov a veľmi sa mi to vždy páčilo. K tomu všetkému sa mi to úplne hodí do toho kontextu, čo robím, a mám radosť, že to ľudí baví. 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií