Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Potápač pomohol chobotnici vymeniť plastový pohár za mušľu

Na internete sa objavilo video, ako potápač pomáha chobotnici pri výmene plastového pohára, ktorý použila ako svoj dom za mušľu, ktorá  ju má ochrániť pred predátormi. 

Znečistenie oceánov vzniká najmä vďaka plastom a farbeniu látok, ktoré sú nebezpečné pre život podmorský život. Živočíchy často plast prehĺtajú alebo sa do neho zachytia a zomrú. Video, ktoré zverejnil potápač, by malo pre nás slúžiť ako príklad. Je to malá ukážka, ako by sme sa mali starať o náš oceánsky svet.

Pallom Sigurdssonom, ktorý video vytvoril, je inžinier a potápačský nadšenec z Islandu. Rád natáča zvieratá, s ktorými sa stretáva počas svojich podvodných dobrodružstiev.

Svoje stretnutie s chobotnicou vysvetlil nasledovne: „Bolo to naše tretie ponorenie v ten deň, všetci sme začali byť už unavení. Môj kamarát  mi však  poslal signál, ktorý naznačil, že našiel chobotnicu a požiadal ma, aby som mu prišiel na pomoc.“

Potápač pomáhal chobotnici, pričom mu takmer došiel kyslík

,,Nie je mi príjemné, keď vidím, ako si chobotnice robia domovy z odpadkov. Sú to šikovné zvieratá a využívajú životné prostredie vo svoj prospech a odpadky sú už teraz súčasťou ich životného prostredia, “ pokračoval Sigurdsson.

Chobotnica s mäkkými chápadlami však nevedela, že tento pohár neposkytuje prakticky žiadnu ochranu a v prostredí, akým je oceán.

Sigurdsson a ďalší potápači boli tak oddaní, aby pomohli tejto malej chobotnici, že takmer prišli o kyslík. Nakoniec sa im podarilo presvedčiť novo nájdeného priateľa, aby zmenil svoje obydlie.

Ponúkal jej niekoľko mušlí

Chobotnice žilkované sa rodia s inštinktom chrániť sa skrývaním buď do škrupiny od kokosu alebo mušle, z ktorých sa dá urobiť ich mobilný domček. Preto sa niekedy nazývajú kokosové chobotnice. Ak však neexistujú prírodné materiály, zoberú všetko, čo našli na morskom dne, napríklad prázdne plastové poháre.

potápač pomáha chobotnici
youtube.com

To znamená, že chobotnica je kvôli priehľadným plastom nielen viditeľná, ale tiež slabo chránená pred predátorom, pre ktorého mäkký plast nepredstavuje veľký problém.

Prečítajte si tiež:

Situácia je kritická! Na Slovensku treba vysadiť desiatky miliónov stromov

Sigurdsson odpovedal aj na otázku, či je to pri potápačskej skúsenosti bežný jav. „Sú dobré dni a zlé dni, tie závisia od morských prúdov. Niektoré dni vidíte toľko odpadkov, že je takmer nemožné filmovať morské tvory bez toho, aby boli zachytené aj odpadky.“

Potápać pomáha chobotnici
youtube.com

„Snažím sa, aby ľudia videli oceán, keď vyzerá najlepšie. Raz som videl rodinu sasanky žijúcej vedľa skorodovanej batérie. Bolo to srdcervúce,“ povzdychol si Sigurdsson.

Prečítajte si tiež

Špaky nepatria na zem! Cigarety a ich ohorky ničia prírodu rovnako ako aj plasty

 

Zdroj: boredpanda.com 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií